Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Témy, ktoré valcovali: Exkluzívne odhalenia, kontroverzná Farma aj bozk mužov v rozprávke!

Desať najčítanejších tém na portáli Mediaboom.sk v roku 2022.

Rok 2022 priniesol niekoľko zásadných udalostí na televíznom trhu, ktoré ovplyvnili sezónnu aj celoročnú sledovanosť.

Program roka v podobe Druhej šance, totálny prepadák Survivora či Lego Masters, ktorý sa postaral o zmenu moderátora Farmy, prepad niekdajších hitov Markízy Tvoja tvár znie povedome alebo Svadby na prvý pohľad spolu s 2 na 1 proti Nemocnici, ktorá aj vo väčšine roka 2022 udržala Jojku v pozícii lídra.

No rovnako nečakaný koniec viacerých dlhoročných programov Markízy Oteckovia, Horná Dolná aj Susedia, ktoré v tomto roku televízia nahrádzala najväčšou kanonádou nových seriálov za dlhé roky.

Od jesene trápiace sa televízie s plošným prepadom sledovanosti, výbuch ďalšej televíznej zoznamky Láska na chate, no tiež jasný televízny hit Pečie celé Slovensko aj úspešný návrat Let´s Dance, ktoré si okamžite zabezpečilo novú sériu.

Udalostí bolo mnoho, no ktoré témy zaujímali najviac našich čitateľov?

10. Návrat Nevesty pre milionára

Aj v uplynulom roku portál Mediaboom.sk prinášal každý mesiac exkluzívne odhalenia z prostredia slovenských televízií.

Veľký ohlas vyvolala augustová exkluzívna správa o pripravovanom návrate legendárnej televíznej zoznamky Nevesta pre milionára, ktorú Markíza pôvodne odvysielala ešte v roku 2006. Do dnešných dní ide o vôbec najsledovanejšiu zoznamku v histórii televízneho vysielania na Slovensku. Článok si našlo viac ako 40-tisíc čitateľov.

Markíza reality šou, ktorá vychádza zo svetoznámeho formátu The Bachelor, premenovala na Ruža pre nevestu a novú edíciu môže odvysielať už na jar 2023. O srdce potenciálneho ženícha bude bojovať 18 neviest, pričom televízia potvrdila aj ďalšie exkluzívne správy o nakrúcaní v exotickom Turecku.

9. Prvá turecká telenovela v slovenskom šate

Portál Mediaboom.sk tiež exkluzívne podrobne informoval o plánovanom novom dennom seriáli Markízy, na ktorom začala pracovať ešte pred ohlásením konca Oteckov po piatich rokoch vysielania.

v marci sme ako prví informovali o blížiacom sa konci Oteckov, ktorý televízia potvrdila o mesiac neskôr. Zároveň sme začiatkom augusta zverejnili ambíciu televízie spustiť nový denný seriál od začiatku budúceho roka, čo neskôr Markíza potvrdila.

Kľúčovou aj najčítanejšou správou však bolo októbrové odhalenie samotného nového denného seriálu, ktorým sa stala vôbec prvá lokálna adaptácia tureckej telenovely na Slovensku. Markíza siahla po tureckej sérii Benim Tatlı Yalanım, ktorú adaptuje pod názvom Mama na prenájom. S podvečernou seriálovou novinkou plnou známych mien štartuje na obrazovke od 9. januára proti Bez servítky na Jojke.

8. Kontroverzné zásahy tvorcov na Farme

Veľkou témou minulej jesene bola 14. séria Farmy, ktorá priniesla v celej svojej histórii vôbec najväčšie zásahy tvorcov do súťaže.

Po ohlásení realizácie ďalšej modernej verzie Farmy s revolučnou futuristickou novinkou v podobe umelej inteligencie Alice, inšpirovanej zahraničnými reality šou, sa tvorcovia postarali o nepredvídateľné rozhodnutia, ktoré ovplyvnili priebeh hry a mohli dokonca aj rozhodnúť o víťazovi šou.

Dosiaľ najviac hráčov na Farme odišlo zo súťaže mimo klasických vyraďovacích duelov, a to aj s pomocou tvorcov. Či už šlo o netradičné ultimátum, ktorým zabezpečili vyhadzov jedného hráča, aby okamžite mohli na statok vrátiť až tri bývalé farmárky, alebo o nečakanú zmenu duelových pravidiel už po voľbe sluhov, ktorá sa postarala o vyradenie najväčšieho favorita na výhru.

7. Trápenie Tvojej tváre

Mimoriadne sklamanie v tomto roku zažila celebritná ťažisková šou Tvoja tvár znie povedome, ktorá ešte len na jar 2021 zaznamenala jeden z najsledovanejších ročníkov v histórii.

V siedmej sérii na jeseň 2022 sa dočkala presného opaku, suverénne najslabšie sledovaného ročníka, ktorý prevalcovali konkurenčné šou Česko Slovensko má talent a Pečie celé Slovensko.

Samotná Markíza tak už očakávala, kedy nastane dátum finále siedmej edície šou a skončí sa jej trápenie, keď Tvoja tvár s pribúdajúcimi kolami prepadávala v sledovanosti stále hlbšie. Trhla hneď viaceré negatívne rekordy.

6. Druhá šanca v celoročnom trháku

Divácky záujem nielen na obrazovke ale aj na internete celoročne sprevádzal vysielanie lekárskej série Druhá šanca.

Seriál s Jánom Koleníkom sa stal suverénnym programom roka, pričom Markíza okamžite zužitkovala všetky dostupné časti talianskeho originálu, ktoré mohla aktuálne adaptovať. Diváci tak očakávali, aká bude budúcnosť Druhej šance, o ktorej pravidelne informoval portál Mediaboom.sk. Po finále druhej série si budú musieť diváci na nové časti počkať dlhé mesiace, keď sa v Taliansku tretia sezóna môže rozbehnúť až v roku 2024.

Markíza sa tak aktuálne sústreďuje na nový projekt, ktorým chce nadviazať na úspech Druhej šance a v roku 2023 udržať väčšinu jej divákov. Skúsi to od 10. januára s veľkou dobovou novinkou Dunaj, k vašim službám s mimoriadne nabitým obsadením.

5. Prechod kultovej reality šou z Jojky na Markízu

Rok 2022 opäť priniesol niekoľko televíznych návratov.

Okrem spomínaného pripravovaného oživenia pôvodne Nevesty pre milionára na Markíze alebo prepadáku v podobe Survivora zas Jojka naznačila prípravu novej podoby známej relácie Zmenáreň, ktorá patrila medzi populárne programy verejnoprávnej televízie ešte v prvom desaťročí tohto milénia. Joj navyše od jesene vrátila po rokoch na obrazovky kvíz Riskuj!, ktorý bol jednou z vôbec prvých relácií po začiatku vysielania v roku 2002.

Zároveň sa televízie po rokoch začali zaujímať o známy formát Áno, šéfe!.  Kým pôvodnú slovenskú verziu s Jaroslavom Žídekom odvysielala ešte v roku 2011 Jojka, tentokrát jej ho vyfúkla Markíza, ktorá šou vráti na Slovensko v roku 2023. Prísnym šéfkuchárom po novom bude Martin Novák.

4. Koniec moderátorky Krimi a zmeny v spravodajstvách

Na poli televízneho spravodajstva bol rok 2022 mimoriadne bohatý.

Vysielanie spustili hneď dve nové spravodajské televízie RTVS :24 a JOJ 24, zároveň sa však diali zmeny aj v zabehnutých spravodajských reláciách.

Veľkú pozornosť pútal odchod dlhoročnej moderátorky Moniky Šebovej z relácie Krimi, ktorá ju na Jojke moderovala od jej začiatkov. Z televízie odišla po 13 rokoch. Ešte čítanejším bol článok Mediaboom.sk o tichých zmenách v spravodajstvách, ktoré televízie urobili od jesene. Jojka od septembra zrušila moderátorské dvojice v Krimi, Markíza zas v čase ich vysielania reklamný brejk v čom zotrváva dodnes a snaží sa tak získavať konkurenčnú výhodu.

Moderátorské dvojice, naopak, vrátila vo svojom hlavnom spravodajstve RTVS, o čo sa postaral tesne pred koncom svojom mandátu ešte bývalý riaditeľ, Jaroslav Rezník.

3. Veľké zmeny v RTVS

Uplynulý rok totižto priniesol aj voľbu generálneho riaditeľa RTVS, z ktorej vzišiel nový šéf telerozhlasu Ľuboš Machaj.

Hneď po júlovom zvolení sa stali horúcou mediálnou témou jeho vyjadrenia, ktoré jasne naznačovali záujem pozmeniť programovú ponuku Jednotky, zrušiť vyčerpané formáty či skrátiť večerný spravodajský blok a začínať s hlavným programom skôr.

Prvé dlhoročné programy už na RTVS aj skončili, keď nové vedenie telerozhlasu zrušilo dennú súťažnú šou 5 proti 5 či nedeľnú kuchársku reláciu Tajomstvo mojej kuchyne. Za oba programy má náhradu, od 9. januára spúšťa novú dennú súťaž Traf to! a od nedele 15. januára novú kuchársku súťažnú šou Pravidlá mojej ženy.

2. Ošiaľ z Geissenovcov

V priebehu mája média zaplavila cesta známych nemeckých milionárov aj so svojou reality šou Geissenovci na Slovensko.

Ich prvá návšteva našej krajiny vznikla ako propagačná aktivita vtedajšieho ministra hospodárstva, Richarda Sulíka, ktorý si od nakrútenia niekoľkých dielov Geissenovcov na Slovensku a ich odvysielania v domácom Nemecku sľubuje dobrú reklamu pre slovenský turizmus.

Z celého sveta, mimo Nemecka, sú Geissenovci vďaka vysielaniu reality šou na Jojke skutočne známi práve na Slovensku, a tak ich návšteva v prvých dňoch vyvolala rozruch, na aký pár zbohatlíkov nie je na svojich cestách vôbec zvyknutý.

Na nemecké obrazovky by sa epizódy zo Slovenska mali dostať začiatkom roka 2023, pričom odvysielať by sa nakoniec mali minimálne tri slovenské epizódy.

1. Rozprávka nevhodná pre deti?

Najčítanejšiu tému roka priniesol jeho samotný záver.

Premiéra modernej verzie najtradičnejšej a najsledovanejšej rozprávky na Slovensku Tri oriešky pre Popolušku vyvolala veľkú zvedavosť divákov. Modernej Popoluške v nórskom spracovaní vyniesla post druhého najsledovanejšieho programu Vianoc roka 2022, a to priamo po klasických Troch orieškoch s Libušou Šafránkovou.

Zároveň sa však ich odvysielanie postaralo o vlnu emotívnych reakcií, keď sa časť divákov nevyhla porovnávaniu s tradičnou verziou legendárnej rozprávky. Nórski tvorcovia súčasné spracovanie poňali v novom štýle s prvkami, ktoré sú bežným trendom vo svete.

Vôbec najväčšiu diskusiu tak vyvolal bozk dvoch chlapcov v závere filmu, princových súputníkov, pre ktorý skupina divákov rozprávku označila ako nevhodnú pre deti. Tvorcovia prostredníctvom bozku rôznych párov na konci Popolušky rozšírili záverečnú myšlienku, v ktorej chceli odkázať na prítomnosť lásky v rôznych podobách. Článok po odvysielaní filmu dotiahol hranicu 100-tisíc čitateľov.

 

Čítať viac...
Nahor