Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Víťazka 7. série Tvoja tvár znie povedome - Viki Ráková, zdroj: Markíza

Televízia

Siedma Tvoja tvár vo finále odvrátila prepadák! Markíza má v zálohe posledný tromf

Tvoja tvár tento rok prepísala všetky svoje minimá – zažila najslabší štart, najhoršie sledované finále a zažila aj najtvrdší prepadák. 

Ďalšie tohtoročné trápenie Markízy je na konci.

Televízny líder ostatný rok zažíva jedno sklamanie za druhým, keď sa mu do hlbokých podpriemerov prepadli viaceré istoty ešte z predchádzajúcich sezón. Zhrnutie nájdete na začiatku tohto článku.

Tentokrát Markíze prestala fungovať dôležitá ťažisková šou Tvoja tvár znie povedome, ktorá je kľúčovým sezónnym formátom televízie od jari 2016.

Divákov nepritiahla od štartu

Tvoja tvár od začiatku série dosahovala polovičné výkony oproti predchádzajúcemu šiestemu ročníku.

Ten bol minulý rok na jar pre Markízu veľkou vzpruhou, keď sa jej podarilo zastaviť postupný pokles sledovanosti Tvojej tváre s pribúdajúcimi sériami a, naopak, priniesť rekordný ročník od uvedenia prvých dvoch najsledovanejších sérií.

Presný opak však zažila len po roku.

Už pri štarte 7. série Tvojej tváre bolo zrejmé, že sa Markíze nevydaril kasting celebritných súťažiacich a divákov nepritiahla ani zmenou poroty.

Presne opačný efekt mali zmeny v predošlom šiestom ročníku, ktorý prilákal späť aj stratených divákov šou.

Siedma Tvoja tvár odštartovala začiatkom septembra 2022 na ratingu len 5,8 % s podielom na trhu 20,1 % v komerčnej cieľovke. Celkovo prvý diel siedmej série sledovalo 318-tisíc divákov.

Šlo o suverénne najhorší rozbeh šou.

Pre porovnanie, štart 6. série na jar 2021 po vydarenej kampani vystrelil Tvoju tvár na rating 11,1 % s podielom 31,6 % v komerčnej cieľovke. Celkovo ho sledovalo 563-tisíc divákov.

Aj predchádzajúce dva ročníky Tvojej tváre štartovali výrazne vyššie – 4. aj 5. séria sa rozbiehali na ratingu okolo 8,6 % v komerčnej cieľovke a celkovo s približne 450-tisíc divákmi.

Zlom v ôsmom kole

Po najhoršom štarte v histórii sa Tvoja tvár už z ratingovej úrovne okolo 5 % vyššie nedostala.

Naopak, v druhej polovici vysielania už padla aj pod ňu, keď sa zlomovým stalo ôsme kolo siedmej série. Zažila s ním tvrdý prepad na rating len 4,2 % s podielom 14,8 %, čo medzi kolami znamenalo stratu pätiny divákov.

Vôbec najhorším výkonom Tvojej tváre v celom jej vysielaní od jari 2016 sa stal výkon nasledovného semifinále siedmej série, ktoré prepadlo na ratingu 3,7 % s podielom 13 % v komerčnej cieľovke.

Najhoršiu epizódu zaznamenala aj v celkovom publiku, keď ju sledovalo len 253-tisíc divákov.

Vo finále zvrátila prepadák

Tvrdý prepadák sa celebritnej šou podarilo odvrátiť v záverečnom finálovom kole.

Finále 7. série Tvoja tvár znie povedome, ktorého víťazkou sa stala herečka Viki Ráková, oproti sledovanosti semifinále porástlo o jeden ratingový bod a ťahalo sa aspoň k priemerom Markízy ratingom 4,7 % a podielom 17,9 % v komerčnej cieľovke.

V celkovom publiku finále sledovalo priemerne 295-tisíc divákov.

Markíza opäť vysielanie šou naťahovala až do noci, diváci víťaza spoznali až pol hodinu pred polnocou.

Vďaka výraznej dĺžke sa jej podarilo vytiahnuť nahor priemerný podiel na trhu, ktorý by sa pri kratšej stopáži zastavil v hlbšom podpriemere.

V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi však Tvoja tvár opäť zaznamenala výrazne najhorší výkon.

Dosiaľ najslabšie finále zažila Tvoja tvár na jar 2017 v 3. sérii, kedy ratingovo uhrala vlažný rating 7,6 %. Všetky ostatné roky sa hýbala minimálne okolo 10% ratingovej hranice.

Prehľad sledovanosti finálových epizód šou Tvoja tvár znie povedome*
1. séria, jar 2016: rating 16,6 %, podiel 48,6 % / celkovo 841-tisíc divákov
2. séria, jeseň 2016: rating 9,9 %, podiel 34,9 % / celkovo 515-tisíc divákov
3. séria, jar 2017: rating 7,6 %, podiel 22,7 % / celkovo 416-tisíc divákov
4. séria, jeseň 2018: rating 9,8 %, podiel 29,7 % / celkovo 536-tisíc divákov
5. séria, jeseň 2019: rating 10,1 %, podiel 30,5 % / celkovo 518-tisíc divákov
6. séria, jar 2021: rating 9,7 %, podiel 30 % / celkovo 538-tisíc divákov
7. séria, jeseň 2022: rating 4,7 %, podiel 17,9 % / celkovo 295-tisíc divákov

Posledný tromf v zálohe

Po takto zlom ročníku je ďalší osud Tvojej tváre na televíznej obrazovke otázny.

Markíza v ostatnom období zastavila či rovno zrušila niekoľko značkových programov, ktoré v uplynulých mesiacoch stratili divákov, v prípade veľkých sezónnych šou programov však nemá v zálohe toľko náhradných formátov.

Ako sme už informovali, Markíza môže zo zálohy vytiahnuť ešte posledný tromf.

Spoločne so stále problematickejším kastingom môže vyčerpanú klasickú verziu šou nahradiť realizovaním špeciálnej série Tvoja tvár znie povedome – Šampióni, v ktorej by sa predstavili najúspešnejší súťažiaci z minulých ročníkov.

Presne takúto verziu Tvojej tváre priniesla sesterská TV Nova práve po odvysielaní klasických 7 ročníkov šou.

Odvysielala ju na jar 2021 a obsadila do nej až 10 celebritných súťažiacich z predchádzajúcich tradičných sérií. Šlo nielen o víťazov či súťažiacich, ktorí sa umiestnili v prvej trojke, ale aj účinkujúcich zo spodku rebríčka, ktoré však bavili divákov.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor