Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Definitívny koniec: Markíza po piatich rokoch uzavrie denný seriál Oteckovia! Kedy bude finále?

Exkluzívne správy portálu Mediaboom.sk o blížiacom sa konci Oteckov sa potvrdzujú. Televízia ich nakoniec ukončí už v polovici tohto roka, so seriálom sa rozlúči jeho aktuálnou sériou.

Niekdajší seriálový fenomén Oteckovia po piatich rokoch končí.

Pred takmer dvomi mesiacmi portál Mediaboom.sk po prvýkrát informoval o pripravovanom uzavretí denného seriálu, ktorý pre Markízu znamenal mimoriadne dôležitú posilu ostatných sezón. Ešte pred jeho štartom zažívala televízia svoje najhoršie obdobie, ktoré zvrátila práve príchodom seriálového fenoménu. Viac v ďalšej časti článku.

Jeho sláva však začala ostatné dve sezóny vyprchať, pričom definitívny zlom nastal túto jar. Pri postupom klesaní sledovanosti sa Markíza mala začať už skôr pripravovať na náhradu, ktorú nakoniec uvedie na obrazovky už o pár týždňov.

Definitívne finále seriálu

Kým pôvodné informácie naznačovali možnosť, že by sa Oteckovia mohli dočkať ešte posledného pokračovania na jeseň, televízia už definitívne oznámila hercom, že s výrobou seriálu končí.

Informáciu potvrdila aj oficiálne.

„Seriál dospel do svojho finále, pre divákov však máme pripravené ešte jedno prekvapenie. Ďakujeme všetkým fanúšikom seriálu za priazeň, veľmi si ju vážime,“ povedala Silvia Majeská, programová riaditeľka televízií Markíza a Nova. O aké prekvapenie pôjde, zatiaľ nehovorí.

Len o deň neskôr na verejnosť prenikla informácia aj o konci komediálneho seriálu Horná Dolná. Viac v tomto článku.

 


Ďalší televízny koniec: Markíza po ôsmich rokoch ruší komediálny seriál Horná Dolná!Čítajte →

Posledný finálový diel Oteckov by mala Markíza odvysielať v polovici júna.

Finále Oteckov je podľa našich informácií naplánované na piatok 10. júna o 18. hodine. Televízia však môže ešte svoje plány upraviť a zvažovať ukončenie seriálu aj v lepšom čase.

Dá očakávať, že bude s finálovými časťami pútať väčšiu divácku pozornosť, zároveň televízie podvečer už ovplyvňuje teplé počasie, ktoré tlačí ratingy nadol. Viacero divákov k obrazovkám prichádza až v čase večerných spravodajstiev či po nich.

Nový podvečerný projekt

Oteckovia tento rok uzavrú svoje vysielanie z dôvodu veľkého prepadu sledovanosti.

Seriál sa túto jar oproti svojím najsilnejším časom prepadol na polovičné výkony, pričom Markíza navyše stratila aj vedúcu pozíciu v kľúčovom podvečernom čase. Od prelomu februára a marca líderstvo o 18. hodine prevzala konkurenčná Jojka s reality šou Bez servítky, ktorá ho drží dodnes.

Ako sme už informovali, Markíza ešte pred tohtoročným ráznym prepadom sledovanosti Oteckov začala pracovať na ich náhrade. Podľa našich informácií s hľadaním nového programu začala už pred ovládnutím podvečera konkurenčnou šou Bez servítky, pričom v hre boli viaceré možnosti.

Okrem toho, že má televízia hľadať nový seriál, ktorý by mohla v budúcnosti uviesť práve v podvečernom slote Oteckov, do vysielania už chystá aj dennú súťažnú novinku.

 


Exkluzívne: Skončia Oteckovia už tento rok? Markíza túto jar odštartuje nový denný formát!Čítajte →

Ako sme exkluzívne informovali, Markíza náhradu za Oteckov predstaví ešte túto jar, keď na jej konci odštartuje nový kvíz Na love. Obsadiť má práve dôležitý čas o 18:00.

Televízia by mala dennú súťažnú šou Na love odštartovať v druhej polovici júna a pokúsiť sa tak využiť voľnejšiu televíznu konkurenciu s príchodom letného obdobia. Viac o novinke a jej nasadení v tomto článku.

Najdôležitejší projekt Markízy ostatných rokov

Koniec Oteckov patrí medzi výrazné udalosti na televíznom trhu. Zaraďuje sa tak ku koncu ďalších dlhodobých seriálov ako Panelák či Búrlivé víno, ktoré vo svojom čase menili pravidlá hry a ovplyvňovali konkurenčný boj televízií.

Oteckovia stelesňovali pre Markízu mimoriadne dôležitú vzpruhu po kritickom roku 2017.

Kým počas neho sa po odchode z terestriálneho vysielania prepadla na svoje najhoršie výkony, od januára 2018 vyrazila do útoku s návratom Susedov aj podvečernou seriálovou novinkou Oteckovia. Práve tá priniesla absolútny obrat v podvečernom čase, ako aj v celkovej výkonnosti Markízy.

Absolútny podvečerný fenomén, ktorý od jari 2018 nevídaným spôsobom prevalcoval televízne obrazovky, znamenal pre televíziu kľúčový obrat v dôležitom vysielacom čase pred hlavnými správami, v ktorom sa pred nástupom Oteckov trápila. Zo seriálu sa krátko po uvedení stal najväčší televízny hit v období svojho vysielania. V podvečernom čase lámal rekordy sledovanosti, keď sa ratingovo ťahal od 10 až k 12 % a podielovo vyskakoval aj nad 40 %, čo už v danom čase nedokázal žiadny iný pravidelný televízny program na trhu, s výnimkou športových prenosov.

Joj, naopak, v čase najväčšej slávy Oteckov padla na svoje najhoršie podvečerné čísla, vôbec najhlbšie sa prepadla v roku 2019, kedy to na jar skúsila s kanonádou kvízov ako Lucky Room, Pošli ďalej či Po škole, ktoré ju dostali dokonca aj hlboko pod podielovú hranicu 10 %.

Odchody, ktoré zlomili väz

Sláva Oteckov začala postupne upadať s pribúdajúcimi sériami aj odchodom dôležitých postáv.

Zlom v seriáli nastal na konci minulého roka, kedy z Oteckov odišiel kľúčový herec Braňo Deák aj s postavami, ktoré patrili do jeho seriálovej rodiny. Okrem Alexa z deja zmizla aj jedna z najobľúbenejších detských postav, malý Max, ktorého hral Tobias Král, a taktiež Jana Kovalčíková, ktorá stvárňovala postavu Emy. Rovnako zo seriálu na konci minulého roka zmizol aj Roman Poláčik, ktorého diváci Oteckov poznali ako Ondra.

O konci obľúbených hercov v seriáli rozhodla sama Markíza.

Všetky postavy vyškrtla po tom, čo Braňa Deáka a Romana Poláčika obsadila konkurenčná Jojka do svojho nového večerného seriálu Hranica. Televízia následne oznámila hercom, že v Oteckoch končia.

„Musím sa priznať, že rozhodnutie dať Alexovi v seriáli pauzu ma zaskočilo. Táto postava mi bude chýbať ako žiadna iná, spolu s kolegami hercami a celým štábom. Zobral som to však ako výzvu, napokon zmena je život a kde sa niečo končí, niečo iné sa začína,“ vyjadril sa ešte minulý rok Deák priamo pre Markízu.

Miesto Alexovej rodiny do deja vstúpila nová rodina Veselých, ktorá divákov nenadchla. Markíza sa aj naďalej pokúsila v deji zachovať štvoricu hlavných oteckov, a tak k Vladovi Kobielskemu, Filipovi Tůmovi a Marekovi Fašiangovi pribudol herec Daniel Žulčák, ktorý nahradil Deáka aj na propagačných fotografiách. Diváci však na novú rodinu, najmä po odchode obľúbených postáv, reagovali mnohokrát negatívne.

Túto jar skúsila Markíza seriál oživiť príchodom nových postáv v podaní Barbory Švidraňovej a Gabriely Dzúrikovej, v sledovanosti však neporástol.

Koniec v najhoršej sezóne

Definitívny zlom v sledovanosti Oteckov nastal na prelome februára a marca tohto roka, kedy v sledovanosti vystrelila konkurenčná šou Jojky Bez servítky. Od tohto času zaznamenala nielen sériu rekordov, ale aj stabilnú pozíciu lídra na trhu, ktorú si drží podvečer dodnes.

Oteckovia v medziročnom porovnaní prvých mesiacov roka klesli o približne 100-tisíc divákov.

Vlani sa ešte Oteckovia v podobnom období pravidelne dostávali nad hranicu 400-tisíc divákov, tento rok sa pohybujú okolo 300-tisícovej úrovne. V podiele na trhu klesli Oteckovia oproti najsilnejším časom o polovicu, ostatné týždne sa pravidelne hýbu na úrovni 17 – 22 % v komerčnej cieľovke.

Bez servítky si tento rok s najsledovanejšími časťami, naopak, oproti minulému roku polepšilo o tretinu aj dvojnásobne.

V minulosti sa kuchárska reality šou spravidla hýbala okolo ratingovej úrovne 4,5 – 5,5 % v komerčnej cieľovke, túto jar pred oteplením dosahovala výkony od 6 % až cez 8 %. Podielovo sa v komerčnej cieľovke hýbala aj okolo 26 – 28 %, pričom atakovala aj tridsaťpercentné podiely na trhu. Aktuálne dosahuje v priemere výkony na úrovni 20 – 26 %.

 

Čítať viac...
Nahor