Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Tretia séria Druhej šance je na spadnutie: Diváci sa jej však tak skoro nedočkajú!

Originálny taliansky seriál sa dočká aj tretieho dejstva, diváci si však na jeho adaptáciu budú musieť podľa najnovších správ poriadne počkať.

Už pred časom sme vás informovali o plánoch domácej talianskej stanice Rai 1, ktorá sa rozhodla pokračovať vo výrobe úspešného seriálu Doc – Nelle tue mani.

Práve z jeho originálu vznikla prakticky verná slovenská kópia v podobe dramatického seriálu Druhá šanca, ktorý tento rok suverénne ovládol slovenské obrazovky ako jasne najsledovanejší pravidelný program na Slovensku.

Markíza po až nečakanom úspechu v jarnom vysielaní akcelerovala prípravu novej druhej série. Na obrazovky sa jej ju podarilo priniesť okamžite na jeseň, pričom na jej výrobe pracuje ešte aj v priebehu sezóny.

Okamžité pokračovanie Druhej šance však pre jej divákov bude znamenať o to dlhšie čakanie na ďalšie časti.

Ako sme už uviedli, originálny taliansky seriál prvé dve série uvádzal s dvojročným odstupom v rokoch 2020 a 2022, keď aktuálne vysielanú druhú sériu začala Markíza adaptovať prakticky okamžite po jej odvysielaní v Taliansku na jar tohto roka.

Po spracovaní druhej série originálneho talianskeho seriálu však Markíza už ďalšie časti na adaptáciu nemá.

Seriál je veľkým hitom nielen na Slovensku ale aj v domácom Taliansku, kde miestne médiá pravidelne čakajú na nové správy o jeho pokračovaní.

Prvá séria valcovala na stanici Rai 1 s celkovo 7 až 8,5 miliónom divákov a podielmi na trhu spravidla okolo 27 – 32 %. Druhá séria si udržala väčšinu divákov s priemermi okolo 7 miliónov divákov a podielmi od 25 do vyše 33 %.

Kedy bude tretia séria pripravená?

Talianske médiá pritom aktuálne informovali o potenciálom nasadení novej tretej série.

Tvorcovia prípravu tretieho pokračovania potvrdili v marci tohto roka, pričom v súčasnosti len píšu scenáre. Pri príprave druhej série medzi oznámením pokračovania a začiatkom nakrúcania ubehlo približne osem mesiacov.

Markíza tak bude mať v priebehu budúceho roka k dispozícii ešte len scenáre na adaptáciu novej 3. série.

Viaceré talianske médiá špekulovali, či sa pre veľký úspech originálny seriál do vysielania nedostane s novou sériou skôr, ako tomu bolo v druhej sezóne.

Domáci predstaviteľ hlavného hrdinu, Luca Argentero, ktorého postavu u nás stvárňuje Ján Koleník, však už pre televízny magazín TV Sorrisi e Canzoni potvrdil, že aj na tretej sérii budú tvorcovia pracovať podobne dlho ako na prvých dvoch.

Seriál sa tak v Taliansku na obrazovky vráti až o dva roky.

„Nebude to skôr ako v roku 2024. Samotná koncepcia a príprava scenárov je zdĺhavý proces,“ uviedol Luca Argentero.

Budúci rok bude prebiehať nakrúcanie nových častí, očakáva sa opäť príprava 16 nových epizód.

Kedy sa vráti na Markíze?

Druhá šanca by sa tak mala po jesennom finále vrátiť na obrazovky až v roku 2024.

Je totiž málo pravdepodobné, že sa Markíze podarí uviesť na obrazovky 3. sériu slovenskej adaptácie skôr.

Televízia sa, podľa všetkého, dostane k scenárom pripravovaných epizód pre tretiu sériu skôr, než budú v Taliansku odvysielané hotové časti, mnoho času jej však zaberie ich preklad a úprava. Ďalšie mesiace bude trvať nakrúcanie.

Zároveň sa nedá očakávať, že aj v prípade expresnej prípravy by Markíza mohla odvysielať slovenskú lokalizáciu seriálu skôr, než bude uvedený originál.

Nenachádza konkurenciu

Druhá šanca je suverénom vysielania nielen v domácom Taliansku ale aj na Slovensku.

Od začiatku roka nenašla vo večernom programe konkurenciu, a to platí nielen pre jej dosiaľ najúspešnejšiu prvú sériu na jar, ale aj v priebehu aktuálnej jesene.

Na jar v komerčnej cieľovke dosiahla Druhá šanca priemerný rating na úrovni pod 11 %, podielovo uhrala priemer okolo 28 %. V celkovom publiku sa často hýbala nad alebo pod hranicou 600-tisíc divákov.

Priemer druhej série Druhej šance sa počas jesenného vysielania zastabilizoval okolo úrovne 9,5 ratingu v komerčnej cieľovke. Nakoľko však plošne medzi sezónami klesol počet divákov pri obrazovke, udržaním väčšiny publika z jari Druhá šanca na jeseň dosahuje rekordné podiely na trhu, ktoré už tentoraz pravidelne prekračujú hranicu 30 %. Dokonca seriál v 2. časti druhej série trhol absolútny rekord 34,5 %.

V porovnaní o ostatnými programami na trhu Druhá šanca jasne viedla.

V celkovom počte divákov sa jej najbližšie približuje len Nemocnica s výkonmi okolo 450 až 500-tisíc divákov alebo šou Pečie celé Slovensko, ktorá sa hýbala okolo úrovne 460 až 500-tisíc divákov. Ďalší veľký program ako Tvoja tvár znie povedome za Druhou šancou zaostávala až o 300-tisíc divákov.

V komerčnej cieľovke mali najbližšie k Druhej šanci po poradí programy Extrémne premeny, Pán profesor, Česko Slovensko má talent, Pečie celé Slovensko či Nemocnica. Všetky štyri sa spravidla hýbali medzi 6 – 8 %. Radiť sa k týmto programom postupne začala aj Farma pri vysielaní o 20:30.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor