Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Originálne foto: TV Markíza, koláž MB

Televízia

Markíza reaguje na tvrdé prepadáky: Na dne Horná Dolná, okamžite sťahuje šou Adely a Dangla!

Televízna jednotka opäť upravuje svoje večerné vysielanie, nedarí sa jej ani v závere jarnej sezóny.

Markíza aj v posledných týždňoch jarného vysielania mení svoj program.

Televízia reaguje na hlboko podpriemerné výkony štvrtkovej šou 2 na 1, ktorá pôvodne mala v jej programe vydržať len do 21. apríla – do odvysielania všetkých naplánovaných premiérových častí jarnej série. Následne sa na štvrtky mala vrátiť s novými časťami Chart Show.

Markíza ale medzitým využila príležitosť a Chart Show naplánovala na piatkové večery po skončení premiérovej série Milujem Slovensko na Jednotke. Pokúsila sa tak využiť voľný priestor po ukončení šou RTVS, ktorá bola pravidelným piatkovým lídrom.

Televíznemu lídrovi tento krok zabral len v prvý týždeň.

Chart Show prvýkrát v piatok koncom apríla ešte doťahovala podiel na trhu 20 %, aktuálne sa už však aj v piatky prepadla do podpriemeru. Posledné piatky dosahuje vlažné výkony okolo podielovej hranice 16,5 %, pri ratingu len 4,5 %, čo je podobná sledovanosť, akú dosahovali predtým vysielané reprízové filmy.

 


Poznáme prvý program novej krimi stanice Markízy! Odštartovať môže bez reklám (štruktúra, vizuál)Čítajte →

Vo štvrtky nakoniec ponechala Markíza zaradenú zábavnú šou 2 na 1, ktorá sa jej so záverom premiérovej série postupne dvíhala. Televízia tak vyskúšala na rastúci trend nadviazať vytiahnutím najsilnejších reprízových častí.

Ani tento krok nezabral.

Kým ešte jarné finále 2 na 1 s Attilom Véghom sa 21. apríla vyšvihlo z jarných podpriemerov ratingom 6,3 % a podielom 21,6 % v komerčnej cieľovke, už nasledovná repríza, v ktorej hosťom bola aktuálna tvár Let´s Dance, Zuzana Kubovčíková Šebová, padla na podiel 15,5 %.

Šou na tom bola najhoršie nasledovné posledné dva týždne, kedy reprízové 2 na 1 hlboko prepadlo podielmi len okolo 12,5 % pri ratingu v okolí 3,5 %.

Ďalšie zmeny programu

Po týchto výkonoch Markíza sťahuje 2 na 1 z vysielania.

Zmenu programu robí operatívne okamžite od tohto týždňa, kedy na štvrtky miesto zábavnej šou nasadzuje filmy. Podobne už narýchlo nahrádzala túto sezónu program v piatky aj utorky.

 


Náhla zmena programu Markíze nevyšla: V prime-time zopakovala najväčší výbuch jari!Čítajte →

Aktualizácia: Tento štvrtok Markíza odvysielala slovenskú komédiu Cuky Luky Film, ktorou sa tak pokúsila prekryť naďalej dominujúci seriál Nemocnica na Joj. Nakoniec sa v sledovanosti prepadla ešte hlbšie.

Rovnaký krok urobila televízna jednotka vo februári v utorky, kedy nahrádzala po prepadáku Survivora aj Utajeného šéfa a na zvyšok mesiaca nasadila česko-slovenské filmy. Darilo sa im pritom proti Nemocnici najlepšie. Viac v záverečnej časti článku.

Tvrdý prepadák Hornej Dolnej

Spolu s 2 na 1 ostáva najslabším článkom Markízy Horná Dolná.

Tá sa do programu s premiérovými časťami vrátila len tento mesiac, keď obsadila pondelkový slot po najsledovanejšom jarnom programe Markízy, Druhá šanca. Pre Hornú Dolnú to však znamenalo už druhú zmenu vysielacieho dňa po sebe.

Až do konca minulého roka sa komediálny seriál dlhodobo vysielal vo štvrtky. Novú sériu Markíza v januári tohto roka štartovala neplánovanou náhlou zmenou programu, kedy zároveň Hornú Dolnú vytiahla na nový piatkový večer, kde zachraňovala prepadák Survivora. Teraz sa už vysiela v pondelky, ktoré jej patrili kedysi v začiatkoch vysielania v časoch najväčšej diváckej priazne.

Tentokrát Horná Dolná v pondelky zažíva svoj koniec pri najhorších číslach vôbec.

Ani vystriedanie Druhej šance seriálu nepomohlo, keď prvýkrát v pondelok prepadla Horná Dolná pred dvomi týždňami ratingom 4,6 % a podielom 14,6 % v komerčnej cieľovke. Opäť si ako jediný úspech mohla pripísať oslabenie Hranice, ktorá, paradoxne, dosiahla svoj najhorší pondelňajší výkon bez konkurencie valcujúcej Druhej šance.

Tento týždeň sa prepadák Hornej Dolnej ešte prehĺbil, keď dosiahla rating 4,1 % s podielom iba 13,3 %. Pri týchto číslach ju Markíza natvrdo sťahovala tento rok z piatkového večera. Hranica sa už vrátila na svoj priemerný výkon s o rating vyšším výkonom pri podiele 16,4 %.

 


Ďalší televízny koniec: Markíza po ôsmich rokoch ruší komediálny seriál Horná Dolná!Čítajte →

Horná Dolná má už dnes svoj osud spečatený.

Markíza v jej nakrúcaní ďalej pokračovať nebude, seriál tak ukončí po ôsmich rokoch vysielania. Definitívna rozlúčka s televíznymi obrazovkami čaká Hornú Dolnú pritom len krátko po tom, čo televízia ohlásila koniec ďalšieho dlhodobého seriálu Oteckovia.

Rekordná sezóna programových zmien

Markíza túto jar absolvovala rekordné množstvo programových zmien, keď so svojím večerným programom šachovala od prvých dní tohto roka. 

Už v prvej polovici januára musela bezprecedentne posúvať štart federálnej dobrodružnej reality šou Survivor, kde sa televíziám vypomstil krátky odstup vysielania od samotného nakrúcania, pričom do šou výroby šou zasiahol koronavírus. Markíza súčasne s posunom štartu o týždeň zmenila reality šou aj vysielací deň, keď ju pôvodne chcela vysielať štvrtky a piatky, nakoniec sa zladila s Novou v utorňajšom a piatkovom vysielaní.

V takomto nastavení vydržal Survivor iba prvé časti. Už koncom januára Markíza odsunula šou do druhého pásma a spravila z nej denný projekt na spôsob Farmy. Po ďalších dvoch týždňoch sa už Survivor porúčal do tretieho pásma bližšie nočným hodinám.

Medzitým vysielací deň zmenila Chart Show, ktorá si vo štvrtok vymieňala miesto so Survivorom. Problematické utorky vyplnila televízia narýchlo Utajeným šéfom, ktorý však taktiež prepadával, a tak ho zakrátko až do príchodu novej tretej série Svadby na prvý pohľad vyplnili česko-slovenské filmy. Tým sa v konkurencii seriálovej Nemocnice na Joj darilo najlepšie.

V piatky zas Markíza na prepadák Survivora reagovala operatívnym vytiahnutím premiér Hornej Dolnej. V nový piatkový večer ale vydržala len dva mesiace, keď ju zmena vysielacieho dňa zrazila na historické dno. Uprostred marca seriál vystriedali náhlou zmenou programu filmy, v apríli zas na piatkové večery Markíza vytiahla spomínanú Chart Show. Tá sa tak tento rok predstavila v tri rôzne večery. Horná Dolná nezaostala s dvomi zmenami vysielacieho dňa, keď po piatkoch sa aktuálne vysiela v pondelky.

Aj samotné pondelky prešli divokými zmenami, a to v lukratívnom druhom pásme. Markíza mala v tomto čase možnosť využiť mimoriadne vysoký nábeh po Druhej šanci, nakoniec sa v ňom vystriedalo päť rôznych programových žánrov.

Na začiatku roka vypĺňala podľa plánov čas po Druhej šanci filmami, po zmene vysielania Survivora ešte na konci januára ho zaradila miesto filmov aj na pondelky, kde však tvrdo prepadol. Po dvoch týždňoch sa na pondelky vrátili filmy, no už zakrátko menila televízia program opäť a jednorazovo po Druhej šanci neúspešne zreprízovala prvé dva diely seriálu Svätý Max. Za tým už vydarenejšie operatívne odpremiérovala ukrajinský seriál Sluha národa, po ktorom znovu pokračovala v pondelky s filmami. Pred koncom Druhej šance zas po nej zaraďovala šou Dobre vedieť.

Podobne zmeny nastali aj v stredajšom druhom pásme, kde chcela pôvodne Markíza vysielať nové časti Susedov. Ani tým však zmena vysielacieho dňa nesvedčala a Susedov už po pár častiach Markíza nahradila opäť Survivorom. Po jeho neúspechu televízia vytiahla dlho odkladané premiéry Dobre vedieť, ktoré sa jej z druhého večerného pásma chytili túto jar najlepšie.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor