Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Poznáme prvý program novej krimi stanice Markízy! Odštartovať môže bez reklám (štruktúra, vizuál)

Markíza sa pripravuje na spustenie štvrtej stanice, pozrite si plánovaný program jej nového krimi kanála. Vnútri grafická štruktúra prvého týždňa aj vizuál stanice.

Už o tri týždne sa slovenský trh rozrastie o novú televíznu stanicu Krimi, ktorou Markíza po rokoch rozšíri portfólio svojich staníc.

Ostatne svoju staničnú ponuku skôr skresávala, keď na konci roka 2013 zrušila zábavnú stanicu Fooor, z ktorej obsah presunula na Dajto, v januári 2016 pre českých divákov spustila samostatnú verziu hlavnej stanice Markíza International, od septembra 2017 zároveň začala ponúkať kanál s hodinovým posunom Markíza +1, s ktorým ako prvé prišli rok predtým Joj a Prima.

Po zrušení stanice Fooor si v roku 2015 zaregistrovala značku napríklad pre stanicu Markíza Gold, ktorá mala byť archívnym kanálom televízie, ale aj Markíza Passion, pre ktorú dokonca získala aj licenciu na vysielanie. V tomto prípade však malo ísť skôr o platenú stanicu po vzore rovnomenného nemeckého kanála. Vývoj platených staníc v tom čase priznala aj sama Markíza, nakoniec žiaden nespustila.

Novú stanicu si vyžiadal dopyt po reklame

Po dlhých rokoch, čo stabilne Markíza ponúkala k hlavnej stanici dva menšie kanály Doma a Dajto, sa slovenská televízna jednotka rozhodla doplniť ich o novú sestru.

Jednou z hlavných motivácií na jej spustenie je výrazný nárast dopytu po televíznej reklame, ktorý sa v ostatných mesiacoch stupňuje.

„Cítime, že práve teraz je ten správny čas na spustenie novej televíznej stanice. Slovenský televízny trh aktuálne zažíva absolútny rozmach, Markíza KRIMI nám tak pomôže uspokojiť enormný divácky dopyt a obchodným partnerom poskytne ďalší atraktívny priestor na komunikáciu ich kampaní,“ uviedol pred časom Juraj Máťuš, riaditeľ Centra reklamy skupiny Markíza.

Markíza nie je jediná, ktorá na dopyt reaguje, keď je tempo pribúdania nových staníc na slovenskom trhu rekordné.

Joj len za necelý rok uviedla či potvrdila uvedenie dvoch nových kanálov – športovú stanicu JOJ Šport a spravodajský kanál JOJ 24. Aj ten by sa spustenia mal dočkať tento rok. RTVS zároveň po vypuknutí vojny na Ukrajine spustila dočasné spravodajské vysielanie :24, ktoré sa už čoskoro premení na plnohodnotný televízny okruh verejnoprávnej televízie.

Ešte na konci minulého roka tiež spustila nový športový kanál :Šport, na ktorý sa presunula väčšina športových prenosov z Jednotky a Dvojky. Výsledkom dnes môže byť dramatický pokles hokejovej sledovanosti počas Majstrovstiev sveta.

 


RTVS zažíva veľký prepad hokejovej sledovanosti! Zarezal prenosy presun na športovú stanicu?Čítajte →

Prvé vysielanie Markíza Krimi

Markíza pri novej stanici Krimi stavila na kriminálne a detektívne seriály, ktoré po novom začne sústrediť na jednej stanici.

Vysielala ich priebežne na každej z troch svojich televízií, po novom by mala zachovať iba vysielanie Mentalistu v priebehu dňa na hlavnej Markíze. Naopak, na nový kanál sa presunú z Doma už spomínaný Mentalista alebo Monk, z Dajto zas série NCIS alebo Kobra 11.

Doteraz krimi seriály na menších staniciach Markízy obsadzovali primárne podvečerné vysielanie, prípadne nočné hodiny, zo svojich časov sa presunú na Markízu Krimi.

Markíza Krimi otvorí svoje vysielanie v pondelok 6. júna o 8:30. 

Prvým programom, ktorý odvysiela, bude premiéra detektívneho filmu Agathy Christie Hniezdo supov, na ktorý už nadviaže stabilným denným programom pracovného týždňa.

Hlavný večerný program

Hlavnú ponuku Markízy odštartujú Kosti, ktoré televízia získala po prvýkrát po konkurenčnej Jojke. Tá ich na obrazovky priniesla v roku 2007 a odvysielala všetkých 12 sérií.

Teraz sa Kosti presunú na Markízu, kde by mali po 15 rokoch dostať nový slovenský dabing. Televízia sa pritom snažila dodržať už zažité hlasy a obsadiť seriál pôvodnými dabingovými hercami.

Markíza Krimi bude Kosti v prvý týždeň vysielať od pondelka do piatku o 19. hodine v dvoch častiach za sebou. Od pondelka do štvrtka bude ako hlavný program nasledovať o 20:30 premiérová 15. séria Myšlienok vraha, na ktoré bude od pondelka do piatka po 22. hodine nadväzovať NCSI – Námorný vyšetrovací úrad. S vysielaním začne od 16. série.

V piatok večer bude mať stabilne premiéru séria filmov Agathy Christie, v sobotu a nedeľu stanica ponúkne nový premiérový krimi seriál Whiskey Cavalier z roku 2019. Taktiež pobeží v dvoch častiach za sebou, po 22. hodine ho bude nasledovať krimi sériál Profilovač.

Denný program

Cez pracovný týždeň bude Markíza Krimi otvárať vysielanie rannou reprízou Kostí, nasledovať bude repríza Mentalistu, NCSI a Kobry 11. Na obed po druhýkrát zreprízuje Kosti, pridá sa k nim vlastná scripted séria Markízy Policajné prípady, po 15. hodine bude jej program vypĺňať prvé vysielanie Mentalistu a Kobry 11 až do začiatku večerného vysielania Kostí.

Cez víkend počíta televízia cez deň s vysielaním NCIS – Námorný vyšetrovací úrad či NCIS: Los Angeles, podvečer od 17. hodiny by mala vysielať kultovú detektívnu sériu Slečna Marplová a seriál Bostonské zločiny.

Prvé dni bez reklamy?

Markíza pritom môže pri uvedení novej krimi stanice prekvapiť a prvé dni ponúknuť jej vysielanie s výrazne obmedzeným množstvom reklamy, prípadne bez nej.

Kým bežne aj s reklamami jeden diel klasických seriálov ako Kosti, Kobra 11 či Mentalista vypĺňa približne 60 minút vysielania, dvojdiely seriálov v prvom týždni na Markíza Krimi zaberajú iba 90 minút. Večerný dvojdiel Kostí plánuje vysielať o 19:00, Myšlienky vraha nasledujú už o 20:30, nočné NCIS o 22:05.

Spravidla diely týchto seriálov trvajú 40 – 44 minút, čím by televízií ostal priestor medzi programami na odvysielanie sponzorských odkazov či upútaviek.

Grafický vizuál a programová ponuka Markíza Krimi

Pripravuje veľké zmeny staníc

Markíza tiež so spustením kriminálkového kanála môže predstaviť veľký rebrand ako menších staníc, tak celej televízie.

 


Veľké zmeny v Markíze: Črtá sa radikálna premena všetkých staníc, takto môže vyzerať! (foto)Čítajte →

Ako sme začiatkom mesiaca informovali, televízia si nechala zaregistrovať nové logá pre TV Markíza, Doma aj Dajto, ktoré prinesú aj nové vykreslenie charakteristického loga televízie, ako aj jeho zakomponovanie do loga malých kanálov.

Nové logá vychádzajú z grafického konceptu, ktorý Markíza predstavila pri novej stanici Markíza Krimi. Dá sa tak očakávať, že takouto cestou zjednotí celú vizuálnu komunikáciu televízie a všetkých staníc.

Rovnako by sa po rokoch mala hlavná Markíza dočkať nového staničného vizuálu. Ten súčasný používa už od roku 2015. Ako by zmena lôg staníc mohla vyzerať, sme ukázali v tomto článku.

 

Čítať viac...
Nahor