Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Horná Dolná sa po prepadáku vracia do prime-time: Nečakane nahradí najväčší hit jari!

Markíza vráti do programu nedovysielanú premiérovú sériu Hornej Dolnej, ktorú z vysielania stiahla uprostred marca. Opäť jej zmení vysielací večer, nad ďalším nakrúcaním seriálu visí otáznik.

Horná Dolná sa po jarnej stopke vracia do večerného programu Markízy.

Niekdajší komediálny hit sa už na začiatku roka dostal do štruktúry televízneho lídra náhlou zmenou programu, keď po veľkom výbuchu Survivora nasadila Markíza premiérovú Hornú Dolnú na piatkové večery.

Pre inak stabilne vysielaný seriál šlo o radikálny krok, keď sa na obrazovku vrátil expresnou programovou zmenou a zároveň v nový vysielací deň, keď sa ostatné roky Horná Dolná vysielala vo štvrtkovom prime-time.

Piatky komediálnemu seriálu nesadli a prepadol sa v nich na historické minimá. 

Kým už minulú jeseň Horná Dolná padla na svoje najslabšie čísla vo štvrtkovej konkurencii Nemocnice s ratingami okolo 6,5 % v komerčnej cieľovke, túto jar sa v nový piatkový večer prepadla k úrovni 4 – 5 %.

Markíza po šiestich týždňoch trápenia rozhodla aj o stiahnutí Hornej Dolnej z piatkového prime-time. Poslednou kvapkou bol hlboko podpriemerný podiel na trhu 12,2 %, po ktorom už seriál okamžite nahradila v piatky filmami.

Návrat na pôvodné večery

Po dvoch mesiacoch sa Horná Dolná do vysielania vráti.

Markíza reštartuje vysielanie stopnutej premiérovej 14. série, z ktorej dosiaľ na jar odvysielala šesť častí. Sériu štartovala v piatok 4. februára 2022 a zrušila jej vysielanie po prepadáku 11. marca.

Horná Dolná sa pritom vráti do svojho úplne pôvodného vysielacieho dňa, v ktorom kedysi zažila najväčší úspech.

Markíza seriálu opäť zmení nasadenie a tentokrát ho vytiahne na pondelňajšie večery, v ktorých nahradí seriál Druhá šanca. V pondelky sa bude Horná Dolná objavovať od 9. mája o 20:30, vysielať sa bude v dvoch častiach za sebou. Opäť bude televízia kombinovať premiérovú a staršiu reprízovú časť.

Pôvodne Markíza s Hornou Dolnou v pondelky túto jar nepočítala.

Po skončení Druhej šance mala podľa prvých informácií plánovať vysielanie filmových komédií a zároveň prejsť v celej štruktúre do úspornejšieho režimu. Televízie však podobu svojich plánov a sezónnych štruktúr upravujú podľa ich aktuálne vývoja, len prednedávnom zásadnejšie zmenila plány aj RTVS, ktorá rozhodla o návrate kvízu Čo ja viem na piatky.

 


RTVS zmení jarné plány: Čo ja viem vráti na piatky, na štvrtky vytiahne dve novinky!Čítajte →

Horná Dolná sa v pondelňajšie večery vysielala stabilne v prvých najúspešnejších sériách.

V pondelňajšom prime-time sa vysielala tri roky od svojho štartu v januári 2015 do novembra 2017. Vysielací deň jej Markíza zmenila od 7. série na začiatku roka 2018, kedy na pondelky zaradila mimoriadne očakávaný televízny návrat seriálu Susedia. Hornú Dolnú vtedy presunula na štvrtky a vysielala ju v nich až do konca minulého roka.

Horná Dolná sa už od jesene 2016 začala v pondelky potýkať s prepadom výkonnosti, v roku 2017 viackrát padla aj do podpriemeru lídra. Úspech, naopak, narastal relácii Inkognito, ktorá začala zažívať svoje najsilnejšie obdobie. Programy sa vo vzájomnom súboji stretli aj vo štvrtky v období, keď Joj vysielala Inkognito dvakrát do týždňa. Štvrtky už bývali jeho menej úspešným dňom.

Dočká sa ďalšej série?

Otáznik už v prípade Hornej Dolnej visí nad jej ďalším pokračovaním.

Kým epizódy najnovšej 14. série už má Markíza nakrútené, po prepade sledovanosti z minulého roka a veľkom tohtoročnom neúspechu môže byť jej návrat na pondelky posledným pokusom o záchranu seriálu.

Už dnes prvé špekulácie naznačujú možnosť, že sa Horná Dolná ďalšieho nakrúcania dočkať nemusí. 

Markíza však nateraz oficiálne neoznámila koniec ani pokračovanie seriálu. Rozhodnúť môže práve sledovanosť v závere jarnej sezóny, televízia by mohla mať pripravené nové časti na vykrytie celého zvyšku jari od 9. mája až do konca júna.

 

Čítať viac...
Nahor