Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Nové projekty

Exkluzívne: Markíza chystá nový komediálny seriál, táto novinka nahradí Hornú Dolnú!

Markíza môže čoskoro predstaviť komediálnu seriálovú novinku, ktorá preberie štafetu po ukončenom dlhoročnom seriáli.

8 rokov tvorila dôležitú súčasť večerného vysielania Markízy komediálna dedinská séria Horná Dolná, ktorá o divákov dramaticky prišla až túto jar.

Aj keď už vlani na jeseň po prvýkrát spadla do podpriemerov televízneho lídra, keď si neporadila s konkurenciou vtedajšej seriálovej novinky Nemocnica, tohtoročné šachy Markízy s jej nasadením aj vysielacím dňom seriál definitívne pochovali a Horná Dolná sa zaradila k dosiaľ najväčším televíznym neúspechom tohto roka.

Horná Dolná už od začiatku tohtoročného vysielania dosahuje hlboko podpriemerné podiely na trhu len okolo 12 – 14 % v komerčnej cieľovke. Nevyhrabala sa z nich ani po presune do pondelňajšieho prime-time, v ktorom sa vysiela aj teraz.

Po tvrdých neúspechoch šéf Markízy, Matthias Settele, pred pár týždňami rozposlal hercom ďakovný list, v ktorom oznámil definitívne ukončenie výroby seriálu, ktorý televízia vysielala od januára 2015.

Markíza má ešte spred začiatku sezóny nakrútené posledné premiéry seriálu, ktoré sa rozhodla dovysielať v mimosezónnom období. S premiérovou Hornou Dolnou tak bude pokračovať aj v lete, počas ktorého ju udrží v pondelňajšie večery.

 


Leto na Markíze: Nový podvečer len dočasne, vytiahne hit od susedov! Derniéra pre Hornú DolnúČítajte →

Nový seriál

Miesto po Hornej Dolnej sa Markíza pokúsi zaplniť novým seriálom.

Televízia podľa našich informácií už pripravuje novú komediálnu novinku z vidieckeho prostredia, ktorá bude taktiež postavená na osobitých charakteroch a uzavretých príbehoch v jednotlivých dieloch.

Podľa exkluzívnych informácií portálu Mediaboom.sk siahla Markíza po českom námete komediálneho seriálu Osada, ktorý adaptuje v slovenskej verzii.

Osada je originálnym seriálom Českej televízie, ktorý na obrazovky uviedla na jeseň 2021. Dostal celkovo 13 častí, ktoré dosiahli priemernú sledovanosť vyše 1,1 milióna divákov. Markíza mala od ČT odkúpiť námet, na základe ktorého vyrobí vlastnú verziu seriálu.

Po svojráznej dedinke sa Markíza v novom seriáli prenesie do ďalšieho charakteristického prostredia posadeného do chatovej osady.

Seriál Osada totiž svoj námet stavia na veľkej chatárskej histórii v našej oblasti.

„Česi jazdia na chatu. Jazdia tam preto, aby boli v pohode. A v pohode budú, aj keby sa kvôli tomu mali zabiť… Komediálny epizodický seriál Osada skúma s veľkým nadhľadom český fenomén chatárčenia. Kde inde sa môžu stretnúť také rôznorodé a odlišné postavy ako v chatárskej kolónii?“ uvádza originálna anotácia ČT.

Prehľad postáv

Seriál v sebe spája viacero svojráznych postáv, rozdielneho sociálneho zázemia aj svetonázoru.

“ Milionár, ktorý tají svoj majetok, aby zostal v osade obľúbený. Spisovateľka románov červenej knižnice. Nepraktický ajťák, ktorý aj drevo kosí podľa návodu na internete. Vojak špeciálnych jednotiek v zálohe, ktorý v skutočnosti pracuje ako kaderník v salóne svojej ženy. A ďalšie svojrázne figúry, ktoré majú spoločné len jedno – chatárčenie…,“ znie prehľad pôvodných postáv.

Práve rozdielne charaktery a pohľady na život obrusuje život v osade, kde sa do popredia dostávajú iné hodnoty.

 


Ďalší televízny koniec: Markíza po ôsmich rokoch ruší komediálny seriál Horná Dolná!Čítajte →

„Do chatovej osady Záhoria jazdil už ich dedo, ich rodičia a budú jazdiť aj ich deti. Platia nemenné pravidlá a tradície. Hoci sa svet medzitým zmenil. Niekto zbohatol, niekto naopak. Stali sa z nich pravičiari aj ľavičiari, Pražáci aj Moraváci, liberáli i milovníci tradičných hodnôt, starí aj mladí. Vzdialili sa sebe na hony. Kadečo vidia inými očami. Nezhodli by sa v práci, pri televíznom programe ani pri voľbách. Vôbec by sa totiž nestretli. Podľa toho to od piatku do nedele v osade vyzerá. Ale nakoniec sa všetci nejako vrátia k tomu najdôležitejšiemu, čo vnímajú spoločne: na chate je pohoda. Pohoda, aj keby to malo stáť všetky zvyšky síl!“

Odštartovať môže už na jeseň

Markíza podľa prvých informácií seriálovú novinku už naplno nakrúca.

Nebude prekvapením, ak sa pripravuje na jej uvedenie už túto jeseň, keď v ostatnom období musí po rokoch stabilných sezón nahrádzať viacero neúspešných formátov.

 


Markíza reaguje na tvrdé prepadáky: Na dne Horná Dolná, okamžite sťahuje šou Adely a Dangla!Čítajte →

Výsledkom je, že má Markíza za sebou jednu z najdivokejších sezón vo svojej histórii.

Túto jar absolvovala rekordné množstvo programových zmien, keď so svojím večerným programom šachovala od prvých dní tohto roka.

Už v prvej polovici januára musela bezprecedentne posúvať štart federálnej dobrodružnej reality šou Survivor, kde sa televíziám vypomstil krátky odstup vysielania od samotného nakrúcania, pričom do šou výroby šou zasiahol koronavírus. Markíza súčasne s posunom štartu o týždeň zmenila reality šou aj vysielací deň, keď ju pôvodne chcela vysielať štvrtky a piatky, nakoniec sa zladila s Novou v utorňajšom a piatkovom vysielaní.

V takomto nastavení vydržal Survivor iba prvé časti. Už koncom januára Markíza odsunula šou do druhého pásma a spravila z nej denný projekt na spôsob Farmy. Po ďalších dvoch týždňoch sa už Survivor porúčal do tretieho pásma bližšie nočným hodinám.

Medzitým vysielací deň zmenila Chart Show, ktorá si vo štvrtok vymieňala miesto so Survivorom. Problematické utorky vyplnila televízia narýchlo Utajeným šéfom, ktorý však taktiež prepadával, a tak ho zakrátko až do príchodu novej tretej série Svadby na prvý pohľad vyplnili česko-slovenské filmy. Tým sa v konkurencii seriálovej Nemocnice na Joj darilo najlepšie.

V piatky zas Markíza na prepadák Survivora reagovala operatívnym vytiahnutím premiér Hornej DolnejV nový piatkový večer ale vydržala len dva mesiace, keď ju zmena vysielacieho dňa zrazila na historické dno. Uprostred marca seriál vystriedali náhlou zmenou programu filmy, v apríli zas na piatkové večery Markíza vytiahla spomínanú Chart Show. Tá sa tak tento rok predstavila v tri rôzne večery. Horná Dolná nezaostala s dvomi zmenami vysielacieho dňa, keď po piatkoch sa aktuálne vysiela v pondelky.

Aj samotné pondelky prešli divokými zmenami, a to v lukratívnom druhom pásme. Markíza mala v tomto čase možnosť využiť mimoriadne vysoký nábeh po Druhej šanci, nakoniec sa v ňom vystriedalo päť rôznych programových žánrov.

Na začiatku roka vypĺňala podľa plánov čas po Druhej šanci filmami, po zmene vysielania Survivora ešte na konci januára ho zaradila miesto filmov aj na pondelky, kde však tvrdo prepadol. Po dvoch týždňoch sa na pondelky vrátili filmy, no už zakrátko menila televízia program opäť a jednorazovo po Druhej šanci neúspešne zreprízovala prvé dva diely seriálu Svätý Max. Za tým už vydarenejšie operatívne odpremiérovala ukrajinský seriál Sluha národa, po ktorom znovu pokračovala v pondelky s filmami. Pred koncom Druhej šance zas po nej zaraďovala šou Dobre vedieť.

Podobne zmeny nastali aj v stredajšom druhom pásme, kde chcela pôvodne Markíza vysielať nové časti Susedov. Ani tým však zmena vysielacieho dňa nesvedčala a Susedov už po pár častiach Markíza nahradila opäť Survivorom. Po jeho neúspechu televízia vytiahla dlho odkladané premiéry Dobre vedieť, ktoré sa jej z druhého večerného pásma chytili túto jar najlepšie.

Zmenám programu sa nevyhla Markíza ani pred koncom sezóny.

Uprostred mája zareagovala na hlboko podpriemerné výkony štvrtkovej šou 2 na 1, ktorá pôvodne mala v jej programe vydržať len do druhej polovice apríla s dovysielaním premiérovej série. Následne sa na štvrtky mala vrátiť s novými časťami Chart Show, tú však presunula na piatky.

Markíza tak vo štvrtky ponechala 2 na 1 s reprízovými časťami, tie však padli na samé dno. V máji tak Markíza skúsila zopakovať úspešnejší krok zo začiatku roka, keď na štvrtky vytiahla česko-slovenské filmy. Už s prvým však prepadla ešte hlbšie, než bola sledovanosť repríz 2 na 1. Šou sa hneď o týždeň na to vrátila do štvrtkového programu, avšak len jednorazovo a po týždni Markíza natrvalo na štvrtok usadila česko-slovenské filmy. Tie sa stanú predchodcami letnej seriálovej akvizície z Česka – novinky Špunti na cestě.

Čítať viac...
Nahor