Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Leto na Markíze: Nový podvečer len dočasne, vytiahne hit od susedov! Derniéra pre Hornú Dolnú

Prinášame prvé letné plány najsledovanejšej slovenskej televízie.

Už začiatkom mája prepla Markíza z jarného programu do úsporného režimu, na ktorý o mesiac nadviaže letnou štruktúrou.

V nej sa na radikálne zmeny nechystá. Priestor už tradične dostanú programy, ktoré na hlavnú sezónu výkonnosťou nestačia, ale tentokrát aj novinka, ktorá môže rozhodnúť o podobe jesennej štruktúry Markízy. Prehľad vychádza z prvých letných plánov televízie, ktoré sa do vydania oficiálneho programu môžu zmeniť.

Posledné premiéry Hornej Dolnej

Koniec nakrúcania po ôsmich rokoch vysielania oznámil generálny riaditeľ Markízy, Matthias Settele, hercom komediálneho seriálu Horná Dolná, ktorý sa od minulej jesene začal trápiť.

Markíza seriálu našla finálne miesto v jej štruktúre po viacerých programových zmenách v pondelňajšom prime-time, v ktorom kedysi začínal, a dnes je už zrejmé, že v ňom, podľa všetkého aj dôjde do svojho finále.

Televízia podľa prvých informácií počíta s vysielaním Hornej Dolnej v pondelky aj v priebehu letných týždňov, kedy by tak mala dovysielať zvyšné nakrútené premiérové epizódy.

Tie pôvodne mali vyplniť program v najdôležitejších mesiacoch jarnej sezóny, na jar však Markíza vysielanie Hornej Dolnej po dvoch mesiacoch radikálne zastavila. Stalo sa tak po sérií tvrdých prepadákov, keď sa seriálu nedarilo v novom piatkovom prime-time, do ktorého ho televízia nasadzovala navyše narýchlo z týždňa na týždeň koncom januára.

Markíza bude Hornú Dolnú vysielať tak, ako v súčasnosti, v dvoch častiach za sebou. Nasledovať by po nej mal neúspešný seriál Kameňák, ktorým televízia zvykne na hlavnej stanici vypĺňať menej dôležité sloty v mimosezónnom období.

Novinka od susedov

V utorky Markíza plánuje aj počas leta naďalej vysielať reality šou Utajený šéf a Zámena manželiek, ktoré v utorňajšie večery opäť vysiela od mája.

Svoje plány však ešte môže upraviť vzhľadom na hlboko podpriemernú sledovanosť oboch šou.

Uplynulý utorok oba programy prepadli na podieloch len cez 10 %, nedarilo sa im ani v predošlých týždňoch. Ostatne sa v utorok večer ešte vysielal hokejový zápas majstrovstiev sveta, ktorý však prekrýval len časť vysielania Utajeného šéfa. Nemocnica na Joj, naopak, udržala napriek hokeju nadpriemer podielom cez 23 % a pod 8 ratingami.

Viaceré večery na Markíze budú v lete vypĺňať filmy.

Patriť by im mali stredajšie večery, kde zvykla televízia v minulosti ponúkať dramatickejšie tituly či filmy inšpirované skutočnými príbehmi, v piatky počíta líder už s každoročným vysielaním českých komédií zo série Babovřesky alebo Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V soboty by mala ponúkať odľahčenejšie a komediálne zahraničné tituly, v nedeľu akčné filmy či trilery.

Na Markízu sa v lete dostane okrem Hornej Dolnej aj druhý premiérový seriál.

Televízna jednotka od susednej Českej televízie odkúpila tohtoročnú seriálovú novinku Špunti na cestě, s ktorou by mala počítať vo štvrtkové večery o 20:30. Seriál by mal odštartovať vo štvrtok 7. júla s vysielaním dvoch častí po sebe.

Špunti na cestě patrili k úspešnejším seriálom tejto jari v Česku.

Seriál ponúkol celkovo 13 častí od januára do začiatku apríla, pričom s každou sa dostal nad hranicu 1 milióna divákov. Časť divákov po prvej tretine vysielania stratil, kým pri štarte Špunti na cestě prekročili hranicu 1,6 milióna divákov, vo finále atakovali hranicu 1,2 milióna. Viackrát skončili tesne nad miliónom.

Podvečerná novinka na skúšku

Markíza zároveň podľa prvých plánov potvrdzuje ambíciu rozbehnúť náhradu za podvečerný denný seriál Oteckovia čím skôr.

Ako sme už informovali, ešte koncom jari v kľúčovom čase o 18. hodine odštartuje novú súťažnú šou Na love, ktorá po necelých piatich rokoch vysielania nahradí kedysi valcujúcich Oteckov. Dnes sa hýbu na priemeroch Markízy v okolí a pod hranicou podielových 20 %.

Markíza novinku Na love odštartuje ešte skôr, ako pôvodne plánovala, a to už o dva týždne od pondelka 13. júna. Vysielať sa bude denne o 18:00. S jej vysielaním bude zároveň pokračovať aj v júli.

Na love sa však v programe Markízy objaví len na skúšku.

 


Markíza expresne štartuje náhradu za Oteckov: Takto vyzerá nová podvečerná šou Na love! (foto)Čítajte →

Televízia nateraz so súťažnou novinkou počíta v podvečernom vysielaní len dočasne, keď si ju otestuje v priebehu pár týždňov. Od polovice júla by ju mali nahradiť už tradične v lete na podvečer nasadzované Rodinné prípady.

Dá sa očakávať, že Markíza si expresným vytiahnutím šou Na love vyskúša jej potenciál, vďaka čomu získa krátky čas navyše na reakciu v prípade, ak sa neuvedie úspešne.

Podvečerný čas je pre televízie dôležitý a ambíciou Markízy je jeho výkonnosť pre nadchádzajúcu jesennú sezónu podvihnúť oproti aktuálne vysielaným Oteckom. Tí sa sledovanosťou držali do prvých týždňov tohto roka, kedy ich na prelome februára a marca v priebehu pár týždňov prevalcovala reality šou Bez servítky. Aktuálne oba programy dosahujú obdobné výkony.

Televízia zároveň nemusí mať vopred pripravený dostatočný počet epizód, aby mohla okamžite pokryť celé letné vysielanie.

S nakrúcaním kvízu mala začať len prednedávnom, zároveň v prípade neúspechu môže prehodnotiť investíciu do nového kvízu. V minulosti sa jej nevyplatilo hromadné nakrúcanie novej verzie Kolesa šťastia, ktorého neodvysielané premiéry po tvrdom prepadáku v podvečernom čase na prelome rokov 2016 a 2017 nasadzovala priebežne v dennom vysielaní Doma dokonca aj pred pár mesiacmi.

Cez deň aj legendárny sitkom

V dennom vysielaní počas pracovných týždňov Markíza neprekvapí.

Počas dňa televízia zreprízuje svoj podvečerný program, chýbať nebude Mentalista, Susedské a Rodinné prípady. Do letného programu však zaradí kultový sitkom Krok za krokom hneď vo viacerých častiach za sebou, ktorý mal na jej staniciach dlhšiu prestávku.

V priebehu víkendov dostanú v sobotu dopoludnia priestor Sekerovci, reprízy Špuntov na cestě či Dobre vedieť, následne bude televízia ponúkať filmy. Nedeľná ponuka sa nezmení, celý deň vyplnia filmy a podvečer Horná Dolná.

 

Čítať viac...
Nahor