Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Tvoja tvár bojuje o prežitie na obrazovke: Zachráni Markíza šou špeciálnou sériou?

Nad dôležitou šou Markízy visí veľký otáznik, kým po takto nevydarenej sezóne by sa väčšina televíznych programov vytratila z obrazoviek, Tvoja tvár môže dostať ešte jeden pokus na záchranu.

Od roku 2016 je pravidelnou sezónnou šou Markízy veľký celebritný formát Tvoja tvár znie povedome, ktorý sa už na Slovensku dočkal siedmich klasických ročníkov aj jednej špeciálnej skrátenej detskej verzie.

Kým vo väčšine svojho vysielania zaznamenal pre televíziu mimoriadne úspechy či aspoň nadpriemernú sledovanosť, za posledný rok sa začala karta obracať.

Tvoja tvár nečakaným spôsobom rozšírila rady formátov, ktorým sa na Markíze z roka na rok rapídne prepadla sledovanosť.

Najhoršie obdobie Markízy vrcholí

Prakticky totožný osud zažili v priebehu jedného roka tri dôležité večerné šou – vlani na jeseň Superstar, túto jar Svadba na prvý pohľad a v priebehu aktuálnej jesene práve Tvoja tvár znie povedome.

Vo všetkých troch prípadoch Markíza s týmito formátmi ešte v ich predošlej sérii vysielanej medzi jarou 2020 až jarou 2021 zažila prekvapivé rekordy sledovanosti, a to či už z hľadiska výkonnosti jednotlivých šou za niekoľko ostatných rokov alebo v celej histórii vysielania.

Od jesene 2021 však v úspešnosti mnohých formátov Markízy nastal zlom a v prípade tejto trojice šou programov to znamenalo rovno rapídny prepad na absolútne najhoršie čísla od začiatku ich vysielania. Rovnako tvrdý prepad zažila tohtoročnú jar aj šou 2 na 1.

 


Vianoce na Markíze: V premiére česká Láska nebeská, Mrázik dostane najlukratívnejší čas v roku!Čítajte →

Najhoršie obdobie Markízy za dlhé roky ešte umocnili viaceré seriály ako Sestričky, Horná Dolná, Oteckovia alebo Susedia. Séria prepadákov vyústila radikálneho rušenia formátov Markízy.

Sklamaním je navyše aj jesenná štvrtá séria Pána profesora, ktorý ešte minulý rok prepisoval rekordy sledovanosti a aktuálne sa taktiež prepadol na svoje najhoršie výkony od začiatku vysielania.

Prvýkrát zakopla už vlani

Tohtoročný neúspech ťažiskovej šou Tvoja tvár znie povedome je ďalšou ťažkou skúškou televízneho lídra, ktorou si za ostatný rok prechádza.

Práve vlani na jeseň zažila Markíza bolestivý prepad sledovanosti, ktorý pokračoval programovou rošádou na začiatku tohto roka, pričom bol umocnený stratou výkonnosti ďalších kľúčových večerných programov aj tvrdým prepadákom noviniek Survivor alebo Lego Masters.

Tvoja tvár bola až do tejto jesene istotou, ktorá Markíze dosiaľ prinášala potrebné výkony sledovanosti.

Prvú trhlinu v úspešnosti však zažila už minulý rok na jeseň.

Markíza sa vtedy pokúsila okamžite nadviazať na rekordný nárast sledovanosti Tvojej tváre v jej šiestej sérii z jari 2021, keď hneď na jeseň pripravila špeciálnu 5-dielnu detskú sériu. Tento nápad, navyše s nasadením v netradičný stredajší večer a naťahovaním až do noci napriek lákaniu detského diváka, už od začiatku u divákov nezabral a predčasne sa porúčal z prime-time.

Markíze sa však už podobným spôsobom aktuálne prepadla aj sledovanosť klasickej verzie Tvojej tváre.

Ako sme už informovali, Tvoja tvár znie povedome od začiatku vysielania 7. série dosahuje priemerné ratingy len na úrovni okolo 5,5 % v komerčnej cieľovke, čo je iba polovičný výkon predošlej rekordnej 6. série.

Navyše, s blížiacim sa finále už neudržala ani týchto divákov, keď dve kolá pred koncom s ôsmym finálovým večerom padla na rating 4,2 % a podielom 14,8 %, pričom v nasledujúcom semifinále sa prepadla ešte hlbšie s ratingom len 3,7 %, ktorý jej vyniesol hlboko podpriemerný podiel na trhu 13 % v komerčnej cieľovke.

Ide o suverénne najhorší výkon klasickej Tvojej tváre od začiatku vysielania na jar 2016. Pred začiatkom vysielania tejto siedmej série nikdy nepadla pod ratingovú hranicu 6 %.

Nemá náhradu

Aj keď Markíza v ostatných mesiacoch rozbehla rušenie televíznych formátov po ich neúspešných sezónach, Tvoja tvár by sa nemusela vytratiť z obrazoviek nadobro ani po aktuálnom tvrdom prepadáku.

Napriek tomu, že po prepade sledovanosti Markíza už tento rok zrušila spomínané seriály Susedia, Oteckovia alebo Horná Dolná, v prípade veľkých šou tak široký výber nemá.

Aktuálne má z pravidelne realizovaných ťažiskových formátov na výber už len spevácke šou Superstar či The Voice alebo tanečnú šou Let´s Dance.

Práve z nej chce televízia podľa našich exkluzívnych informácií už teraz priniesť ďalšiu sériu a po rokoch ju opäť realizovať na pravidelnej báze.

 


Exkluzívne: Let´s Dance po rokoch s veľkou zmenou, Markíza chce nový ročník už čoskoro!Čítajte →

Problematický kasting

Dá sa očakávať, že najmä po historicky najslabšej sérii bude televízia opäť hľadať spôsoby ako prilákať divákov.

Minulý rok jej veľký nárast diváckej pozornosti priniesol silný kasting osmičky celebrít, ktorý sa postaral o nárast sledovanosti z úrovne 7 – 8 ratingov, ktoré Tvoja tvár zaznamenávala v 5. sérii, na priemerné výkony okolo 10 – 11 % v minuloročnej 6. sérii.

Tento rok, naopak, slabý záujem divákov, okrem iného, spôsobil práve nevydarený kasting súťažiacich celebrít, ktorý už od prvého kola šou neprilákal divákov.

 


V semifinále Tvojej tváre zavládol chaos: Chybné vyhlásenie finalistov si televízia nevšimla!Čítajte →

Televízia pritom pri skladaní kastingu naráža na stále väčšie problémy.

Účasť jej podľa zákulisných informácií odmietajú viaceré divácky lákavé mená, ktoré mali byť ťahákom šou, obsadzovať tak musí aj menej atraktívne tváre. Zároveň, s pribúdajúcimi sériami Tvojej tváre sa jej zmenšuje okruh populárnych mien, ktoré by mohla do šou zlákať.

Zachráni šou špeciálnou sériou?

Markíza má v zálohe ešte jednu verziu Tvojej tváre, ktorou by sa mohla pokúsiť vzkriesiť úspešnosť formátu.

Vyriešiť by sa jej pritom mohlo podariť rovno dva veľké problémy naraz.

Spoločne so stále problematickejším kastingom môže vyčerpanú klasickú verziu šou nahradiť realizovaním špeciálnej série Tvoja tvár znie povedome – Šampióni, v ktorej by sa predstavili najúspešnejší súťažiaci z minulých ročníkov.

Skúsenosť s touto verziou má už sesterská TV Nova, ktorá ju priniesla na jar 2021.

V tejto verzii šampiónov tvorcovia počet súťažiacich zvýšili z klasických osem až na 10, pričom v šou účinkovali výhradne súťažiaci z predchádzajúcich ročníkov českej Tvojej tváre.

Výber súťažiacich pritom podliehal ich popularite u divákov.

Len dvaja z desiatich bývalých účinkujúcich boli víťazi sérií, do šou sa vrátili aj najvtipnejšie celebrity, ktoré obsadili vo svojich sériách skôr spodné priečky.

Zaujímavosťou je, že Nova prišla s touto verziou Tvojej tváre práve po odvysielaní siedmich klasických sérií.

Tvoje tvář má známy hlas – Šampioni bola v poradí ôsmou sériou celebritnej šou. Aj Markíza má po nedeľnom finále za sebou sedem tradičných ročníkov, pričom práve teraz bude pre záchranu formátu hľadať pre šou nový impulz.

 

Čítať viac...
Nahor