Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Nova

Aktuality

Najväčší televízny prepadák sa vracia: Markíza chystá ďalšiu sériu Survivora!

Napriek svetovému úspechu sa formát Survivor už trikrát postaral na Slovensku o televízne fiasko, Markíza to s ním napriek tomu skúsi opäť.

Ani historický neúspech z tohtoročnej jari neukončí púť reality šou Survivor na slovenskej obrazovke.

Napriek tomu, že svetovo populárny dobrodružný formát na Slovensku ešte nikdy nezaznamenal úspech a, naopak, sa televíziám spravidla postaral o historické prepadáky, vo vysielaní sa objaví opäť.

Vytrvalo neúspešný formát

Survivor sa na slovenské obrazovky dosiaľ dostával jednorazovo s veľkým časovým odstupom.

Po prvýkrát sa na našom trhu objavil v roku 2007, kedy Joj ako svoj dovtedy najväčší televízny projekt realizovala slovenskú celebritnú verziu pod názvom Celebrity Camp.

Na Filipíny v januári toho roka odletelo až 26 osobností, medzi inými aj Silvia Šuvadová, Braňo Ondruš, Aneta Parišková, Zora Czoborová, Zuzana Belohorcová, Ján Lehotský či Paviel Rochnyak. Šou zďaleka nechytila toľko divákov, koľko do nej televízia investovala, a skončila neúspechom.

V roku 2016 sa šou dočkala aj klasickej verzie, ktorú pod názvom Ostrov už realizovala Markíza.

Dobrodružný formát bol v tom čase na Markíze obrovskou novinkou, od ktorej si televízia veľa sľubovala. Uvádzala ho s masívnou kampaňou ako jeden z jej najväčších a najdrahších projektov histórie.

Veľká novinka sa však už po troch častiach musela porúčať z hlavného času o 20:30, pričom jej nepomáhali ani snahy zaradiť ju za vtedy valcujúcu premiérovú Hornú Dolnú. Ani v čase o 21:40 sa reality šou dlho neohriala a po podieloch aj okolo 12 – 13 % sa porúčala bližšie k 23. hodine. Takto hlboko pritom spadla v priebehu úvodného mesiaca, v ďalších týždňoch sa dočkala zosunu až k polnoci.

Pre rok 2022 však Markíza nečakane oznámila návrat reality šou v prvej federálnej verzii Survivor Česko & Slovensko.

Vo česko-slovenskej verzii pritom televízia spojila to, čo nefungovalo na slovenskej obrazovke už v minulosti a postavila proti sebe v jednom tíme obyčajných súťažiacich ako fanúšikov reality šou a na druhej strane známe osobnosti z radov celebrít a influencerov. So šou zažila rovnaký osud ako v roku 2016, keď ju po prvých častiach sťahovala z 20:30, a to rovno po ešte väčšom prepadáku s podielmi aj okolo 9 %. Dovysielať ju musela v nočných hodinách.

Chystá sa ďalšia séria

Prekvapenie prichádza aj tentokrát, keď dobrodružná šou bude pokračovať.

Česko-slovenská verzia reality šou dostala napriek jarnému výbuchu na slovenskej obrazovke opäť zelenú a televízie sa už teraz pripravujú na realizáciu druhej spoločnej série.

Vôbec po prvý raz sa tak formát Survivor dočká na Slovensku vysielania dve sezóny po sebe. Doteraz ho televízie ukončovali okamžite po prepadákoch v ich vysielaní.

V Česku je osud k formátu Survivor milosrdnejší, Nova tam dva roky po sebe odvysielala v rokoch 2017 a 2018 svoju verziu pod názvom Robinsonův ostrov. Po štvorročnej prestávke tak z reality šou opäť ponúkne rovno dve série.

Na Markíze a Nove by sa ďalšia séria federálnej verzie reality šou mala objaviť budúci rok opäť v jarnej sezóne. 

Tohtoročnú jarnú sériu začali televízie nakrúcať na začiatku januára, pričom už v polovici rovnakého mesiaca s ňou počítali aj vo vysielaní.

Markíza a Nova na to doplatili, keď pre koronavírus na mieste nakrúcania museli výrobu šou zastaviť a štart na obrazovke o týždeň posunúť.

Má byť najťažšia v histórii

Nova už od tohto mesiaca začala s hľadaním nových hráčov, ktorí sa, podľa všetkého, opäť na začiatku budúceho roka vydajú na exotický ostrov zabojovať o výhru.

Český komerčný líder pri ohlásení novej série sľubuje ešte náročnejší ročník, ktorý má byť najťažším v histórii reality šou.

„Ste pripravení na najťažšiu súťaž v histórii reality šou?“ začína televízna náborová kampaň.

Na súťažiacich majú čakať „drsnejšie, náročnejšie a väčšie výzvy“, než tomu bolo v tohtoročnej sérii.

Do hry opäť nastúpi 24 súťažiacich zo Slovenska a z Českej republiky, ktorí sa rozdelia do konkurenčných kmeňov, s ktorými budú musieť zabojovať o prežitie na ostrove.

V uplynulej sérii súťažiacich tvorcovia rozdelili na bežných hráčov v jednom tíme, proti ktorým sa postavili známe celebritné mená a influenceri v druhom kmeni.

Tentokrát by mohli šou vyskladať len z klasických hráčov, do kmeňoch ich môžu rozdeliť podľa národnosti a priniesť tak česko-slovenský súboj.

Pomohol k najchaotickejšej sezóne Markízy

Markíza, ktorá sa dlhé roky snažila o stabilitu večerného vysielania, zažila túto jar mimoriadne chaotickú sezónu.

Po minuloročnom jesennom neúspechu, keď sa jej prepadla sledovanosť Superstar, Sestričiek, Hornej Dolnej a aj Pána profesora, pre tohtoročnú jar takmer kompletne poprehadzovala večerný program, v ktorom nenechala kameň na kameni. Viacerým programom zmenila vysielacie dni, zrušila aj pravidelné ladenie jednotlivých večerov podľa žánrov.

O ešte väčší chaos sa postaral práve Survivor, a to už ako pred začiatkom vysielania, tak následne.

Už v prvej polovici januára musela bezprecedentne posúvať štart Survivora, keď sa televíziám vypomstil krátky odstup vysielania od samotného nakrúcania, pričom do šou výroby šou zasiahol koronavírus. Markíza súčasne s posunom štartu o týždeň zmenila reality šou aj vysielací deň, keď ju pôvodne chcela vysielať štvrtky a piatky, nakoniec sa zladila s Novou v utorňajšom a piatkovom vysielaní.

V takomto nastavení vydržal Survivor iba prvé časti.

Federálna verzia Survivora na Slovensku štartovala na ratingu 5,4 % s podielom 17,6 %, druhý diel klesol už len na úroveň 4 %. S tretím vydaním sa Survivor prepadol ešte hlbšie, keď spadol na rating iba 3 % s podielom 10,4 %.

Survivor tak do troch častí spadol na polovičné čísla oproti Ostrovu, ktorý bol dovtedy považovaný v pomere k nákladom na výrobu za najväčší neúspech Markízy. Posledný štvrtý diel vysielaný v hlavnom vysielacom čase padol ešte hlbšie s ratingom iba 2,7 % a podielom 8,5 % v komerčnej cieľovke.

Už koncom januára Markíza odsunula šou do druhého pásma a spravila z nej denný projekt na spôsob Farmy. Po ďalších dvoch týždňoch však televízia zrušila aj tieto programové zmeny a Survivor sa definitívne porúčal do tretieho pásma bližšie nočným hodinám.

 

Čítať viac...
Nahor