Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Sledovanosť

Nemocnica sa vracia do formy: S rekordom jesene zatlačila na dno ďalší hit Markízy!

Nemocničný seriál druhý diel po sebe vylepšuje sezónne maximá, prvýkrát už dotiahol úroveň jarnej sledovanosti. Pán profesor sa prepadol na najhorší výkon od štartu seriálu.

Najsledovanejší večerný program Joj Nemocnica uprostred októbra naberá na sile.

Seriál, ktorý sa stal najúspešnejšou novinkou roka 2021 a divákov si udržal aj pre tohtoročné jarné vysielanie, po prvýkrát značnejšie v sledovanosti oslabil od štartu svojej tretej sezóny.

Jesenné vysielanie ešte na konci augusta otvoril svojimi vôbec najslabšími výkonmi vôbec, po ktorých sa ustálil na priemerných ratingoch okolo 6 – 6,5 % v komerčnej cieľovke a v celkovom publiku na úrovni okolo 400 až 450-tisíc divákov.

Minuloročnú jeseň sa dokázal v komerčnej cieľovke pravidelne doťahovať na ratingy 8 – 9 %, túto jar sa priemer hýbal okolo 7 – 8 %. V celkovom publiku v obe predošlé sezóny pravidelne Nemocnica prekračovala pol miliónové publikum a ťahala sa aj vyššie až k šesťstotisícovej hranici.

Prvýkrát na jarných číslach

Nemocnica začala v sledovanosti posilňovať minulý týždeň.

So štvrtkovým dielom dosiahla dovtedy najsledovanejší diel jesene, ktorý porástol na celkovú úroveň 473-tisíc divákov. Týmto Nemocnica v univerzálnej cieľovke dorovnala aj sledovanosť Pečie celé Slovensko, úspešnejšia už je na trhu z večerných hlavných programov len Druhá šanca.

Aktuálne už Nemocnica prepísala jesenné maximá v oboch hlavných cieľovkách.

V dôležitej komerčnej cieľovke po prvýkrát pokorila sedempercentnú ratingovú hranicu, keď Nemocnica s najnovšou utorňajšou časťou vyskočila na rating 7,2 % s podielom 25,2 %. Zaznamenala týmto aj najlepší podiel na trhu v sezóne.

Najsledovanejší diel jesene ponúkla aj v celkovom publiku, kde sa po prvýkrát v sezóne dokázala dostať nad svoju kedysi pravidelnú polmiliónovú hranicu. Prekročila ju najtesnejším spôsobom, keď utorňajšiu časť sledovalo priemerne 501-tisíc divákov.

Okrem Nemocnice si tento týždeň zatiaľ najviac divákov v jesennom vysielaní pozrelo aj pondelňajší lekársky hit Markízy.

Druhá šanca porástla na celkovú sledovanosť 547-tisíc divákov, čo je dosiaľ najviac v tejto sezóne. V komerčnej cieľovke už bola na priemere série s ratingom 9,6 % a podielom 32,3 %.

Nemocnica späť v pozícii lídra

Nemocnici sa zároveň uprostred októbra opäť podarilo vrátiť do pozície večerného lídra v oba večery.

Už po prvých častiach v komerčnej cieľovke začala porážať štvrtkový seriál Markízy Výnimočná Nikol, no až do tohto týždňa nedosiahla na utorňajšieho Pána profesora.

Pred oboma seriálmi bola Nemocnica pravidelne v celkovom počte divákov, kde Výnimočnú Nikol a Pána profesora spravidla ostatné týždne sledovalo okolo 300-tisíc divákov. Nemocnica ich máva aj o polovicu viac.

Nemocnica však najnovšie po prvýkrát predbehla Pána profesora aj u mladších divákov.

Pán profesor prepísal minimá

Niekdajšiemu seriálovému hitu Markízy sa po jarnej prestávke nedarí vrátiť do minuloročnej formy, kedy prepisoval svoje maximá. Naopak, aktuálne padol na najhorší výkon od svojho štartu.

Pán profesor tento utorok klesol na najslabšie čísla od začiatku vysielania v marci 2020, keď uhral na rating 6,5 % s podielom 22,5 % v komerčnej cieľovke. 

Ešte v minuloročnej tretej sérii spravidla dosahoval ratingy na úrovni 9 – 11 %.

Doterajších minimom seriálu bol rating 6,7 %, ktorý zaznamenal ešte pri svojom rozbehu v spomínanom marci 2020 s 2. časťou prvej série. Vysielal sa však vtedy ešte v druhom pásme o 21:30 po Susedoch.

Od nasledujúcej tretej časti ho už Markíza presunula stabilne na 20:30, odkedy pravidelne uhrával ratingy od 9 do 13 %. Maximom seriálu je rating 13,5 % z 9. časti druhej série.

Zakliata konkurencia Nemocnice

Prepad sledovanosti zaznamenal Pán profesor až tento rok.

Najvyšším výkonom štvrtej série je rating 8 % z druhej časti, po ktorej už spadol na priemernú úroveň okolo 7 %. Dosiaľ sa však spravidla držal nad touto hranicou.

Rovnako je ďaleko za svojimi niekdajšími výkonmi aj v celkovom publiku.

Aktuálny diel si pozrelo priemerne celkovo 283-tisíc divákov, v predchádzajúcich sériách dosahoval úroveň od 440 až vyše 500-tisíc divákov.

Markíze sa takto proti Nemocnici prepadol na svoje najhoršie čísla ďalší z jej ešte nedávnych televíznych hitov.

Minulú jeseň sa práve v jej konkurencii prestalo dariť seriálom Sestričky a Horná Dolná, túto jar sa zas hlboko prepadli ešte minulý rok úspešné šou Svadba na prvý pohľad a 2 na 1.

Pán profesor je aktuálne ďalším projektom, ktorý v konkurencii Nemocnice zažíva veľký prepad sledovanosti.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor