Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Nakrúcanie šou Milujem Slovensko, zdroj: no.face

Televízia

Televízie využívajú priaznivý vývoj, vo veľkom točia kľúčové programy: Toto na jeseň chystajú!

RTVS, Joj aj Markíza výrobu niektorých programov rozbiehajú skôr ako v minulosti, využívajú aktuálne uvoľnenie koronakrízy, ktorá ich plány už neraz v minulých mesiacoch zastavila.

Všetky hlavné slovenské televízie by nadchádzajúcu jeseň mali zvládnuť v plnohodnotnom režime.

Kým na jar 2020 nečakaná koronakríza zastavila uprostred sezóny vysielanie väčšiny hlavných večerných programov, ovplyvnila aj následnú jesennú sezónu, do ktorej nakoniec napríklad Markíza nenasadila svoju hlavnú sezónnu šou Tvoja tvár znie povedome či Joj svoj hlavný ťahák Česko Slovensko má talent.

Tragická tohtoročná vlna pandémie z úvodu roka priniesla dozvuky krízovej situácie aj túto jar, kedy zas na výkony televízií netlačili klienti. To sa, paradoxne, otáča v záverečných mesiacoch sezóny, kedy televízie potrebujú zabrať viac, než v prvých mesiacoch roka, v ktorých však uviedli väčšinu nosných programov pre prvý polrok.

Aktuálny kontrast vo vývoji pandémie oproti úvodu roka, keď sa situácia na Slovensku dostáva do priaznivých čísel, priniesol aj okamžitú reakciu slovenských televízií.

Tie využívajú momentálne veľké uvoľnenie na nakrúcanie svojich programov, a to aj s ohľadom na možné komplikácie, ktoré opäť môže priniesť, ako vlani, ochladenie na jeseň.

Počas nej napríklad minulý rok chcela Joj v náhradnom termíne nakrútiť Talent, čo jej však rýchlo zhoršujúca sa situácia od októbra a novembra prekazila.

Ako sme už skôr spomínali, nosná šou Jojky sa po ročnom odklade dočká nakrúcania vo svojom tradičnom jarnom termíne. Televízia začína s nakrúcaním Česko Slovensko má talent od najbližšieho utorka 15. júna. Potrvá do 29. júna.

RTVS už medzitým s rovnakým štábom, aký každoročne nakrúca talentovú šou, nakrútila novú veľkú ťažiskovú šou Pečie celé Slovensko, ktorá sa dostane do vysielania taktiež túto jeseň. Pôjde o jeden z kľúčových formátov celej jesennej televíznej sezóny, ktorý môže výrazne zabrať u divákov. Jeho nakrúcanie prebiehalo v uzavretom prostredí kaštieľa niekoľko týždňov až do týchto dní. Viac aj s priestormi kaštieľa v tomto článku.

Hlavnou šou Markízy pre túto jeseň bude nová v poradí siedma séria federálnej česko-slovenskej verzie Superstar. Tá na svoje nakrúcanie ešte len čaká. Zaujímavosťou je, že obe členky novej poroty predstavenej v minuloročnej sérii čerstvo porodili svojich potomkov – Monika Bagárová ešte vlani pred finále Superstar a Patrície Pagáčová iba minulý mesiac.

Naopak, skôr než obvykle, nakrúca RTVS ďalší zo svojich nosných programov, šou Milujem Slovensko.

Kým v minulosti v tomto období boli iba dolaďované detaily pre výrobu novej série, ktorá sa nakrúcala niekedy aj od konca augusta, po mesiacoch pandémie využíva telerozhlas uvoľnenie najskôr, ako môže, a s nakrúcaním jubilejnej 10. série začal už na začiatku tohto mesiaca – od 3. júna.

 


Televízny paradox: Joj pripravuje veľkú novinku pod názvom svetovej šou, ktorú chystá Markíza!Čítajte →

Zároveň v zákulisí prebieha príprava dvoch veľkých podobných nových formátov, ktoré proti sebe zabojujú na jeseň – novinka Vila Rozborila na Joj Dom snov, ktorá bude spojením súťažno-zábavnej šou s naplnením veľkého sna rodín o novom dome, a zároveň spin-off známej šou Markízy Extrémne premeny: Nový domov, ktorým zareagovala televízia na Rozborilovu novinku a prinesie na Slovensko lokálnu verziu celosvetovo preslávenej šou.

Intenzívne v súčasnosti pokračuje nakrúcanie verejnoprávnej talkshow Neskoro večer ako i Inkognita televíznej dvojky. To by sa po mesiacoch trápenia bez divákov malo dočkať konečne publika.

Zároveň vo veľkom prebiehajú prípravy nových aj zabehnutých seriálov.

Joj sa pripravuje na nakrúcanie nového seriálu Zlatá rybka, ktorý by mala roztočiť v priebehu leta a nasadiť, podľa všetkého, na jeseň. Pôjde o novinku od tímu tvorcov, ktorý sa podieľal na seriáli Prázdniny. Podľa prvých informácií predstavených ešte vo vlaňajšej brožúre pôjde o nový rodinno-komediálny seriál, ktorý má ponúknuť nateraz 10 častí a rozprávať príbeh muža v strednom veku, ktorý vyhrá 10 miliónov eur. V hereckom obsadení by sa mali predstaviť napríklad Ľuboš Kostelný či Dušan Jamrich.

Markíza pre zmenu práve v týchto dňoch intenzívne nakrúca tretiu sériu aktuálne najväčšieho seriálového hitu na Slovensku Pán profesor.

Aj ten by mal ponúknuť tradičnú desiatku nových častí, ktoré by sa do vysielania mali dostať od septembra. Oživiť by ich pritom mali nové postavy.

Joj zas naopak v týchto dňoch dotáča posledné obrazy seriálu Nový život, ktorý jej prime-time vypĺňal jeden a pol roka. Od jesene ho má nahradiť nová rodinno-dramatická séria Nemocnica v hlavnej úlohe s Nelou Pociskovou, ktorej výrobu rozbehla televízia ešte na začiatku roka. Práve nakrúcanie Nemocnice počas prvých mesiacov výrazne ovplyvnila pandémia.

Popri potvrdených Sestričkách a nových častiach Hornej Dolnej na Markíze sa zároveň budúcu sezónu na obrazovky má dostať aj nová večerná kriminálka, ktorú v týchto dňoch pripravuje taktiež Joj. Tá by tak mohla najbližšiu jeseň uviesť celkovo až 4 nové seriály, nakoľko už od mája nakrúca v českej koprodukcii seriál Lajna, ktorý by sa v tretej sérii mal dostať aj na jej obrazovku.

Televízie už aj uprostred pandémie našli aj vďaka výnimkám Ministerstva kultúry spôsoby, ako pokračovať v nakrúcaní nielen seriálov ale aj relácií, a to i v prítomnosti divákov, aj keď v obmedzených kapacitách.

Markíza takto nakrútila nové diely šou Dvaja na jedného alebo Chart Show, RTVS zas premiéry Záhad tela, Čo ja viem alebo talkshow Neskoro večer. Výnimkou bola Joj, ktorá nakrúcala svoje programy naďalej bez divákov, najvýraznejšie sa to dotklo Inkognita, ktoré bez atmosféry padlo na najhoršie čísla posledných rokov.

Ďalšou výnimkou bola Markíza, ktorá bez publika natočila hlavnú šou Tvoja tvár znie povedome, avšak bez toho, aby to televízny divák výraznejšie postrehol. Všetky potlesky a zábery pre celú sériu si nakrútila vopred v prvý natáčací deň a následne už do publika usádzala iba hŕstku divákov či členov štábu, ktorý vytvárali priestor pre domixovanie potleskov, smiechov, ale taktiež atmosféru priamo na pľaci.

Problémy však televízie zažívali najmä pri nakrúcaní seriálov, ktoré pravidelne kompletne zastavovala nákaza objavujúca sa medzi členmi štábov či hercami.

Čítať viac...
Nahor