Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Markíza

Pikošky

Pán profesor dostane tretiu sériu aj nové postavy: Jeho originál však po 12 rokoch končí!

Z vlaňajšej seriálovej novinky sa vykľul nový hit, v rovnakej sezóne však po prvýkrát o divákov prišiel nemecký originál. Končí to rovno zrušením seriálu.

Pôvodná nová dvojička k Susedom na pondelky o 21:30 sa v tejto sezóne stala top programom slovenských televízií.

Minulú jar Markíza spúšťala naraz netradične hneď dva nové seriály, keď v pondelky k stabilným Susedom do druhého večerného okna predstavila komediálnu novinku Pán profesor a v utorky na 20:30 dramatickú sériu Červené pásky.

Oba seriály zasiahla pandémia, pričom o rok neskôr v priebehu tohtoročnej jari už oba naplno odhalili svoj potenciál.

Kým Červené pásky po väčšinu tejto jari dosahujú podpriemerné výkony na podielovej úrovni cez 18 %, Pán profesor sa najnovšie dostal na takmer dvojnásobný výkon.

Markíza v pondelky opäť valcuje, keď po v minulosti dominujúcej Hornej Dolnej zažíva aktuálne s Pánom profesorom ďalší najvýraznejší úspech na trhu. Seriál v druhej sérii zastabilizoval svoje ratingy na vysokej úrovni v okolí 12 – 13 %, pričom na dno po rokoch zatlačil konkurenčné Inkognito, trápiace sa bez prítomnosti divákov v štúdiu aj dlhoročným vysielaním bez prestávky.

Najnovšie Pán profesor k tomu zaznamenal nový rekordný podiel na trhu, keď pri ratingu 12,8 % vyskočil jeho podiel na 34 %. Celkovo seriál ostatne sledovalo 527-tisíc divákov.

Markíza sa už pritom aktuálne bez prekvapení pripravuje na pokračovanie Pána profesora a realizáciu jeho tretej série.

V prípade seriálu, ktorý scenáristicky vychádza z nemeckej seriálovej predlohy Der Lehrer, má televízia možnosť realizovať ešte niekoľko ďalších sérií.

Originál, ktorý mal v Nemecku premiéru v roku 2009, sa túto jar na obrazovke televízie RTL dočkal v poradí už deviatej série a odvysielal celkovo 98 častí.

Práve v tejto sezóne, kedy slovenská verzia seriálu dosahuje na našich obrazovkách rekordy, sa však nemecký originál po 12 rokoch s divákmi lúči.

Kým od svojho štartu v roku 2009 až do minulého roka dosahoval seriál pravidelne sledovanosť viac ako 2 milióny divákov, a neraz prekračoval aj 3-miliónovú úroveň, tento rok zaznamenal prepad.

Už v roku 2020 totiž hlavný predstaviteľ Hendrik Duryn, ktorého postavu na Slovensku stvárňuje Tomáš Maštalír, oznámil, že v priebehu tohtoročnej 9. série končí vo svojej mimoriadne populárnej postave a začne sa venovať ďalšej etape svojej kariéry.

Duryn zo seriálu odišiel už na začiatku tohto roka v 3. epizóde 9. série, čo sa dramaticky prejavilo aj na sledovanosti. Kým ešte aj štvrtý diel, prvý bez jeho účasti, pokoril tradičnú hranicu 2 miliónov divákov, od piateho dielu sa začal prepadať na historické minimá, najnižšie pod hranicu 1,3 milióna divákov.

S niektorými časťami tak seriál Der Lehrer medzisezónne padol aj o milión divákov, priemer epizód bez účasti Duryna už dosiahol úroveň okolo 1,6 milióna divákov.

Ukázalo sa tak, že pre takmer polovicu divákov bola práve jeho postava tá kľúčová.

Markíza na víťaznej zostave nič meniť neplánuje.

Kým v tejto sérii stiahla zo seriálu Romana Luknára, ktorý stvárňoval riaditeľa školy, v Pánovi profesorovi budú naďalej pokračovať  Tomáš Maštalír, Gabriela Marcinková, aj populárni predstavitelia študentských postáv.

Markíza však zároveň rozbieha kasting na nové tváre a pre tretiu sériu plánuje posilnenie o ďalšie mladé postavy. Práve tie televízii vyniesli v spolupráci s mládežníckymi médiami, témami z ich života a dôrazom na online rekordný úspech.

Čítať viac...
Nahor