Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľký seriálový útok Markízy: Chystá nové sitkomy, krimi ťahák aj nasledovníka Hornej Dolnej!

Televízny líder po sezónach, ktoré primárne staval na osvedčených projektoch, chystá po vlaňajšom prepade sledovanosti celú sériu nových programov. Po januárovom uvedení dvoch seriálových noviniek už teraz pripravuje rovno niekoľko ďalších.

Televízna jednotka zažila minulý rok nevydarenú jeseň.

V sledovanosti sa jej prepadli osvedčené seriálové značky ostatných sezón Sestričky či Horná Dolná, sklamaním skončila aj druhá séria reality šou Utajený šéf, ktorá ešte v roku 2019 valcovala televíznu sledovanosť, výbuchom zas realizácia kompletnej detskej série Tvoja tvár znie povedome.

Na rekordné výkony z roku 2020 navyše nenadviazala ťažisková šou Superstar, ktorá zažila, naopak, najslabší ročník. Najúspešnejším programom Markízy ostal Pán profesor, ktorý však rovnako v sledovanosti poklesol.

Markíza sa v ostatných sezónach opierala práve o osvedčené formáty, ktorými skladala svoje štruktúry.

Do noviniek sa púšťala primárne v jarných sezónach, kedy mala väčší priestor experimentovať, nakoľko na jeseň mala stabilne pripravené šou ako Extrémne premeny, Chart Show, Tvoja tvár znie povedome, no najmä Farmu, a zo seriálov už spomínané Sestričky, ktoré pravidelne dopĺňala Horná Dolná, Susedia či po novom Pán profesor.

Vôbec najviac noviniek z ostatných sezón uviedla Markíza v kritickú jar 2020, kedy vysielanie nových programov zastavilo prepuknutie koronakrízy.

Televízna jednotka vtedy v priebehu januára až marca uviedla rovno tri nové projekty – zo začiatku roka novú kontroverznú šou Svadba na prvý pohľad a následne od marca Pána profesora a Červené pásky, ktorých vysielanie prerušila už po prvých častiach z dôvodu krízy.

Doháňa konkurenciu

Markíza sa dlhé roky snaží o zastabilizovaný program, v ktorom neprináša priveľké množstvo nových seriálov.

Opakom je konkurenčná Joj, ktorá práve na seriálových novinkách skladá väčšinu sezón a pravidelne avizuje v zálohe pripravených hneď niekoľko nových seriálov, ako tomu je aj teraz.

Do tohto roka Joj presunula nasadenie rodinnej novinky Šťastná rybka, kriminálky Kraj či česko-slovenskej minisérie Ultimátum, zároveň nasadila nový denný seriál Hranica a počíta s uvedením minisérie Iveta, novinky Prokurátorka či vlastnej adaptácie seriálu Einstein. Viac o jednotlivých projektoch v tomto článku.

 


Joj v roku 2022: Nový denný seriál, konkurencia Pána profesora aj prípady známeho prokurátora!Čítajte →

Najviac nových seriálov za dlhé roky

Práve v tomto roku však môže Markíza uviesť na televízny trh rekordný počet nových seriálov.

Už v januári napodobnila nástup noviniek z roku 2020, keď stihla spustiť dva nové seriály Druhá šanca a Šťastní vs. Šťastní, pričom od tohto týždňa ich bude nasledovať nová česko-slovenská verzia reality šou Survivor.

Zároveň televízia plánuje ešte pre túto jar ďalšie novinky, ktorými chce vyplniť sezónny prime-time.

 


Markíza v roku 2022: Veľkou jarnou šou Let´s Dance, nový seriál od Evity aj ďalšia séria Sestričiek!Čítajte →

Markíza navyše už teraz potichu pripravuje ďalšie seriálové projekty, ktorých realizáciu dosiaľ neodhalila. Môže ísť celkovo až o päť nových seriálov, s ktorými počíta už v roku 2022.

Nachádza sa medzi nimi napríklad potvrdená novinka, ktorú ešte vlani televízia avizovala ako prvý slovenský seriál pre Voyo. Potvrdené bolo nasadenie práve v tomto roku, pričom ho televízia uvádzala len pod zahraničným názvom St. Mike.

Podľa všetkého pôjde o nový rodinný seriál, ktorý ponesie slovenský názov Svätý Max, pričom Markíza s ním bude ako ťahákom počítať aj na televízne obrazovky. Aj keď pôvodne ho komunikovala pre Voyo, aktuálne už môže byť nasadený v období svojej premiéry aj do televízneho vysielania.

Nové sitkomy aj nasledovník Hornej Dolnej

Televízia tiež pracuje na hneď niekoľkých nových sitkomoch.

Potvrdil to generálny riaditeľ Markízy, Matthias Settele, v rozhovore pre Mediálne.sk.

Nadviazať by tak mohla na niekdajšiu históriu v realizácii sitkomových seriálov ako Susedia, Sekerovci, Priateľky alebo Zita na krku, ktoré v minulosti patrili k populárnym žánrom na slovenskej obrazovke.

Výraznú tradíciu v nich má aj konkurenčná Joj, obe televízie však v ostatných rokoch od ich realizácie upustili s výnimkou nových sérií Susedov na Markíze.

Tá sa taktiež môže už tento rok pokúsiť nadviazať na dlhoročný komediálny seriál Horná Dolná, ktorého popularita s pribúdajúcimi sériami upadá.

Settele odhalil prípravu nového komediálneho seriálu z vidieckeho prostredia, ktorý by sa tak mohol spoliehať práve na úspešný mix prostredia a charakterov v Hornej Dolnej, čo aktuálne zabralo aj v prípade nového seriálu Joj Hranica. Tá by tak mohla dostať nečakanú konkurenciu.

Po aktuálnej novinke Druhá šanca zároveň Markíza naznačuje realizáciu ďalšieho dramatického seriálu, o ktorého detailoch nateraz nehovorí.

Veľkým ťahákom odľahčená kriminálka

Markíza však, naopak, otvorene potvrdzuje, že si veľa sľubuje od pripravovanej vlastnej adaptácie francúzsko-belgického seriálu HPI Haut Potentiel Intellectuel. Premiéru mal v apríli minulého roka.

Pôjde o modernú komediálnu kriminálku v hlavnej úlohe so ženskou hrdinkou, ktorú vo vlastnej verzii nakrútia samostatne Markíza aj Nova.

Po rôznych šou programoch ako Tvoja tvár, Utajený šéf alebo Svadba na prvý pohľad tak sesterské televízie v ostatnom čase stále častejšie samostatne realizujú rovnaké zahraničné seriálové námety, ako tomu je aj v prípade Druhej šance či Pána profesora.

 


Ďalšia nevídaná kuriozita: Markíza a česká Nova točia dva rovnaké seriály s Koleníkom a Maštalírom!Čítajte →

Pre Markízu sa má seriál stať silným ťahákom, do jeho prípravy zapojila aj scenáristku Evitu Twardzik Urbaníkovú, ako aj tvorcov romantických komédií ako Všetko alebo nič či Príliš osobná známosť z produkčnej spoločnosti NUNEZ NFE.

Markíza tak v tomto prípade autorsky staví na tvorcov divácky najžiadanejšieho žánru v oblasti česko-slovenských filmov, keď lokálne romantické komédie pravidelne dosahujú ako najvyššiu návštevnosť v kinách tak najvyššiu sledovanosť na televíznej obrazovke.

„Seriálová novinka v sebe umným spôsobom spája komediálny a krimi žáner. Upratovačka pracujúca na policajnej stanici jedného dňa neodolá svojmu nutkaniu a prepíše na tabuli poznámky k aktuálnemu prípadu, čo policajtom výrazne pomôže pri vyriešení zločinu tým, že upriami ich pozornosť na skutočného páchateľa. Ukáže sa, že táto obyčajná upratovačka je žena s IQ 160, čo jej ale život paradoxne skôr komplikuje, pretože má veľký problém s počúvaním autorít a slušným správaním. Policajné oddelenie však vníma jej inteligenciu ako výhodu a ponúka jej miesto detektívnej konzultantky. Túto pozíciu prijíma pod podmienkou, že policajný útvar jej pomôže pri pátraní po otcovi jej prvého dieťaťa, ktorý zmizol pred 15 rokmi, keď bola tehotná. Napriek tomu, že policajný vyšetrovateľ, ku ktorému je zaradená, nie je z jej prítomnosti nadšený, ich investigatívna práca prináša skvelé výsledky a postupom času si ju obľúbi…,“ znie anotácia.

Ďalšie seriály plánuje Markíza spoločne s Novou primárne v produkcii Voyo Original pre internetovú platformu, pre ktorú v rokoch 2022 a 2023 chce pripraviť približne dvadsiatku vlastných pôvodných formátov a seriálov.

Čítať viac...
Nahor