Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Televízna jeseň 2023: Veľký prehľad noviniek a návratov vašich obľúbených programov!

Prinášame najväčší prehľad vysielania podvečerných a večerných televíznych programov tohtoročnej jesene na RTVS, Markíze a Joj.

Nová televízna sezóna sa pomaly rozbieha.

Na obrazovky mieria viaceré novinky, no pokračovať budú aj známe a populárne programy, pričom niektoré čaká aj zmena nasadenia či nové konkurenčné prostredie.

Ako bude vyzerať jesenná sezóna, kedy sa vrátia obľúbené relácie aj seriály a kedy si ich nájdete? Odpovedáme vo veľkom prehľade jesene 2023.

Mama na prenájom a Bez servítky

Už tento týždeň sa na obrazovky vracia denná reality šou Bez servítky. Novú sezónu štartuje Jojka od pondelka 28. augusta.

Vysielať sa bude opäť klasicky od pondelka do piatka o 17:50, a to v pracovné dni aj sviatky. Na JOJ Play by sa diely mali objaviť vopred najneskôr v deň vysielania.

O týždeň neskôr, v pondelok 4. septembra, nastúpia do vysielania aj nové diely denného seriálu Markízy Mama na prenájom. Pobežia taktiež bez ohľadu na pracovný či sviatočný deň od pondelka do piatka o 17:55.

Markíza by epizódy v predpremiére na Voyo mala uvádzať po odvysielaní najnovšej časti v televízii.

Nové Nákupné maniačky

Po približne štyroch rokoch sa stabilne na obrazovky Joj vráti denná reality šou Nákupné maniačky.

Rovnako ako v minulosti obsadí skorší poobedný vysielací čas okolo 15:40, vysielať sa bude v pracovné dni od 4. septembra.

Formát po prvýkrát od uvedenia v roku 2013 prejde zásadnými zmenami.

Premiérovo dostáva úplne nové logo grafiku aj televízne štúdio. Joj avizuje zmeny aj v dramaturgii. Novinka tiež nastáva na porotcovských postoch. Kým aj naďalej v tejto úlohe pokračuje dlhoročný porotca Marian Hornyák, po jeho boku ho doplní nová porotkyňa Ema Fajnor.

V dennej šou bude každý týždeň o výhru bojovať päť súťažiacich, obliecť sa budú musieť za 400 eur. Získať budú môcť výhru 500 eur.

RTVS v nedele po 18-tej končí s kuchárskymi šou

Z ďalších podvečerných relácií v sobotu 2. septembra štartuje o 18:20 na Markíze nová sezóna klasického bulvárneho magazínu Smotánka, nové diely od rovnakého dňa ponúkne magazín Postav dom, zasaď strom na Jednotke.

V nedeľu 3. septembra sa zas vracajú premiérové časti jojkárskych popoludňajších magazínov Nová záhrada, Na chalupe a Nové bývanie, ale aj relácií verejnoprávnej Jednotky Hurá do záhrady a Najvernejší.

Zaujímavosťou je, že tohtoročná novinka o psích miláčikoch Najvernejší sa od jesene presúva do lepšieho času na 18:10.

RTVS takto po dlhých rokoch končí v nedeľu podvečer s kuchárskymi reláciami.

Dlhoročne v tomto čase uvádzala populárny formát Tajomstvo mojej kuchyne, ktorý od tohto roka RTVS chcela nahradiť čerstvejšou novinkou Pravidlá mojej kuchyne. Relácii, ktorej moderátorkou sa v priebehu jari stala Katarína Brychtová, sa však vôbec nedarilo a televízia ju po jednej sezóne zrušila.

Sledovanejší, než Pravidlá mojej kuchyne, bol aj práve nový magazín Najvernejší, ktorý kuchárskej súťaži predchádzal a teraz obsadí jej čas.

Vedomostné kvízy

Od pondelka 4. septembra sa s premiérami vrátia klasické podvečerné vedomostné kvízy Riskuj! na Jojke a Duel na Jednotke. Vysielať sa budú v pracovné dni od pondelka do piatka.

Na Jednotke zároveň v rovnakom termíne od 4. septembra odštartuje nová denná súťažná šou Všade dobre, doma naj.

Moderátorom je Martin Nikodým, novinka nahradí od pondelka do piatka o 18:20 jarný prepadák Traf to! a predtým roky vysielanú súťaž 5 proti 5. Všetko o novinke aj s pravidlami nájdete v tomto článku.

 


Všetko o novinke Všade dobre, doma naj! RTVS po fiasku stavila na overený formát (pravidlá)Čítajte →

Na nože a Jama levova

Na stredajšie večery sa od budúceho mesiaca vracia úspešná jarná kuchárska reality šou Na nože. Vysielať sa bude od 6. septembra. Rovnako ako v predošlej sezóne sa dlho na obrazovke neohreje.

Markíza už potvrdila, že aj na jeseň bude nové diely Na nože uvádzať na Voyo v 7-dňovej predpremiére.

Stredajší programe na Markíze od rovnakého dátumu doplní po 22:00 nová reality šou Jama levova. Formát sme predstavili v tomto článku.

Prokurátorka prekvapí

Proti obom reality šou Na nože aj Jama levova sa v jesennej sezóne postaví konkurencia v podobe kriminálneho seriálu Prokurátorka. Vysielať sa bude od 6. septembra každú stredu o 20:40 na Jojke.

Televízia pritom prekvapila, keď novinku avizuje vysielať pravidelne rovno v dvoch častiach za sebou a v stredajší večer ju potiahnuť až do 22:30. 

V minulosti dve časti noviniek uvádzala skôr pri ich štarte, naposledy tak spravila pri rozbehu seriálového hitu Iveta. Vlani na jeseň v priebehu sezóny zdvojovala vysielanie Kriminálky Kraj, ktorú pôvodne uvádzala iba po jednej časti.

Nakoľko má televízia v prípade Prokurátorky odvysielať 16 častí, Joj sa epizódy minú za polovicou jesennej sezóny.

Prokurátorku mala mať Joj pripravenú do vysielania už od začiatku roka, a tak sa dá očakávať, že aj ona bude epizódy v predpremiére na JOJ Play uvádzať v týždňovom predstihu.

Všetko o netradičnej krimi novinke, ktorá po prvý raz prinesie pohľad na vyšetrovanie prípadov z uhla prokurátorov, sme priniesli v tomto článku.

 


Kriminálky sú opäť v kurze: Jojka na jeseň konečne vyrukuje s očakávanou Prokurátorkou!Čítajte →

Záhady tela a Hit roka

Ani na jeseň nebudú na obrazovkách chýbať mnohé zábavné šou.

Hneď skraja budúceho mesiaca odštartuje nová edícia premiérových častí populárnej sobotňajšej šou Záhady tela, ktorá bola túto jar dokonca najsledovanejšou zábavnou reláciou na obrazovke RTVS. Nové diely spúšťa v sobotu 2. septembra.

Vo štvrtkové večery na Jednotke bude aj v novej televíznej sezóne pokračovať tohtoročná nová relácia Hit roka, vráti sa od 7. septembra o 20:30.

Spolu s ňou sa na prvom okruhu RTVS objaví aj nová cestovateľská reality šou Kam k nám. Vysielať sa bude pravidelne vo štvrtky o 21:45.

V každom vydaní sa predstavia dve rodiny – jedna zo Slovenska a jedna z Českej republiky, ktoré vycestujú do susednej krajiny za spoznávaním a zážitkami.

„Cestopisná relácia plná inšpirácií, v ktorej si vždy jedna česká a slovenská rodina vymenia dovolenky, zážitky aj krajiny. Ako sa zžijú trampi s luxusom na Liptove? Na druhej strane – ako to zvládnu nároční pôžitkári v skromných podmienkach v prenádhernej nedotknutej prírode na Kokořínsku?“ znie anotácia prvej epizódy.

Čo ja viem s jesennou premiérou

Až o týždeň neskôr sa po ročnej prestávke uvedie vedomostno-zábavná relácia Čo ja viem, a to už so svojou jubilejnou 10. sériou. Vysielať sa bude každý piatok o 20:30 na Jednotke od 15. septembra.

Čo ja viem napriek oslave desiatich rokov na televíznej obrazovke predsa zažije premiéru – a to pri vysielaní v jesennej televíznej sezóne. S doterajšími sériami totižto vždy obsadzovala jarný program.

Od rovnakého dátumu, 15. septembra, sa na piatky v druhom pásme vracia s premiérami aj populárny magazín Cestou necestou.

Predošlé dva septembrové piatky budú na Jednotke venované podujatiu v rámci Slovenského dňa kroja 2023 a kvalifikačnému futbalovému zápasu Slovenska na EURO 2024 proti Portugalsku.

Od pondelka 4. septembra budú po 21:50 na Jojke pokračovať premiéry Inkognita.

Možné je všetko a Česko Slovensko má talent

Ťažiskové zábavné šou túto jeseň televízie rozhodili na oba víkendové dni.

Markíza predstaví na obrazovkách novinku v podobe veľkej štúdiovej šou Možné je všetko, ktorú oproti pôvodným zámerom napokon nasadí na sobotné večery od 2. septembra o 20:30.

V akom predstihu sa šou Možné je všetko objaví na Voyo, je otázne, s výrobou začala iba tento týždeň. Rozhodnúť tak môže aj rýchlosť a plynulosť postprodukcie. Novinka ale obsadí miesto po chýbajúcej talentovej šou v budúcej sezóne, minulú jeseň napríklad formát Tvoja tvár znie povedome uvádzala na svojej platenej platforme v 7-dňovom predstihu.

O novinke Možné je všetko nájdete ak nie všetko, tak všetko podstatné, v tomto článku.

O deň neskôr, v nedeľu 3. septembra štartuje na Jojke v poradí už 11. séria najdlhšie vysielanej talentovej šou na Slovensku Česko Slovensko má talent.

Aktuálnym ročníkom prekoná aj formát Superstar, ktorý v čisto slovenskej alebo federálnej česko-slovenskej verzii odvysielal doposiaľ celkovo 10 ročníkov. Talent vstupuje do novej dekáde so zásadnou zmenou v zložení poroty, do ktorej historicky pribudne ďalšia stolička a nové tváre.

Česko Slovensko má talent zvykla Jojka na JOJ Play uvádzať v deň televízneho vysielania.

Konkurenciu Talentu bude v prvých týždňoch robiť nové oceňovanie Voda spieva, ktoré obsadí nedeľný prime-time na Jednotke od rovnakého dátumu počas celého septembra.

Farma presúva duely

Zásadná zmena nastáva vo vysielaní dennej reality šou Farma.

Markíza jej už 15. sériu štartuje od pondelka 4. septembra, pričom práve v pondelky, utorky a štvrtky sa bude vysielať v klasickom druhom večernom pásme po hlavnom programe okolo 22. hodiny.

Televízia ponecháva aj vlaňajšiu novinku v podobe rozšíreného vysielania Farmy aj v piatky, a to už o 20:30, kedy opäť ponúkne predĺžený klasický diel.

Zmena však nastáva vo vysielaní zväčša najsledovanejších Duelov, ktoré Markíza historicky presúva na nedeľný prime-time.

Po prvýkrát sa v nich farmárska reality šou objaví 10. septembra. Viac sme o zmene informovali v tomto článku.

Farmu 15 začala Markíza nakrúcať na začiatku augusta, vyrába ju tak v mesačnom predstihu oproti vysielaniu. Opäť bude uvádzať nové časti v predpremiére na Voyo, kde by sa mali objaviť minimálne v 24-hodinovom predstihu.

 


Markíza mení hru: Farmu historicky presúva na nedeľný večer! Ohlasuje veľkú zmenu pravidielČítajte →

Pán profesor a vynovená Hranica

Od pondelka 4. septembra o 20:30 štartuje na Markíze taktiež 5. séria rodinno-komediálneho seriálu Pán profesor. Nie je pritom vylúčené, že bude aj posledná. Na Voyo by mali epizódy nabiehať v týždennom predstihu.

Konkurenciu mu bude robiť komediálny seriál Hranica, ktorého novú 3. sériu štartuje Jojka v rovnaký večer 4. septembra. Po novom sa už bude vysielať iba v pondelky jedenkrát do týždňa.

Hranica od jesene po prvýkrát dostáva originálne slovenské scenáre a nebude tak vychádzať z chorvátskej predlohy. Tá sa vysielala ako denný seriál, v novom spracovaní Joj sa tak predstaví v novej verzii s nabitejším dejom.

Dunaj a Nemocnica

Čakanie na televíznu jeseň rekordne – až o dva týždne, skrátilo rozhodnutie Jojky vrátiť na obrazovky jej hlavný seriálový ťahák Nemocnica už od 22. augusta. Vysiela ho v tradičné večery v utorky a štvrtky o 20:40.

Joj i na jeseň plánuje seriál uvádzať vopred na svojej internetovej platforme JOJ Play v sekcii Premium, kde zvykne nové časti uvoľňovať po odvysielaní predošlého dielu v televízii. V utorky by tak mala byť dostupná štvrtková časť a vo štvrtky zas nasledovná utorňajšia.

Spolu s Nemocnicou Joj vrátila na obrazovky tohtoročný nový seriál Tomáš a Diana. Vysiela jeho 2. sériu.

Na rozdiel od prvej jarnej série, kedy sa vysielal v slabšom konkurenčnom prostredí na konci sezóny o 20:35, ho televízia po novom usádza v druhom pásme. Stabilnú dvojičku tvorí práve s Nemocnicou každý utorok o 21:50.

Na JOJ Play sa seriál dostáva v týždennej predpremiére.

Na skorý augustový nástup Nemocnice okamžite zareagovala Markíza vytiahnutím jej aktuálneho seriálového highlightu Dunaj, k vašim službám. Jesennú 3. sériu spustila od rovnakého dátumu 22. augusta. Aj dobový seriál bude naďalej obsadzovať dva večery v týždni – klasické utorky a štvrtky.

Markíza v prípade Dunaja bude naďalej uvádza nové diely na Voyo v 24-hodinovom predstihu. 

Tí diváci, ktorí budú chcieť vidieť nové časti seriálu skôr, ako budú odvysielané v televízii, nájdu si ich na platforme v pondelky, resp. v stredy.

Televízna jednotka od tohto roka definitívne upustila od trvalej ambície ponúkať svoje programy v 7-dňovej exkluzívnej predpremiére. Po novom odstup od vysielania v televízii prispôsobuje podľa výrobných kapacít, ale aj strategicky tak, aby nekanibalizovala televízne vysielanie.

Na jar však Markíza v niektorých prípadoch nestíhala Dunaj divákom na Voyo pustiť ani o deň skôr.

Dôvodom boli problémy s výrobou, keď televízia urýchlila nástup seriálu na obrazovky a epizódy do vysielania uvádzala na poslednú chvíľu. V niektorých prípadoch sa finálna verzia epizód dokončila len pár hodín pred vysielaním.

Čítať viac...
Nahor