Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Na nože s Martinom Novákom sa vracia s novinkou! Na obrazovke sa opäť dlho neohreje

Markíza potvrdila dátum návratu úspešnej tohtoročnej novinky, ktorej jarné vysielanie sa zdalo divákom prikrátke. Poznáme počet častí aj predbežný termín finále 2. série.

Kuchárska reality šou Na nože sa vráti okamžite skraja jesene.

Televízny líder po jarnom úspechu na nič nečaká a čerstvo nakrútené nové časti, do ktorých prípravy sa pustil okamžite po prvých úspechoch reality šou vo februári a marci tohto roka, nasadzuje do vysielania od septembra.

„Veľmi nás teší, že si nová šou Na nože v jarnej sezóne získala toľko fanúšikov, pričom jej sledovanosť kontinuálne rástla od prvej epizódy až po poslednú. K jej úspechu nepochybne prispela kvalitná adaptácia pôvodného formátu v slovenských reáliách. Martinovi som veľmi vďačná, že sa s nami dal na túto cestu a že máme možnosť cez tento program pomáhať slovenským reštauráciám. Veríme, že sa nové príbehy budú divákom páčiť,“ povedala programová riaditeľka Markízy Silvia Majeská.

V šou bude pokračovať šéfkuchár Martin Novák, ktorý u divákov v televíznej polohe zabodoval.

„Okrem toho, že druhá séria prinesie nové príbehy reštaurácií, tak bude určite iná v tom, že už som si našiel taký svoj štýl ako pracovať s ľuďmi a najmä akým spôsobom im čo najlepšie pomôcť. Diváci sa rozhodne majú niečo tešiť,“ uviedol šéfkuchár.

Vráti sa po niekoľkých týždňoch

Nakrúcaním Na nože strávil niekoľko mesiacov, počas ktorých spoznal najčastejšie problémy slovenských prevádzok.

„Častý problém je, že podniky sú v zlej finančnej situácii a nedokážu prežiť z toho, čo zarobia. Veľakrát si majitelia do podnikov nalejú svoje financie a keď sa minú, tak si požičiavajú, zadlžia sa, založia domy, byty, lebo o svoje živobytie nechcú prísť. Nebude však núdza ani o kuchárske egá, mnohokrát chýbajúce gastronomické vedomosti, špinavé kuchyne, neporiadok, zlé uskladnenie potravín. Tie choroby každej kuchyne sú viac-menej rovnaké, len každý sa s nimi pasuje inak.“

Súčasťou nových epizód budú návraty, ktoré odhalia, ako sa reštaurácie popasovali s novými podmienkami.

„V návratoch ukážeme, ako sa reštauráciám zmenilo fungovanie po mojom odchode. Nie je to vždy len o tom, že nastane obrat a že reštaurácia je zrazu plná a zarába veľké peniaze. V čase točenia návratov ešte epizódy v televízií odvysielané neboli, takže diváci uvidia najmä to, či do prevádzky majitelia zaviedli nejaké zásady a know-how, ktoré som im nechal, či sa z toho poučili a vykročili po tej správnej ceste a tiež či sa personál prispôsobil novému fungovaniu. Skutočnú realitu však reštaurácie zažijú až po odvysielaní,“ vysvetľuje šéfkuchár.

V závere návratu Martin Novák fungovanie a zapracovanie konceptu, ktorý danej reštaurácii navrhol, zhodnotí a odovzdá jej majiteľom nálepku. Tá si tak môže vyslúžiť 0 až 5 nožov, podľa toho, do akej miery je Novák so zmenou fungovania spokojný.

Dátum štartu 2. série

Na nože sa vráti do vysielania s postavením jarného hitu.

To si však reality šou vyslúžila až v priebehu prvej série, keď divákov naberala s každou novou časťou.

Na nože bolo v 1. sérii najslabšie pri svojom štarte – premiéra markizáckej verzie šou začiatkom februára nedosiahla ani na večerné priemery televízie, keď pri najnižšom ratingu 6 % z celej série skončila s vlažným podielom na trhu 19,7 % v obchodnej cieľovej skupine. Celkovo sledovalo priemerne prvý diel 306-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Už v priebehu prvého februárového mesiaca ale rástla a zastabilizovala sa v nadpriemere. Vo zvyšku série sa ratingovo pohybovala medzi 7 – 8 % s podielmi na trhu okolo 25 – 28 %. Najsledovanejšie bolo finále tohtoročnej jari, ktoré vystrelilo na rekordný rating 8,5 % a dosiahlo taktiež najvyšší podiel na trhu 30,8 % v obchodnej cieľovke. O najsledovanejšie vydanie šlo aj v celkovom publiku s priemerne 394-tisíc divákmi.

Na nože aj na jeseň obsadí klasický stredajší prime-time, nová 2. séria v ňom odštartuje 6. septembra o 20:30.

Markíza pre stredajšie večery túto jeseň pripravila až tri reality šou – v jednej sezóne nasadí popri Na nože aj Utajeného šéfa a novinku Jama levova.

Dostane novú konkurenciu

Na nože bude na jeseň čeliť novej konkurencii.

Na jar reality šou Jojka v stredy konkurovala svojím dlhodobejším seriálom Hranica, ktorý postupne prichádza o výkonnosť.

V najbližšej sezóne Joj prichádza so zmenou – Hranicu, ako pôvodne intenzívnejšie nasadzovaný seriál, ktorý vysielala v prvej sezóne trikrát do týždňa, zastabilizuje iba v pondelky. Spraviť má z nej väčší, obsahovo nabitejší seriál s týždennou periodicitou.

Miesto po Hranici obsadí seriálová novinka.

Ako už portál Mediaboom.sk informoval, od jesene Jojka vytiahne dlhšie očakávaný nový kriminálny seriál Prokurátorka.

Ide o novinku, v ktorej diváci dostanú možnosť sledovať vyšetrovanie prípadov z pohľadu prokurátorov. Mnohé príbehy budú pochádzať priamo od známeho elitného prokurátora Jána Šantu. Hlavnú úlohu stvárni Zuzana Mauréry. Viac v tomto článku.

Prokurátorka napokon obsadí práve stredajšie večery, odštartuje taktiež 6. septembra o 20:40.

Ako sme už informovali, Joj od septembra mení začiatok svojho hlavného večerného programu a prizná, kedy ho skutočne začína. Viac v tomto článku.

 


Jojka od jesene mení začiatok večerného programu! Televízie s ním meškajú stále viacČítajte →

Ako dlho pôjde 2. séria Na nože?

Popri jarnom úspechu sa reality šou Na nože stretla aj s diváckou kritikou.

Dôvodom nebol samotný obsah ale skoré ukončenie vysielania, keď sa Na nože s obrazovkami lúčilo už na konci marca. V tom čase sa pritom ešte len naplno rozbehla jarná vysielacia sezóna.

Za skorým koncom Na nože bolo odštartovanie reality šou už na začiatku februára, a teda pred začiatkom hlavnej časti sezóny. Markíza navyše pre 1. sériu nakrútila 8 častí, ktoré sa jej tak minuli počas dvoch mesiacov.

Podobne rýchle bude vysielanie Na nože aj túto jeseň.

Markíza aj pre 2. sériu nakrútila celkovo 8 nových častí a s premiérovými vydaniami Na nože si tak vystačí iba do polovice jesennej sezóny.

Pri formátoch ako je Na nože však menší počet epizód nie je ničím neobvyklím.

Joj v prípade svojej pôvodnej slovenskej verzie formátu Kitchen Nightmares, ktorú vysielala pod názvom Áno šéfe! so šéfkuchárom Jaroslavom Žídekom, odvysielala v prvej sezóne na jar 2011 celkovo 11 častí, po úspechu už pre nasledovnú jeseň stihla nakrútiť iba 7 nových dielov. Šou nimi aj skončila.

Výroba týchto formátov je náročnejšia vzhľadom na hľadanie vhodných reštaurácií aj dĺžku nakrúcania jednej epizódy, keď každý diel je venovaný jednému podniku.

Bude mať prestávku

Očakáva sa, že Na nože ponúkne poslednú finálovú časť 2. série v stredu 1. novembra o 20:30.

Na nože bude mať vo vysielaní jednotýždňovú prestávku – televízia už potvrdila, že v utorok 26. septembra a v stredu 27. septembra odvysiela o 20:30 hlavné predvolebné diskusie k parlamentným voľbám.

Následne by sa už reality šou mala vysielať bez prerušenia.

V ďalšej časti jesene by Na nože mala vystriedať spomínaná reality šou Utajený šéf s novými slovenskými časťami.

Markíza by tak pri Utajenom šéfovi pristúpila k podobnej taktike ako pri vysielaní prvých dvoch najúspešnejších sérií.

Vôbec prvé premiéry Utajeného šéfa nasadila televízia v jesennej sezóne 2019 až od polovice novembra, kde absolútne prevalcovali obrazovky. Rovnako v novembri šou odštartovala aj v druhej sérii na jeseň 2020.

Naopak, keď nasledujúcu tretiu sériu vyskúšala nasadiť na jeseň 2021 rovno na začiatku sezóny s úderom prvého septembrového dňa, sledovanosť Utajeného šéfa sa jej výrazne prepadla.

Jama levova obsadí druhé pásma

Od septembra podľa očakávaní odštartuje aj nová reality šou Markízy Jama levova.

Televízia ju intenzívne avizuje už niekoľko mesiacov – najprv sa snažila aj na poslednú chvíľu do šou získať záujemcov, následne začala s predstavovaním pätice hlavných tvárí. Sú nimi investori, ktorí budú rozhodovať o osude nápadov, patentov či projektov vynaliezavých a podnikavých Slovákov.

Jama levova je komerčným projektom Markízy v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, s ktorým televízia do hlavného vysielacieho času nepôjde.

Novinka vytvorí dvojičku s reality šou Na nože.

Jama levova odštartuje taktiež 6. septembra, v stredajší večer jej ale bude patriť neskorší vysielací čas o 22:00.

Novinka je slovenskou adaptáciou svetovej podnikateľskej reality šou Dragons‘ Den. V minulosti ju vysielala Česká televízia pod názvom Den D. Viac informácií s kompletným predstavením projektu nájdete v tomto článku.

 

Čítať viac...
Nahor