Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Viete prví

Markíza mení hru: Farmu historicky presúva na nedeľný večer! Ohlasuje veľkú zmenu pravidiel

Markíza predstavila upravenú jesennú štruktúru, v ktorej došlo k viacerým prekvapeniam. S farmárskou reality šou obsadí celý týždeň.

Už v priebehu týždňa portál Mediaboom.sk informoval, že najsledovanejšia slovenská televízia prekopáva svoje jesenné plány.

Kým prvou zmenou bolo len urýchlenie návratu dobového seriálu Dunaj, k vašim službám, ktorého jesennú sériu odštartuje o dva týždne skôr, ako plánovala, v ďalších prípadoch už zamiešala vysielacími dňami a programom voči konkurencii.

Zásadnú zmenu robí Markíza cez víkend.

Jej dlhoročná štruktúra počas jesenných, ale aj jarných sezón, bola postavená na nedeľnom vysielaní ťažiskovej sezónnej šou, ktorej miesto mala túto jeseň obsadiť zábavná novinka Možné je všetko.

Televízia s ňou podľa prvých informácií počítala práve v nedeľnom prime-time, odštartovať ju mala v nedeľu 3. septembra. Markíza ale napokon prvé septembrové večery kompletne obsadila filmovými premiérami.

Krátko na to Markíza odhalila karty a rozhodnutie presunúť novú šou Možné je všetko na soboty. Jej štart posunula už na 2. septembra.

Ako sme už informovali, tento presun zasiahol do plánovaného vysielania 15. série reality šou Farma, ktorá v soboty ponúkala vyraďovacie duely. Malo tomu tak byť aj tento rok.

Farma s Duelmi v nový večer

Markíza pôvodne neavizovala oproti minuloročnému vysielaniu Farmy žiadnu zmenu.

V pondelky, utorky a štvrtky mala vysielať klasické časti v druhom večernom pásme po hlavnom programe, čo nakoniec aj potvrdzuje. V pondelky pôjde po Pánovi profesorovi, v utorky a štvrtky po Dunaji.

Zároveň televízia avizovala zopakovať vlaňajší krok s rozšírením vysielania Farmy v hlavnom vysielacom čase.

Minuloročná jeseň bola vôbec prvou sezónou, kedy sa Farma vysielala ako hlavný program v dva večery – piatky aj soboty. Piatkový večer vlani obsadzovali predĺžené klasické časti, sobotný prime-time posledné dve jesene patril kľúčovým vyraďovacím duelom.

A tak po tom, čo televízia oznámila presun šou Možné je všetko na soboty, očakávalo sa, že vysielanie duelov Farmy presunie na piatky. V piatkový večer ich niekoľko sezón vysielala aj v minulosti.

To sa však napokon nestane.

Od pondelka do nedele

Markíza rozhodla, že vyraďovacími duelmi vôbec po prvýkrát obsadí najsledovanejší nedeľný prime-time.

Doteraz Duely Farmy roky vysielala v spomínané piatky alebo soboty.

Nedele pravidelne vyhradzovala svojím najväčším šou programom – Superstar, Tvoja tvár znie povedome, Let´s Dance alebo The Voice, ale taktiež filmovým premiéram.

Farma takto po novom obsadí celý týždeň od pondelka až do nedele.

Chýbať bude opäť v uvedené soboty a tiež stredy, kedy ju Markíza zvykla vynechávať i v minulosti kvôli dlhším reality šou ako Extrémne premeny. Teraz tento večer obsadí 2. séria Na nože, ktorá vytvorí dvojičku s ďalšou reality šou Jama levova.

Reality šou Farma tak bude zároveň o 20:30 opäť bežať aj v piatky. Tie druhú jeseň po sebe obsadia predĺžené klasické epizódy.

Markíza tým potvrdzuje, že sa jej vlaňajší krok s rozšírením vysielania reality šou v hlavnom vysielacom čase vyplatil.

V piatky by inak vysielala filmy, ktoré často dosahujú nestabilnú sledovanosť. Piatková Farma jej pravidelne prinášala výkony pod večerným priemerom stanice, no, zdá sa, dostatočné a za minimálne náklady.

Televízia navyše už dlhšie vykazuje ambíciu v piatky usadiť reality žáner – okrem Farmy tam túto jar vysielala zoznamku Ruža pre nevestu či v minulosti Svadbu na prvý pohľad.

Zľakla sa vlaňajšieho prepadáku?

Krátko pred začiatkom jesene tak televízia urobila oproti pôvodným plánom iba jednoduchú zmenu – v sobotu a nedeľu medzi sebou vymenila farmárske duely s Možné je všetko.

K tomuto rozhodnutiu pritom mohla dospieť aj v reakcii na minuloročný prepadák 7. série Tvoja tvár znie povedome.

Vysielala sa takto pred rokom v jesennej sezóne v klasickom nedeľnom okne, do ktorého Markíza roky uvádza svoje hlavné sezónne šou.

Minulý rok sa však Tvojej tvári postavili rovno oba konkurenčné ťažiskové jesenné programy Česko Slovensko má talent a Pečie celé Slovensko, voči ktorým úplne prepadla. Pravidelne bola trojkou na trhu a zažila vôbec najhoršie sledovaný ročník, počas ktorého prepísala historické minimá.

S novinkou Možné je všetko sa takto rozhodla ísť Markíza viac na istotu.

Sobotný prime-time bude o niečo voľnejší – Jojka v ňom plánuje vysielať filmové premiéry, Jednotka bude pokračovať so zábavnými reláciami Záhady tela a Neskoro večer. Tým sa tento rok darí byť jednotkou na trhu.

Zaujímavosťou je, že v minulosti sobotný prime-time pre veľké či zábavné šou využívala konkurenčná Joj. Niekoľko sérií ho obsadzovala aj ťažiskovou šou Česko Slovensko má talent.

Od minulého roka ho však uvoľnila a hlavné šou presunula na nedele. Dôvodom bola klesajúca sobotná sledovanosť Talentu, ku ktorej došlo na jeseň 2021. Po vlaňajšom návrate na nedele si talentová šou polepšila.

Opäť zmiznú filmy

Po aktuálnych zmenách jesennej štruktúry Markízy z jej večera opäť vymiznú filmové premiéry.

V prvé mesiace sezóny ponúkne od pondelka do nedele o 20:30 iba pôvodnú tvorbu.

Očakáva sa, že filmy nastúpia do vysielania v polovici novembra.

Priestor by mali dostať v sobotnom prime-time, pre šou Možné je všetko totiž televízia oznámila celkovo 10 jesenných vydaní. Pôjde tak o rovnaký režim, v akom sa roky vysielala Tvoja tvár znie povedome.

Televízna jednotka už predstavila zoznam premiérových filmov pre tohtoročnú jeseň, ich prehľad nájdete v tomto článku.

15 farmárov, 3 skupiny, nové pravidlá

Téma Farmy 15 bude postavená na generačnom rozdiele súťažiacich.

Súčasťou Farmy sú každý rok zástupcovia najmladších aj starších ročníkov, čo zakaždým prináša konflikt v podobe rôznych pohľadov na život, ale tiež vzájomného správania či rešpektovania sa.

Tvorcovia tentoraz súťažiacich rozdelia do troch skupín. Vytvorené budú podľa veku.

„Farmári budú rozdelení podľa generácie. Každá sa narodila v inom období a práve Farma ukáže, ktorá generácia na statku uspeje – bude to skupina X, narodená pred rokom 1989, skupina Y – deti 90-tych rokov alebo najmladšia generácia Z, narodená po roku 2000?“

Markíza sľubuje výrazne zmenené pravidlá, pričom na statok pošle 15 farmárov. Rozdelení tak budú do päťčlenných skupín.

 

Čítať viac...
Nahor