Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Pán profesor sa môže vrátiť naposledy! Vieme, kedy má odštartovať 5. séria

Markíza by tento rok s vysielacím dňom Pána profesora experimentovať nemala, otázna je ďalšia budúcnosť seriálu a jeho populárneho profesora. Predstavené sú nové postavy 5. série.

Najúspešnejší seriálový projekt Markízy tohto desaťročia sa vracia na obrazovky.

Rodinno-komediálny seriál Pán profesor, v ktorom zahviezdili Tomáš Maštalír a Gabriela Marcinková, už od jari nakrúca epizódy najnovšej 5. série, ktorá sa do vysielania dostane od septembra.

Pôvodne vedľajší projekt Markízy, ktorý v marci 2020 ani neštartovala v hlavnom vysielacom čase, sa zhodou viacerých okolností stal od nasledovnej jesene jej hlavným televíznym hitom a dodnes drží najvyššie čísla sledovanosti medzi markizáckymi seriálmi v treťom desaťročí.

Úspešnejší než Druhá šanca či Dunaj

Pána profesora, ako projekt cielený na mladých tínedžerov, chcela televízia spočiatku nasadzovať do druhého večerného pásma po Susedoch.

V spomínanom marci stihla v pondelky po 21:30 odvysielať dve časti, vypuknutie pandémie koronavírusu však dostalo seriál jednorazovo aj na 20:30. Tam sledovanosťou oproti prvým dvom častiam, aj predtým vysielaným Susedom, extrémne porástol a nič nestálo v ceste jeho trvalému presunu do hlavného vysielacieho času od jesene.

Markíza napokon kompletnú 1. sériu odvysielala od septembra do začiatku novembra 2020. Najsledovanejšia však bola v jeho podaní nasledovná jarná sezóna 2021, kedy s 2. sériou lámal vlastné rekordy a v celom jej priebehu sa pohyboval na ratingoch okolo 12 – 13 % v obchodnej cieľovej skupine (diváci vo veku 12 až 54 rokov).

Na takéto čísla sa odvtedy Markíza v obchodnej cieľovke, ktorá je pre ňu najpodstatnejšia, nedostala so žiadnym seriálom.

Aj vlaňajší hit Druhá šanca s najsledovanejšími časťami dosahoval ratingy pod 12 %, v druhej sérii to bolo zväčša pod 10 %. Tohtoročný hit Dunaj, k vašim službám datuje rekordy nad ratingovou úrovňou 8 % v obchodnej cieľovke.

Pán profesor si by premožiteľa našiel v univerzálnej cieľovej skupine, v ktorej na starších divákov zameraná Druhá šanca viackrát pokorila 600-tisícovú hranicu divákov starších ako 12 rokov. Mladšie cielený komediálny seriál sa v nej najvyššie hýbal nad hranicou pol milióna divákov.

V obchodnej cieľovke na sledovanosť z 2. série už nedosiahol ani samotný Pán profesor.

V 3. sérii vysielanej na jeseň 2021 jeho výkonnosť poklesla na priemery 1. série s ratingami okolo 9 – 11 %, najslabšia bola 4. séria z minuloročnej jesene, kedy sa jeho priemer hýbal len okolo 7 %.

Vlani prešiel Pán profesor prvými výraznými zmenami.

Okrem toho, že v jeho vysielaní nastala vôbec po prvýkrát sezónna prestávka, v deji skončila celá trieda profesora Sama Vozára, ktorého stvárňuje Tomáš Maštalír. Do deja tak vstúpili úplne nové mládežnícke tváre.

Markíza zároveň na jeseň 2022 po prvýkrát zmenila Pánovi profesorovi vysielací deň.

Kým prvé tri série odvysielala v pondelky, vlani ich obsadila Druhá šanca. Televízia pôvodne počítala s presunom Pána profesora na stredy, nakoniec sa však rozhodla zaútočiť na seriál Nemocnica a nasadiť ho na utorky. Výrazne divácky stratila.

Nové tváre 5. série

Zaujímavosťou je, že aj nová 5. séria prichádza na obrazovky po polročnej prestávke a do deja vstúpia nové postavy.

Zopakujú sa tak viaceré okolnosti z minuloročnej jesennej sezóny, Markíza už postupne predstavila päticu nových mládežníckych hercov, ktorí doplnia dianie v seriáli.

Eliška (Eliška Panáčková)

Eliška Panáčková navštevuje divadelné štúdia, je milovníčka divadla a hrania. Jej láska k umeniu však nekončí iba pri herectve. Venuje sa aj písaniu vlastných básní či poviedok. V seriáli Pán profesor si zahrá Elišku, ktorá je akýmsi blonďavým cukríčkom, ktorý má vlastný svet. V seriáli bude mať častokrát aj vtipné momenty, kedy niečo nepochopí. V triede túži byť populárna, je usmievavá a rada podporí svoje spolužiačky. (zdroj: TV Markíza)

Jana (Sára Hrčková)

Sára je v súkromí mladá žena, ktorá miluje Taliansko a jeho lokálne jedlá, divadlo, zvieratá, ale aj motorky. Keď si chce oddýchnuť, venuje sa tvorbe vlastných textov. Sáru by ste mohli stretnúť aj vo fitku, kde si rada ,,zmeria sily“ s ťažkými váhami. V seriáli Pán profesor si zahrá Janu, ktorá má všetko, po čom iné dievčatá túžia. Je vtipná, pohotová, múdra, má skvelú postavu, no jednu chybu – obrovský nos, kvôli ktorému sa obáva, že ju nikto nebude mať rád. (zdroj: TV Markíza)

​Boris (Juraj Kočí)

Juraj je v súkromnom živote študentom na gymnáziu, ktorý žije aktívnym spôsobom. Jeho vášňou je najmä box, do ktorého vkladá veľa úsilia a chce sa v ňom neustále zlepšovať. V seriáli Pán profesor si zahrá postavu Borisa, nenápadného a utiahnutého študenta, ktorý bude čeliť zdravotným ťažkostiam. (zdroj: TV Markíza)

Alena (Martina Obšitníková)

Martina vyštudovala konzervatóriu, konkrétne herectvo, a aktuálne pracuje v televíznej produkcii. Už od malička sa venovala hip-hopu. Pred tým, než začala nakrúcať seriál Pán profesor, sa venovala detičkám, v ktorých rozvíjala ich talent pre tanec. Rada objavuje nové kultúry a teda obľubuje cestovanie. V seriáli Pán profesor stvárni postavu Aleny, ktorá si rozhodne nekladie servítku pred ústa, a pre ktorú je mimoriadne dôležité priateľstvo. (zdroj: TV Markíza)

Dorka (Emma Čentešová)

Emma je študentkou gymnázia a od útleho veku sa venovala športu – najmä plávaniu. V piatich rokoch objavila čaro umeleckého plávania. Vďaka svojej usilovnosti a disciplíne sa môže pýšiť titulom niekoľko násobnej majsterky nie len Slovenska, ale aj Česka, Rakúska či Maďarska. Posledné štyri roky sa venuje plutvovému plávaniu, vďaka čomu čelí novým výzvam. A to nie je všetko – Emma je úspešná aj vo svete modelingu, ktorý jej dáva možnosť spoznávať nové krajiny. V seriáli Pán profesor si zahrá Dorku, ktorej chýba sebavedomie a bojuje s hanblivosťou. A to natoľko, že jej robí problém aj odprezentovať referát pred spolužiakmi. (zdroj: TV Markíza)

Odkedy a kam nasadí 5. sériu

S Pánom profesorom by mala ísť tento rok Markíza na istotu.

Seriál by sa v 5. sérii mal vrátiť na pôvodné večery, v ktorých zažil najväčší úspech. S prvou informáciou prišiel portál Mediaboom.sk ešte v apríli, kedy začala Markíza piatu sériu nakrúcať.

Dôvodom bol fakt, že dramatický seriál Druhá šanca, ktorý minulý rok obsadil pondelňajší prime-time, v celom tomto roku pauzuje a čaká na možnosť nakrútiť 3. sériu po tom, čo bude dokončený a odvysielaný taliansky originál.

V tohtoročnú jar zas Markíza v pondelky predstavila dramatický seriál Klamstvo, ktorý priniesol uzavretý dej a ukončenie vysielania ešte v minulej sezóne. Súčasne utorky obsadil dobový seriál Dunaj, k vašim službám, ktorý pokračuje v pôvodných vysielacích dňoch aj na jeseň.

Markíza už aj v prvých plánoch klientov informovala, že Pán profesor sa má od tejto jesene vrátiť na pondelky.

Ako sme už informovali, počítala s ním v programe od septembra, a to rovno skraja novej sezóny rovnako, ako v prípade predchádzajúcich jesenných sérií.

Pán profesor by tak mal 5. sériu odštartovať hneď v pondelok 4. septembra o 20:30.

Vytvoriť by mal silný tandem s reality šou Farma, ktorá svoju 15. sériu už podľa potvrdených informácií Markízy odštartuje v rovnaký večer 4. septembra.

 


Markíza chystá nový koncept Farmy! Môže vyvolať vášne, kedy odštartuje 15. séria?Čítajte →

Dátum nástupu Pána profesora však televízia doposiaľ oficiálne nepotvrdila.

Maštalír vraj pokračovať nechce

Zaujímavé bude sledovať ďalší osud aj tohtoročné vysielanie Pána profesora.

Bulvárny denník Nový čas v júni informoval, že predstaviteľ kľúčovej ústrednej postavy profesora Vozára Tomáš Maštalír nechce v nakrúcaní seriálu po tejto sérii ďalej pokračovať.

„Čo nám náš zdroj prezradil, je, že Maštalír má zajačie úmysly a plánuje sa rozlúčiť s úlohou v Pánovi Profesorovi,“ uviedol Nový čas.

Herec už odišiel z dobového Dunaja, chýbať bude v jeho nadchádzajúcej jesennej 3. sérii. Dôvodom bolo práve nakrúcanie nových častí Pána profesora.

Maštalír medzitým prijal ďalšie ponuky – objaví sa v 2. sérii detektívky Výnimočná Nikol, jednu z hlavných postáv bude hrať v česko-slovenskom projekte Vytoč môjho agenta aj v pripravovanej večernej novinke Markízy. Pokračovať bude aj v komediálnom seriáli Tomáš a Diana.

Najnovšie sa k tomu upísal Markíze pre zábavný projekt Možné je všetko, ktorého bude pravidelnou súčasťou po boku Adely Vinczeovej, Zuzany Kubovčíkovej Šebovej, Jany Kovalčíkovej, Juraja Kemku alebo Michala Kubovčíka.

Maštalír sa však chce viac venovať aj rodine, ktorá sa mu rozrastá.

V prípade, ak by sa Markíza rozhodla s Pánom profesorom pokračovať, tak súčasťou 6. série už byť nemusí.

Ak by sa pripravovala šiesta séria, Tomáš by v nej viac účinkovať nechcel,“ citoval Nový čas svoj zdroj.

Vytvorí dvojičku s Výnimočnou Nikol?

Ďalší osud Pána profesora môže naznačiť už počet jesenných častí.

V prípade prvých dvoch sérií naplnila televízia každú 10 epizódami, pre nasledujúce dve už nakrútila zakaždým až 13 častí a k nim aj vianočný špeciál. Koľko ich chce priniesť v 5. sérii, nie je známe.

Pokiaľ by sa Maštalír skutočne rozhodol v Pánovi profesorovi nepokračovať, Markíza môže aj taktizovať a 5. sériu skrátiť. Časť epizód by si tak mohla pošetriť do ďalšieho roka.

Televízia totiž už potvrdila, že na jeseň nasadí aj spomínanú 2. sériu komediálnej detektívky Výnimočná Nikol, v ktorej bude účinkovať po boku Táni Pauhofovej najnovšie aj Maštalír.

Očakáva sa, že Markíza tak ako pri prvej sérii nakrútila 8 dielov, ktoré by mohla nasadiť napríklad na pondelky.

Výnimočná Nikol sa divákom predstavila vlani na jeseň, vysielala sa vo štvrtky proti Nemocnici. S väčšinou epizód jej podľahla. Tento rok sú štvrtkové večery obsadené Dunajom.

Alternatívou pre Markízu môže byť vytiahnutie Výnimočnej Nikol po dovysielaní 3. série Dunaja.

Televízii totiž na konci jari a v lete v utorňajšie a štvrtkové večery zafungoval kriminálny žáner, keď Dunaj počas letnej prestávky úspešne nahradili české seriály Odznak Vysočina a Špecialisti.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor