Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Viete prví

Všetko o novinke Všade dobre, doma naj! RTVS po fiasku stavila na overený formát (pravidlá)

RTVS chcela po zrušení 5 proti 5 etablovať podvečer vlastnú súťažnú reláciu, po fiasku s Traf to! sa vracia k licencovanému formátu. Poznáme všetky detaily novinky Všade dobre, doma naj.

Verejnoprávna televízia prehodnotila svoje ambície v podvečernom čase.

Po nástupe nového vedenia generálny riaditeľ Ľuboš Machaj otvorene prehovoril o vyčerpanosti dlhoročného formátu 5 proti 5, ktorý mal ambíciu nahradiť atraktívnejšou neopozeranou novinkou z vlastnej dielne.

Kým 5 proti 5 bol licencovaný formát a RTVS tak musela pravidelne na jej vysielanie nakupovať práva, Machaj ohlásil šetrenie peňazí a vytvorenie novej podvečernej šou „in-house“. Výsledkom bola vlastná denná šou Traf to!, s ktorou sa však do čierneho netrafila.

Najväčším problémom novinky bol práve jej pôvod.

Traf to! nemalo k dispozícii žiadnu zahraničnú predlohu, ako to bolo napríklad v prípade predchodcu 5 proti 5. V RTVS pritom vznikla expresne – nové vedenie nastúpilo do telerozhlasu v auguste 2022, pričom už o štyri mesiace sa začalo s nakrúcaním relácie. Priskoré uvedenie šou, ktorá nemala vyladenú dramaturgiu, nakoniec pripustil aj Ľuboš Machaj v čase, kedy už vedel o blížiacom sa zrušení relácie, no otvorene o ňom ešte nehovoril.

Po popálení sa s Traf to! staví RTVS podvečer znovu na licencovaný formát.

Pôjde tak o totožný princíp ako v prípade 5 proti 5 – televízia zakúpila licenciu na vlastnú adaptáciu programu, na základe ktorej nakrúti slovenskú verziu.

Ambícia RTVS ušetriť peniaze za licenciu tak musela ustúpiť kvalite. Výrazný rozdiel v nákladoch to však pre televíziu predstavovať nebude, viac v ďalšej časti článku.

Posmelil ju úspech u susedov

RTVS už pred časom informovala, že od jesene na pracovné podvečery nasadí novú súťažnú šou Všade dobre, doma naj.

Potvrdiť už stihla aj moderátora, ktorým sa stane dlhoročná tvár kvízových programov a dvorný moderátor verejnoprávnej televízie Martin Nikodým.

Ten má za sebou okrem Milionára aj moderovanie dennej súťažnej šou TV Šanca či relácie Fenomén 21.

Telerozhlas sa pri hľadaní nového formátu na podvečer inšpiroval u susedov.

Denná súťažná šou Všade dobre, doma naj je totižto licencovaným formátom National Pride od spoločnosti Banijay Rights, na základe ktorého vzniká aj česká denná súťažná šou Kde domov můj?.

Vysielaná je na hlavnom okruhu Českej televízie už od januára 2016, moderátorom je Aleš Háma.

Práve dlhoročná životnosť formátu na Českej televízii mohla posmeliť RTVS k jeho adaptácii. Zapáčiť sa jej mohol o to viac, že ho ČT 1 vysiela práve v kľúčovom čase po 18. hodine pred hlavným spravodajstvom.

Zaujímavosťou tiež je, že od distribučnej spoločnosti Banijay Rights aktuálne nakupujú slovenské televízie vo veľkom.

Markíza od nej kúpila novú veľkú prime-time šou Možné je všetko, ktorú potvrdila iba tento týždeň, na jeseň tiež chce odštartovať novú generáciu reality šou Big Brother, ktorej práva predáva rovnaká spoločnosť. Od nej pochádza napríklad aj vlaňajší prepadák Lego Masters.

Dátum štartu Všade dobre, doma naj

RTVS novinku nasadí do vysielania okamžite od začiatku sezóny.

Nová denná šou Všade dobre, doma naj odštartuje podľa našich informácií na Jednotke od pondelka 4. septembra o 18:25.

Vysielať sa bude denne počas pracovných dní od pondelka do piatka. Čeliť bude rovnakej konkurencii ako Traf to! na jar – dennému seriálu Mama na prenájom a kuchárskej reality šou Bez servítky.

Telerozhlas si novinku zaplatil už na celú jeseň.

Celkovo odvysiela 76 epizód relácie a potiahne ju tak do decembra.

Lacnejšia ako Traf to!

RTVS za jeden diel relácie zaplatí o niečo menej, než koľko ju stáli predchádzajúce denné programy.

Jedna epizóda Všade dobre, doma naj bude televíziu podľa Centrálneho registra zmlúv stáť 4713 eur bez DPH, kým jeden diel Traf to! stál 4818 eur bez DPH. Za takúto sumu vyrábala posledne RTVS aj šou 5 proti 5.

Telerozhlasu sa tak podarilo znížiť cenu za výrobu denného podvečerného programu aj v čase vysokej inflácie.

Časť nákladov navyše oproti vlastnému formátu zhltne licencia, RTVS za celú jesennú sériu zaplatí licencorovi približne 36-tisíc eur s DPH.

Aj po zarátaní poplatkov za licenciu tak televízia za novinku Všade dobre, doma naj zaplatí menej, ako za prepadák Traf to!. Dostane k nej pritom kompletnú bibliu aj so všetkými detailmi, ktoré tvorcovia vychytali v priebehu rokov pri vysielaní relácie na rôznych trhoch.

Pravidlá šou Všade dobre, doma naj

Na rozdiel od dlhoročnej zábavnej šou 5 proti 5 alebo krátkodobého nástupcu Traf to! bude jesenná novinka RTVS postavená na inom princípe.

Všade dobre, doma naj je primárne vedomostnou súťažou, v ktorej už nesúťažia proti sebe dva tímy ale traja jednotlivci. Odpovedať budú na otázky o Slovensku a Európe.

Témy budú pochádzať z rôznych oblastí.

„V programe Všade dobre, doma naj na súťažiacich i na divákov čaká množstvo informácií, faktov aj zaujímavostí o rodnom Slovensku, ale i o starom kontinente. Prinesie vedomosti a fakty z najrôznejších odvetví a oblastí ľudskej činnosti (história, geografia, kultúra, doprava, osobnosti, …), ktoré môžu súvisieť s minulosťou, súčasnosťou alebo budúcnosťou Slovenska a Európy,“ informovala RTVS.

Súťaž Všade dobre, doma naj je rozdelená do troch kôl s pokušením vo finále.

V 1. kole odpovedajú traja súťažiaci na každú z 8 otázok moderátora výberom zo štyroch možností. Za každú správnu odpoveď získavajú 5 bodov.

Do druhého kola postupujú dvaja hráči s najvyššími počtami bodov.

V 2. kole majú dvaja súťažiaci striedavo možnosť voliť si otázku z množiny dvanástich tém, ktoré sú odlíšené bodovým ohodnotením (5 – 10 – 15 bodov).

Nasleduje záverečné kolo, resp. finále, do ktorého postupuje hráč s najvyšším bodovým ziskom po druhom kole.

V 3. finálovom kole na finalistu čakajú otázky týkajúce sa výlučne Slovenska a za každú správnu odpoveď získa finančnú výhru. Spolu si môže finalista prilepšiť až o 1 150 eur.

V samom závere však bude finalista čeliť veľkému pokušeniu v podobe prémiovej otázky. Svoju výhru môže zdvojnásobiť alebo úplne stratiť. Najviac si môže z hry odniesť 2 300 eur.

 

Čítať viac...
Nahor