Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Nová stanica Markízy dostala stopku! Prípravy zastavila v poslednej chvíli, ohlásila nový termín

Televízia ešte pred mesiacom chcela predstaviť piaty televízny kanál, dnes argumentuje, že ho už nepotrebuje.

Štart novej stanice Markízy sa nadlho odkladá.

Iba pár dní pred tým, čo slovenský televízny líder plánoval odhalenie očakávanej podoby a detailov v poradí piateho televízneho okruhu, vedenie v tichosti zastavilo proces uvedenia novej stanice a spustenie odložilo.

Ako sme minulý mesiac informovali, Markíza chcela novú stanicu predstaviť ešte v priebehu apríla. Stať sa tak malo krátko po Veľkej noci. Ani týždne po veľkonočných sviatkoch sa však žiadne predstavenie nekonalo.

Televízia najnovšie vysvetlila, prečo sa po ohlasovanej piatej stanici zľahla zem.

Ďalší kanál už nepotrebuje

Markíza podľa svojich slov prehodnotila plány po tom, čo niektorým jej programom narástla sledovanosť.

Vysielateľ totižto počítal s ďalším kanálom pre vysoký dopyt po televíznej reklame, ktorý nedokázal dostatočne uspokojiť so svojimi súčasnými štyrmi televíznymi kanálmi.

Z rovnakého dôvodu takto vlani uvádzala štvrtý kriminálkový kanál, ktorým rozšírila reklamný priestor.

„Keďže súčasné výsledky našich existujúcich staníc Markíza, Doma, Dajto a Markíza Krimi sú výborné, rozhodli sme sa jej uvedenie na trh odložiť,“ povedal k novej stanici pre Živé.sk PR manažér Markízy, Lukáš Kočišek.

Došlo k zásadným úspechom?

Ktoré neočakávané úspechy Markízy rozhodli o náhlom prehodnotení plánov, nie je zrejmé.

Z malých kanálov jej funguje Dajto, ktoré je najsledovanejšou menšou stanicou na trhu. Vďaka celodennému sitkomovému pásmu, aj väčšine večerných filmov, sa mu darí konštantne celý rok a k zmene počas apríla nedošlo.

Televízii, naopak, nefunguje menšia stanica Doma, na ktorej sa práve počas apríla rozhodla urobiť ďalšie zmeny v prime-time.

Odsunula z neho do noci premiérovú telenovelu Veľvyslancova dcéra a nečakane do hlavného vysielacieho času z Dajto presunula sitkom Priatelia. Stanica však v apríli, kedy došlo k zastaveniu príprav novej stanice, dosahovala výrazný medziročný prepad sledovanosti, ktorý pokračuje aj v máji.

Kolísavo funguje kriminálková stanica Markíza Krimi, ktorá si skôr v neskoršej fáze apríla a počas mája mala svoje postavenie o čosi vylepšiť. Kým predtým bola priemerne spravidla najslabšia z menších staníc, teraz si pozíciu vymieňa s Doma a priamou konkurenciou Wau. Markíze Krimi sa zvykne častejšie dariť v dopoludňajších hodinách, kedy však nevysiela reklamu, a popoludní. Dlhodobo mala problém v prime-time, kde sa trápi aj Doma.

Na samotnej hlavnej Markíze skutočne porástla sledovanosť napríklad seriálu Dunaj, k vašim službám. Došlo však k tomu už začiatkom marca. Pozitívny vývoj pokračoval celý mesiac a ešte zosilnel začiatkom apríla. Podiel na trhu postupne rástol aj dennému seriálu Mama na prenájom.

Markíza si s oboma projektami v totožných slotoch dominantne medziročne polepšila.

Naopak, hneď dvakrát – na konci marca a na konci apríla, historické minimum prepísal najdrahší jarný televízny program Let´s Dance. Sledovanosť Markízy nad očakávania nepotiahol. Štandardnú sledovanosť minulý mesiac udržiavalo pondelňajšie Klamstvo, skôr negatívny trend vykazovala piatková reality šou Ruža pre nevestu. Zlom nastal až koncom apríla, odkedy začala rásť, vtedy však už mala byť nová stanica Markízy predstavená.

Tento rok ju neodštartuje

Aj zákulisné správy potvrdzujú, že Markíza mala so štartom počítať nového kanála v priebehu júna.

Zopakovala by tak rovnaký scenár spred roka, kedy sa jej vyplatila taktika s uvedením novej stanice Markíza Krimi s nástupom leta. V čase, kedy sa programová ponuka na trhu začína vyprázdňovať, prišla televízia s novým projektom, v plnom programovom režime a navyše prvé týždne bez reklám.

Nová krimi stanica zabrala na prelome júna a letných prázdnin dokonca natoľko, že Markíza urýchlila jej meranie sledovanosti. Zaznamenala niekoľko výrazných úspechov a sledovanosť na úrovni roky etablovaných menších staníc. Aktuálne je už úspešnosť Markíza Krimi nižšia.

Štart piateho kanála odkladá Markíza na neurčito.

„Na štart novej televízie musí nastať vhodný čas,“ uviedol Kočišek. Podľa jeho slov už tento rok nenastane.

Markíza totižto oznámila, že v tomto roku už ohlásenú stanicu nespustí a jej uvedenie odkladá na rok 2024. Nepresúva ju tak ani do ďalšej sezóny, ktorej výsledky sledovanosti sú ešte vo hviezdach.

Dá sa očakávať, že televízia bude pre novú stanicu zvažovať dva scenáre uvedenia.

Vybrať si môže jej spustenie aj na začiatku budúceho roka a využiť tak najsledovanejšie vianočné obdobie na jej propagáciu a veľké množstvo divákov pred obrazovkam pri jej uvedení. Druhou alternatívou môže byť opäť júnový termín so snahou etablovať stanicu do začiatku jesennej sezóny v septembri.

Plánované kanály aj nespustila

Markíza už v minulosti od pripravovaných nových staníc aj cúvla.

Rozširovať staničné portfólio chcela už v roku 2015, kedy uvažovala o spustení až dvoch nových kanálov. Serióznym kandidátom bola pripravovaná platená televízna služba Markíza Passion, pre ktorú aj získala licenciu na vysielanie. Pripomínala kanál nemeckej RTL s identickým názvom Passion, pričom práve pre RTL v minulosti pracoval Matthias Settele, súčasný riaditeľ Markízy. Stanica sa spustenia nakoniec nikdy nedočkala.

Zároveň si televízia na Úrade priemyselného vlastníctva nechala zaregistrovať ochrannú známku s názvom „Gold“. Malo ísť o potenciálny projekt archívnej stanice po vzore nemeckého kanála Sat.1 Gold.

Už dva roky predtým v roku 2013 uviedla nízkonákladový archívny kanál Telka sesterská česká televízia Nova. Zložený bol najmä zo starých programov televízie. V roku 2017 sa premenoval na Nova Gold a postupne, paradoxne, omladil svoj program. Nova aktuálne kombinuje vo vysielaní reprízy novšej a staršej pôvodnej tvorby spolu so značkovými krimiseriálmi ako CSI Miami či Monk vysielanými v prime-time. Kriminálky presunula z poobedného vysielania Nova Cinema.

Pre slovenskú Markíza Gold nakoniec majitelia televízie ani nepožiadali o licenciu.

O čom (ne)bude nová stanica?

Televízia obsah novej stanice stále tají.

 


Markíza odhalila karty: V hre majú byť tieto nové stanice! Vydať sa môže cestou svojej sestryČítajte →

Známe je skôr, na čo sa piata televízia Markízy nezameria – s určitosťou nechce spustiť športovú a ani spravodajskú stanicu, podľa neoficiálnych správ je málo pravdepodobné tiež uvedenie filmového, dokumentárneho či detského kanála.

Prakticky vo všetkých týchto segmentoch sa už rozšírila konkurencia.

Len v roku 2021 spustili vysielanie nové športové stanice Joj Šport a RTVS :Šport, v roku 2022 pribudli dve spravodajské stanice RTVS :24 a Joj 24. Vlani v auguste začala vysielať tiež nová detská stanica v slovenčine Turbo TV a tento rok nový dokumentárny kanál v slovenskom jazyku TV Spark.

Slovenský filmový kanál na trhu chýba, v jeho neprospech ale hovorí dlhodobo slabšia filmová knižnica Markízy.

Tá sa už pred rokmi začala vzdávať niekoľkých atraktívnych balíkov a zamerala svoje investície do pôvodnej tvorby. Minuloročnú jeseň dokonca Markíza vo väčšine sezóny úplne vyškrtla z večerného programu o 20:30 filmové okno. Naopak, vlani popri odkúpení kriminálky Kosti prebrala Markíza Jojke aj viaceré značkové filmy z jej vysielania v balíku od štúdií Disney a Fox.

V ponuke operátorov je navyše množstvo filmových staníc v češtine – zastúpenie má aj Joj so svojimi dvomi stanicami Joj Cinema a CS Film, na našom trhu pôsobia viaceré kanály Filmboxu, Cinemaxu, HBO, stanice Film+, Film Europe alebo AMC. Diváci si naladia aj českú Prima Max. Večer filmy ponúkajú tiež Dajto a Joj Plus.

Nakoľko primárnym cieľom nového kanála bude generovanie ratingov a predaj reklamy, nemalo by ísť ani o platený kanál, ktorý by mohol byť špecifickejšie zameraný či mal uľahčený nákup televíznych práv.

V prípade plateného by boli hlavným zdrojom príjmov distribučné poplatky od operátorov.

Voľné stanice, akými sú aj Markíza, Joj, Dajto, Joj Plus a ďalšie, nakupujú na trhu exkluzívne práva vo svojom segmente „free tv“ staníc. Práva sú drahšie a obmedzený je tiež počet repríz v jednom licenčnom období. V prípade platených kanálov si rovnaký obsah môžu kúpiť aj viacerí vysielatelia a obtáčať ho častejšie. O to viac majú voľné stanice obmedzený prístup k obsahu.

Vymedzí sa voči súčasným kanálom

Markíza potvrdila, že novou stanicou nebude kanibalizovať tie súčasné.

Presne tento krok chcela zaviesť už v auguste 2022, kedy predstavila novú podobu všetkých kanálov a ich obsahové upratanie. Na Markíza Krimi presunula kriminálky aj z Dajto a Doma, na Dajto presunula všetky sitkomy, na Doma pridala viac slotov s ženskými seriálmi.

Už o pár mesiacov Markíza od svojich plánov upustila, keď tento rok začala staré sitkomy zaraďovať do prime-time Doma.

Ako sme už informovali, Markíza sa pri novej stanici môže vydať cestou sesterskej Novy a uviesť kanál Markíza Gold. Dodnes na tento názov vlastní ochrannú známku. Televízia by mohla využiť pozerateľnejšie archívne relácie a doplniť ich napríklad o retro seriály, ktoré by už boli pristaré pre iné stanice. Samotná Nova však obsah svojej stanice Gold kombinuje s archívom a seriálmi, ktoré už bežia na Markíza Krimi.

Rovnako tak môže nazbierať dostatok televízneho obsahu na spustenie kanála zameraného na reality šou.

Efektívnejšie by tak využila investície do vlastných formátov ako Survivor či Love Island, ktoré sa momentálne na Slovensku vysielajú len na videoplatforme Voyo. Zároveň má v archívne už stovky hodín archívnych reality šou ako Svadba na prvý pohľad, Ruža pre nevestu, Na nože, Extrémne premeny, Utajený šéf, Zámena manželiek, Šťastný domov a podobne. Nehovoriac o 14 odvysielaných sériách Farmy či viacerých českých verziách reality šou. Len z českej Zámeny manželiek má už teraz k dispozícii okolo 240 častí.

Zároveň na Voyo ponúka hneď niekoľko zahraničných verzií reality šou či doku seriálov –  ponúka napríklad austrálske verzie Strážcov hraníc, Svadby na prvý pohľad, Zámeny partnerov, Survivora alebo Zámeny manželiek, ktoré dopĺňa ich americkou verziou. Z Austrálie a Veľkej Británie priniesla tiež miestne verzie reality šou Love Island. K väčšine by však musela nahrať slovenský dabing. Na podobný obsah je v Česku zameraná stanica Nova Action a Prima Show.

 

Čítať viac...
Nahor