Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Markíza

Televízia

Doma prejde ďalšími zmenami: Telenovely v prime-time skončia! Veľvyslancovu dcéru odsunie

Markíza pokračuje v programovom zemetrasení na Doma, ďalšiu neúspešnú telenovelu presúva do nočného vysielania. Končí aj so snahou obsahovo vyšpecifikovať stanice, s ktorou prišla len v auguste minulého roka.

Turbulentné obdobie vo vysielaní niekdajšej najsilnejšej menšej stanice na trhu nekončí.

od konca septembra 2022 prechádza ženský kanál Doma sériou prekvapivých programových zmien, ktoré ostro zasahujú do dlhoročne budovanej štruktúry stanice.

V priebehu necelého roka sa Markíza dokázala zbaviť diváckeho návyku vo vysielaní večerných telenoviel na Doma, k čomu navyše pristupuje zámerne v snahe prenechať priestor pre ženského diváka v prime-time hlavnej stanice.

Za sériou radikálnych programových zmien na Doma sú však viaceré neúspechy.

Ako je už známe, odštartovala ich minuloročná telenovela Zachránené životy, ktorej sa o 20:30 nedarilo natoľko, že ju Markíza po prvom mesiaci jesennej sezóny odsunula rovno do noci. Do prime-time prekvapivo vytiahla archívnu telenovelu Divoký anjel, ktorej sa však od zaradenia na večer vôbec nedarilo. Za týmto rozhodnutím si však stála aj v tomto roku a v januári Divokého anjela vystriedala ďalšia archívna telenovela Skrytá vášeň.

V hlavnom vysielacom čase sa však ohriala iba pár týždňov. Markíza prišla od konca februára 2023 s druhou vlnou zásadných zmien na Doma, kedy telenovely o 20:30 po desaťročí z jej programu úplne vyškrtla. Nahradila ich archívnym sitkomom Krok za krokom.

Súčasne odštartovala premiérovú tureckú telenovelu Veľvyslancova dcéra, ktorú však zaradila s dvomi časťami až na 21:40. Vyslúžila s nemalú kritiku divákov navyknutých na premiérové seriály v hlavnom čase.

Markíza však k tomuto kroku pristúpila zámerne, aby uvoľnila priestor na ženy zameraným programom na hlavnej Markíze ako Klamstvo, Dunaj, k vašim službám, ale aj Ruža pre nevestu, Na nože alebo 2 na 1.

Trápenie Doma pokračuje

Markíza však ani druhou vlnou zmien trápenie na Doma nezvrátila.

Absolútnym fiaskom totiž skončila jej vôbec najnákladnejšia súčasť aktuálneho programu – jediná premiérová séria Veľvyslancova dcéra.

V čase o 21:40 zažíva hlboký neúspech, jej podiely na trhu sa v obchodnej cieľovke najčastejšie pohybujú na úrovni iba okolo 1 – 2 %. Takto prepadávali Zachránené životy vlani na jeseň o 20:30. Zakrátko skončili v nočných hodinách.

Veľvyslancovej dcére sa viac sa darí s poobednými reprízami okolo 13. až 15. hodiny, kedy dosahuje podiely na trhu okolo 3 – 5 %.

Doma si sledovanosť nezlepšila ani po 20:30.

Dva diely sitkomu Krok za krokom, ktoré večer nahradili Skrytú vášeň, sa jej mali zastabilizovať na podielovej úrovni okolo 2 – 3 %. Seriálu sa má dariť približne na úrovni Divokého anjela pri vysielaní v prime-time.

Stanica si síce vytiahnutím starého sitkomu v hlavnom programe nepolepšila, našla však alternatívu k večernej ponuke Markízy a zároveň posilnila sledovanosť aktuálnej archívnej telenovely.

Po vyškrtnutí z večera totižto na Doma najlepšie funguje retro telenovela Skrytá vášeň.

Od zrušenia večerného vysielania porástla a v niektoré dni dokáže v popoludňajších časoch okolo 16. až 18. hodiny dosahovať aj vysoko nadpriemerné podiely na trhu na úrovni okolo 6 – 8 % v obchodnej cieľovke. V iné má dosahovať úroveň 4 – 6 %.

Skrytá vášeň aktuálne prakticky napodobňuje veľký úspech Divokého anjela ešte pri návrate na obrazovky v lete 2022, kedy ho Doma vysielala iba v poobedných hodinách. Následne jeho úspech pokazila pridaním ďalšieho vysielania na večer.

Veľvyslancova dcéra o 21:40 skončí

Len po dvoch mesiacoch od februárového prekopania programu sa Doma pripravuje na ďalšie kolo zmien.

Pristúpiť k nim plánuje od mája.

Jednou z nich bude zopakovanie mimoriadne nepopulárneho kroku z minulej sezóny, ktorý sa postaral o veľké pobúrenie skalných divákov.

Doma totižto od budúceho mesiaca odsúva vysielanie premiérovej telenovely Veľvyslancova dcéra do neskorších hodín. Od pondelka 1. mája ju plánuje vysielať až od 22:40.

Telenovelu tak čaká prakticky rovnaký osud ako Zachránené životy.

Veľvyslancova dcéra bude aj od mája pokračovať vo vysielaní dvoch častí po sebe, s večerným vysielaním tak bude vrcholiť až približne pol hodinu po polnoci. 

Zároveň však Doma ponechá v programe poobedné reprízy, ktorým vysielací čas nezmení.

Večer na Doma vyplnia kultové sitkomy

Markíza od mája úplne zmení žáner večerného programu na Doma.

Na ženskej stanici nateraz definitívne končí so snahou pokračovať vo vysielaní ženských seriálov v prime-time a celý hlavný program vyplní dvojhodinovým sitkomovým pásmom.

Televízia pritom chystá prekvapenie, keď na Doma presúva kultový sitkom Priatelia.

Ten dlhoročne obtáčala vo vysielaní mužskej stanice Dajto.

Po dlhom čase však tento mesiac pristúpila k prestávke pre Priateľov, keď ich na Dajto nahradí ich kratším spin-offom Joey. Ten má však iba 46 častí a v programe sa zohreje iba mesiac.

Diváci si od Priateľov oddýchnu iba dva týždne.

Markíza v týchto dňoch zmenila program a Priateľov vytiahne od pondelka 1. mája do večerného programu Doma. Patriť im bude nový stabilný čas medzi 21:40 až 22:40.

Priatelia vytvoria novú dvojičku s už vysielaným sitkomom Krok za krokom. Pobežia úplne od začiatku od 1. série.

Chcela profilovať stanice

Markíza takto končí s avizovanou snahou obsahovo vyšpecifikovať stanice.

V lete 2022, po spustení novej krimi stanice a pri kompletnom rebrande všetkých staníc, ohlásila jasnejšiu profiláciu svojich kanálov. Doma sa mala zamerať na ženské seriály, sitkomy mali byť doménou Dajto.

Tam pokračujú v klasickom dennom vysielaní, kde napriek neustálym reprízam dodnes prinášajú Dajto vôbec najvyššiu sledovanosť spomedzi všetkých malých staníc. Konkuruje im iba Skrytá vášeň na Doma. Večer sú na Dajto etablované filmy.

Trápenie Doma s večerným programom využije Markíza na zaplnenie diery na trhu.

Napriek tomu, že ide proti svojej stratégii programovej profilácie staníc, dlhoročne žiadna stanica vo večernom programe sitkomy neponúka.

Jej potenciál mohla čiastočne naznačiť konkurenčná stanica Wau, ktorá v minulých mesiacoch rekordne uspela s odľahčenou kriminálkou Vtierka Castle práve v týchto časoch po 21. hodine.

Nadpriemerné sa jej darí aj s ďalšou komediálne ladenou kriminálkou Zelenáč v nedeľných premiérach o 20:10. Už od mája ich však nahradí ťažším seriálom Cardinal.

Obmedzí premiérové telenovely?

Vývoj večerného programu na Doma môže naznačovať postupný odklon od množstva premiérových seriálov v jej vysielaní.

Práve na nich stanica doposiaľ stavala svoj úspech, medzi prvými premiérovými telenovelami Doma v hlavnom vysielacom čase patril Sultán, ktorého dopĺňala dokonca vlastná pôvodná romantická séria Druhý dych. Doma ju vysielala po skončení hlavných programov na Markíze či Joj.

K najúspešnejším telenovelám vo večernom vysielaní, spravidla uvádzaných od 20:30 do pol jedenástej večer, patria okrem Sultána aj Feriha, Sila Vymenené životy, Sila ženy, Láska na prenájom, Cennet, Zakázaná láska či Láska na druhý pokus.

Úspešné telenovely v programe Doma však čoraz častejšie striedali neúspechy.

Len vlažne či hlboko podpriemerne sledované boli v ostatných sezónach seriály Meryem, Dve tváre Istanbulu, Láska, rozum, pomsta, Zachránené životy aj Veľvyslancova dcéra.

Celoročné vysielanie nových denných seriálov zo zahraničia nie je lacnou záležitosťou.

Markíza musí každej novej telenovele vyrábať dabing, pričom seriály majú pri európskom delení epizód spravidla sto a viac častí.

Po aktuálnych zmenách by Doma dokázala vyskladať program aj bez premiérovej novinky. O to viac, ak jej vôbec najlepšie zaberajú archívne telenovely ako Skrytá vášeň alebo ešte v začiatkoch Divoký anjel.

Odklon od premiérových seriálov o 20:30 môže obmedziť ich početnosť v štruktúre Doma.

Zamerať by sa s nimi mohla skôr na mimosezónne vysielanie, kedy je konkurencia na trhu najslabšia a ženskými seriálmi nebude konkurovať hlavným sezónnym programom na Markíze.

Aj vlani jej ešte v priebehu letných prázdnin v hlavnom vysielacom čase o 20:30 priemerne fungovali Zachránené životy. Ich sledovanosť sa prepadla až od septembra s nástupom jesennej sezóny.

Doma pre tento rok avizuje vysielanie už iba jedinej premiérovej telenovely Skrytá vášeň 2.

 

Čítať viac...
Nahor