Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Chystajú Oteckovia tajné pokračovanie? Napodobniť môžu šokujúci návrat u susedov!

Markíza už sama zmierňuje rétoriku o konci Oteckov, inšpirovať sa môže u susedov. Pred rokmi jej ukončenie denného podvečerného seriálu uprostred roka spôsobilo veľké problémy.

V polovici mája Markíza šokovala správou o náhlom ukončení denného seriálu Oteckovia, ktorý takmer päť rokov tvoril kľúčovú súčasť jej každosezónnej štruktúry.

Oteckovia boli dôležitým programom v podvečernom čase o 18. hodine. Napriek tomu, že Markíza už niekoľko mesiacov hľadá za seriál náhradu, sa s ich vysielaním počítalo pre zvyšok tohto roka. Platilo to aj po jarnom prepade ich sledovanosti, ktorá je však stále nad úrovňou viacerých večerných programov televízie.

Markíza koniec Oteckov ohlásila oficiálnou správou, v ktorej navyše naznačila prípravu prekvapenia. Ako sme informovali, jeho pozadie odhalil jeden z hlavných hercov seriálu, Marek Fašiang, podľa ktorého slov chystá televízia jeden špeciál Oteckov po dovysielaní jarnej série. Tá končí už tento piatok 10. júna.

Kým dosiaľ sa hovorilo o definitívnom konci Oteckov, Markíza v súčasnosti zmierňuje rétoriku.

V promovaní finálovej epizódy, vysielanej tento piatok, televízia koniec seriálu nespomína a epizódu označuje ako posledný diel sezóny. Rovnako láka aj na plánované prekvapenie, o ktorom sama dosiaľ detaily neodhalila. „Posledný diel tejto sezóny. Nenechajte si ujsť zajtrajšiu časť Oteckov. O prekvapenia bude postarané,“ uviedla na sociálnej sieti.

Chystá tajné pokračovanie?

Markíza môže formuláciou odkazovať na spomínaný pripravovaný špeciál Oteckov, ktorý sa má vyrábať tento mesiac. Televízia ho už pre túto jar vo vysielaní neplánuje a objaviť sa tak môže napríklad aj s rozbehom novej sezóny.

V hre však môže byť aj tajné pokračovanie seriálu v novej podobe, na ktorú si pripravovala Markíza posledné dva mesiace pôdu.

Oteckovia totižto dodnes so sebou nesú nemalú divácku základňu, ktorá sa síce oproti ich najslávnejším časom zmenšila o polovicu, naďalej však stačí na priemerné a najmä stabilné výkony lídra. Oteckovia sú napriek strate úspešnosti o to dôležitejším projektom Markízy, že sa ostatné dve sezóny borí s neúspešnými programami a novinkami v hlavnom vysielacom čase.

Rovnaký krok urobila Nova

Markíza sa môže nechať inšpirovať u susedov a pripravovať sa na nové časti Oteckov, prípadne na ich novú verziu na internetovej platforme Voyo.

Identický krok urobila česká sesterská televízia Nova pri svojom dlhoročnom seriáli Ordinácia v ružovej záhrade, ktorej ukončenie po 15 rokoch vysielania oznámila v novembri 2020. Ohlásila vtedy ukončenie seriálu rovnako ako Markíza túto jar pri Oteckoch.

O pol roka neskôr však Nova oznámila, že sa Ordinácia v ružovej záhrade vráti s novými časťami exkluzívne na internetovej platforme Voyo.

Do tej obe televízie v ostatných rokoch investujú mimoriadne prostriedky, pričom hľadajú spôsoby, ako predplatiteľov držať na platforme v priebehu celého roka a nielen sezónne pri projektoch ako Love Island, Farma či Svadba na prvý pohľad ešte v čase jej úspechu.

Ideálny projekt

Pre Markízu sú z pohľadu aktuálnej situácie Oteckovia podobným projektom, ako pre Novu pred dvomi rokmi Ordinácia v ružovej záhrade. Aj tú začala po rokoch dominancie porážať konkurencia, pričom po poklesoch sledovanosti Nova ukončila jej televízne vysielanie.

Veľkú divácku základňu sa však aspoň v jej časti pokúsila preniesť na Voyo a vyťažiť z investície nárast nových platiacich užívateľov v snahe naplniť ciele šéfov Markízy a Novy mať na Voyo do roku 2025 milión aktívnych predplatiteľov.

Pre televízie takto výnimočné seriály, ktoré si udržujú dlhodobú divácku priazeň, predstavujú mimoriadny potenciál pre internetové vysielanie, vysoko nad úrovňou rizík pri uvedení nového projektu.

Oteckovia práve tento predpoklad v súčasnosti ako jediný projekt Markízy spĺňajú.

Markíze sa v súčasnosti nečrtajú nové projekty, ktoré by so sebou mohli niesť podobný potenciál, či už v intenzite nasadzovania, jednoduchosti výroby alebo tak silnej poznateľnosti a popularity. Podobné seriálové značky sa televíziám darí nájsť raz za niekoľko rokov a budovať ich podobne dlho. V prípade, ak by Markíza chcela napodobniť kroky Novy, sú tak Oteckovia pre ňu nadlho jediným vhodným projektom.

Nové časti alebo internetový spin-off?

Podoba prípadného pokračovania Oteckov môže byť rôzna.

Televízia môže pripraviť plnohodnotné epizódy, ktoré by si mohla ponechať v prípade potreby aj do televízneho vysielania, alebo jednoduchšie obsadené časti či spin-off s niektorými postavami. Vo finále však môže rovnako ponúknuť len jednorazový spomínaný špeciál.

Jeden z hlavných hercov seriálu, Marek Fašiang, v nedávnom rozhovore na Exprese potvrdil, že má za sebou posledné nakrúcanie Oteckov, ktoré doplní už len júnová výroba jedného špeciálu seriálu.

Naopak, herečka Dominika Kavaschová ešte aj na začiatku mája potvrdila, že sa chystá na návrat do Oteckov. Markíza v krátkom čase o necelé dva týždne na to oficiálne oznámila ukončenie denného seriálu.

Potrebovať ich môže už na jeseň

Markíza s Oteckami v podvečernom vysielaní končí tento týždeň, pričom už najbližší pondelok otestuje ich náhradu.

Tou sa stane súťažná novinka Na love s moderátorom Viktorom Vinczem, ktorá sa úspešne etablovala vo viacerých krajinách sveta. Motivuje ju najmä úspech na českej Nove, kde je jej tvárou herec a režisér Ondřej Sokol, pričom relácia je suverénom podvečerného vysielania. Rovnako sú úspešné aj večerné špeciály.

Markíza si od novinky Na love sľubuje minimálne udržanie aktuálnej výkonnosti v podvečernom čase alebo jej navýšenie. Oteckovia sa v súčasnosti hýbu na priemerných podieloch televízie okolo 18 – 22 %.

Televízie však so súťažnými šou podvečer dobrú skúsenosť nemajú, Markíze koncom roka 2016 prepadla nová verzia legendárnej šou Koleso šťastia, Joj zas zažila tvrdý prepadák na jar 2019 s jej najväčším kvízom Lucky Room.

Okrem šou Na love Markíza podľa našich informácií nemá na podvečer inú náhradu.

Novinku s Viktorom Vinczem testuje v najskoršom možnom čase okamžite po dovysielaní nakrútených častí Oteckov, Na love bude vysielať jeden mesiac do polovice júla. Následne môže prehodnotiť potenciál a medzičasom pripraviť ďalšie epizódy.

Pred rokmi mala problém

V prípade, ak sa novinka Na love neujme, môže mať Markíza s obsadením podvečerného vysielania rovnaký problém ako pred 7 rokmi.

Do tejto situácie sa dostala v roku 2015 po ukončení predchádzajúceho dlhodobého podvečerného seriálu Chlapi neplačú, po ktorom sa v čase o 18-tej hodine trápila niekoľko sezón.

Dominanciu od jesene 2015 prebrala podvečer Joj s kuchárskou šou Moja mama varí lepšie ako tvoja, podobne, ako sa do pozície lídra túto jar prebila ďalšia kuchárska šou Bez servítky.

Markíza nakoniec v podvečernom slote, po sérii prepadákov, najlepšie zafungovali nestarnúce Rodinné prípady, ktorými vypĺňala čas pred hlavnými správami až do štartu Oteckov v januári 2018.

Práve Rodinné prípady nahradia v júli kvíz Na love, patriť im bude už tradične v letnom programe niekoľko denných slotov.

 

Čítať viac...
Nahor