Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Koniec veľkej éry: Nova končí so seriálovým velikánom, väz mu zlomila Prima po 15 rokoch!

V Česku končí jedna celá seriálová éra, do finále dôjde vôbec najúspešnejší seriál našich susedov.

Ešte donedávna nezničiteľná Ordinácia v ružovej záhrade, ktorá sa na obrazovke českej Novy vysiela od roku 2005 a dlhé roky si držala vyše miliónové publikum, sa po 15 rokoch dočkala oficiálneho potvrdenia konca svojho vysielania.

Nova v tejto jesennej sezóne prišla so správou, že Ordináciu v ružovej záhrade, ktorá bola do minulého roka neporaziteľným pilierom jej utorňajšieho a štvrtkového vysielania, uzavrie, pričom finálové časti prinesie v roku 2021.

Televízia plánuje so seriálom kompletne uzavrieť súčasný rok a priniesť ešte celú sériu pre budúcu jar.

Na Slovensku sa podobné oznámenie dá porovnať len s finále Paneláka, ktorý bol najdlhšie vysielaným seriálom na Slovensku od roku 2008 do roku 2015, kedy skončil 15. sériou. Joj sa pokúsila ešte o jeho návrat v roku 2017, dopadol však katastrofou.

Situácia ohľadom českej Ordinácie v ružovej záhrade má viacero paralel so Slovenskom. Ordinácia bola pre jej konkurentov, najmä pre Primu, roky neriešiteľným orieškom, keď Prima dlhodobo v jej konkurencii prepadávala a navyše nevedela nájsť recept, ako ju poraziť.

Veľký moment prišiel až túto jar so seriálom Slnečná, na ktorom Prima pracovala tri roky, a to priamo s cieľom zaútočiť na Ordináciu. Jej cieľ jej vyšiel. Slnečnú postavila do priamej konfrontácie so seriálovým velikánom, ktorý od začiatku nielen v sledovanosti porážala. Prima sa razom vyšvihla pravidelne aj vysoko nad miliónové publikum, pričom Ordinácia po prvýkrát v histórii o túto hranicu stabilne prišla, pričom pravidelne začala hrávať podpriemery stanice.

Slnečná sa stala takým úspechom, akým bol pre Joj kedysi spomínaný Panelák. Ten zas dokázal postupom času rozložiť dominanciu slovenskej Ordinácie v ružovej záhrade (2007 – 2012).

Túto jeseň sa Nova pokúsila zmeniť pravidlá hry a prvýkrát škrtla Ordináciu z dvoch večerov. Na utorky vysunula výrazne úspešnejšieho MasterChefa, ktorý v mladej cieľovke dosahoval o tretinu až polovicu lepšie podiely ako Ordinácia, jej oba diely zároveň presunula na štvrtok, čím sa pokúsila dediť divákov po Slnečnej. Ordinácii takto aj rastie po Slnečnej sledovanosť, no dlhodobo sa drží pod miliónom. Diel po 20. hodine je navyše podpriemerný. Podobné ťahy skúšala v minulosti voči Paneláku s Ordináciou aj Markíza.

Česká Ordinácia v ružovej záhrade si miliónovú sledovanosť držala od samého začiatku, až do nástupu Slnečnej. V najlepších časoch ju sledovali každý večer dva milióny Čechov, ostatné roky sa držala nad úrovňou 1 milióna. Túto úroveň zlomila až konkurencia Slnečnej.

Podobne jedna sezóna rozložila na Slovensku úspech kedysi neprekonateľného Búrlivého vína. Kým to sa stalo prvým a posledným konkurentom, s ktorým súboj nerozdýchal Panelák a načal jeho koniec, samotné Búrlivé víno oslabili až Divoké kone. Tie samé pritom zažili len jednu úspešnú sériu a po druhej skončili, Búrlivé víno však už ani po ich páde výkonnosť nenašlo.

Čítať viac...
Nahor