Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Trojka pozná definitívny dátum návratu, dostane novú pozíciu! RTVS potvrdzuje päť okruhov

Verejnoprávna televízia s oneskorením vracia do ponuky svoj archívny kanál, potvrdzuje súčasne zachovanie spravodajskej stanice.

Krátko pred koncom funkčného obdobia riaditeľa RTVS, Jaroslava Rezníka, bude mať verejnoprávna televízia definitívne päť televíznych okruhov.

V čase, kedy sa poslanci Národnej rady SR pripravujú na voľbu nového šéfa telerozhlasu, do ktorej sa spolu s ďalšími siedmimi kandidátmi prihlásil aj súčasný riaditeľ Rezník, završuje RTVS prípravy na prevádzku piatich televíznych staníc, s ktorou pôvodne pre tento rok vôbec nerátala.

Chýbať mala dva týždne, vráti sa v júni

Búrlivým obdobím si túto jar prešli pracovníci RTVS, ktorí zo dňa na deň museli sprocesovať prevádzku celodennej spravodajskej televízie.

K spusteniu spravodajského vysielania :24 došlo pár dní po vypuknutí vojny na Ukrajine a po tom, čo práve RTVS v jej informovaní zlyhala. :24 nahradilo na pozícii archívny kanál Trojka, pričom šlo len o krátkodobé riešenie. Trojka mala pôvodne chýbať v ponuke len dva týždne a vysielanie pod logom :24 bežať iba dočasne.

Verejnoprávna televízia opakovane uvádzala, že celodenné spravodajské vysielanie udrží na obraze iba krátkodobo, a to aj v dôsledku chýbajúcich personálnych kapacít či financovania. Po pár týždňoch zmenila názor.

Krátko po tom, čo komerčná Joj nečakane požiadala Radu pre vysielanie a retransmisiu o licenciu na nový spravodajský kanál Joj 24, k rovnakému kroku pristúpila aj RTVS. Aj ona si u licenčnej rady podala žiadosť o udelenie licencie na spravodajský kanál a zároveň potvrdila, že svoju :24-ku udrží v ponuke natrvalo. Súčasne sa na svoju pozíciu mala vrátiť Trojka.

Po pár týždňoch RTVS opäť zmenila plány.

V čase, kedy Trojka chýba v jej ponuke miesto týždňov tri mesiace, rozhodlo vedenie RTVS, že prioritou ostáva zachovanie aktuálnej pozície spravodajskej stanice :24, ktorá už vysiela pod pôvodnou licenciou Trojky. Licenčnej rade zároveň doručila novú žiadosť o udelenie licencie, tentokrát však pre archívnu stanicu, ktorá tak odštartuje vysielanie nanovo.

RTVS už od Rady pre vysielanie a retransmisiu získala novú licenciu pre televíznu stanicu Trojka.

Pôvodné správy hovorili o jej návrate na konci mája, nakoniec telerozhlas opätovne spustí jej vysielanie od piatka 10. júna od 6:00 ráno. Od tohto dňa sa archívny kanál vracia k vysielaniu, kde ho na konci februára prerušil.

Nakoľko sa Trojka vráti ako nová stanica, budú si ju musieť diváci hľadať odznova.

V niektorých prípadoch pribudne do programovej ponuky automaticky, v iných zas budú musieť diváci pristúpiť k automatickému vyhľadávaniu staníc.

Spravodajská 24 nikam neodchádza

Aj po 10. júni zároveň bude na svojej pozícii pokračovať spravodajská televízia :24.

Tretí televízny okruh RTVS sa definitívne zmenil z dočasného vysielania na spravodajskú stanicu, ktorú ako nový projekt chcela televízia pôvodne spúšťať najskôr na jar budúceho roka. V rozhovore pre Stratégie to potvrdil generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník.

Diváci, ktorí si za ostatné týždne zvykli zapínať spravodajskú 24-ku, tak o ňu neprídu, zároveň si ju už natrvalo nájdu si na rovnakej pozícii, na akej ju sledovali doteraz.

Dočasné spravodajské vysielanie sa takto postupne oficiálne zmení na plnohodnotnú spravodajskú stanicu. Sledovanosťou sa po uplynutí prvých týždňov vojny usádza 24-ka na úrovni pôvodnej Trojky, v ostatných dňoch nedosahuje ani úroveň 1% podielu na trhu, hýbe sa spravidla na úrovni 0,5 – 1 %. TA3 dosahuje úroveň v okolí 2 – 3 %. Údaje sú za univerzálnu cieľovú skupinu 12+.

Tri spravodajské stanice

Vyše dvadsať rokov, od začiatku vysielania televízie TA3 v septembri 2001, bola na Slovensku dostupná jediná spravodajská stanica, ktorá pokrývala aktuálne dianie v pravidelných spravodajských blokoch.

Od minulej jesene, kedy oslávila 20 rokov na trhu, prešla na nepretržité 24-hodinové vysielanie a predstavila nové logo, štúdio a grafiku, tento rok zároveň prešla do rúk nového majiteľa. TA3 však od novembra 2020 nemajú možnosť sledovať všetci diváci na Slovensku, keď spravodajská televízia odišla z bezplatného balíka DVB-T. Na anténu sa vrátila minulý rok na jar, avšak do platenej sekcie. Identické kroky so svojimi stanicami urobila v minulosti Markíza.

Po dvoch dekádach dostane TA3 konkurenciu, ktorá bude mať oproti nej výhodu.

Ako prvá nový plnohodnotný spravodajský kanál začala pripravovať Jojka, ktorá naň v marci získala od Rady pre vysielanie a retransmisiu aj licenciu. Krátko na to ju nasledovala RTVS, ktorá licenčnú radu rovnako požiadala o udelenie licencie na spravodajskú stanicu.

Zaujímavosťou je, že televízie, podľa všetkého, budú zdieľať podobný názov. Komerčná televízia si nechala ešte vlani zaregistrovať ochrannú známku „24“, pričom nový kanál definitívne potvrdila pod názvom JOJ 24. RTVS by zároveň natrvalo mala udržať názov svojej stanice :24.

JOJ 24 aj RTVS 24 by mali mať od začiatku trvalého vysielania výhodu zaradenia v terestriálnom vysielaní DVB-T. Verejnoprávna spravodajská stanica je v ňom dostupná vďaka pozícii miesto Trojky už teraz, Joj zas ostáva v bezplatnom DVB-T aj ďalšie roky ako posledná komerčná skupina, pričom sa dá očakávať, že k trojici hlavných staníc Joj, Joj Plus a Wau bude chcieť pridať aj spravodajský kanál.

Markíza kanál nespustí

Z veľkých televízií na Slovensku ostane bez spravodajskej stanice, podľa všetkého, len Markíza.

Aj keď sa v minulosti podobné špekulácie objavili, Markíza nad samostatnou spravodajskou stanicou v tejto chvíli, podľa všetkého, neuvažuje. Naznačil to aj samotný šéf spravodajstva televízneho lídra, Henrich Krejča, v nedávnej debate časopisu .týždeň.

„Nesmieme mať každá televízia spravodajský kanál, lebo nemáme na Slovensku toľko ľudí,“ uviedol počas debaty. V tejto chvíli spravodajský kanál neohlásila zo slovenských televízií už iba Markíza.

Komerčná jednotka sa v súvislosti s vojnovým konfliktom na území Európy však pripravila na krízový scenár, na základe ktorého by do celodenného spravodajského vysielania prepla rovno hlavná Markíza. Viac v tomto článku.

 


Markíza je pripravená prepnúť do režimu spravodajskej televízie! Samostatnú stanicu nespustíČítajte →

 

Čítať viac...
Nahor