Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS urýchlila plány: Spravodajská stanica ostane natrvalo, spustí piaty televízny okruh!

Na Slovensku budú už čoskoro vysielať dve nové spravodajské stanice, po Joj o licenciu na spravodajský kanál požiada aj RTVS.

O viac ako jeden rok skôr oproti pôvodným plánom rozširuje RTVS počet svojich televíznych staníc.

Verejnoprávna televízia ešte vlani počítala s uvedením spravodajského kanála najskôr od jari 2023, kedy chcela mať pripravené procesy na prevádzku takejto stanice. Oproti doterajšiemu nastaveniu redakcie RTVS si vyžaduje najmä schopnosť okamžite reagovať na mimoriadne udalosti, ako aj zabezpečiť takéto vysielanie v priebehu celého dňa, na čo televízia nebola pripravená.

RTVS však štyri dni po vypuknutí vojny na Ukrajine z hodiny na hodinu odštartovala na pôvodnom okruhu Trojky dočasné nepretržité spravodajské vysielanie pod logom :24, pri ktorom najmä v prvých dňoch vo veľkom improvizovala. Až postupne televízia dopĺňala program aj dolaďovala procesy na jeho prevádzku.

Televízia pôvodne spúšťala vysielanie :24 dočasne v reakcii na vojnu. Vysielať spravodajstvo na Trojke chcela najprv dva týždne, nakoniec s ním kontinuálne pokračuje aj ďalšie dni.

„Redakcia spravodajstva nebola uspôsobená na spravodajský kanál, a preto ambícia povedať, že Dvadsaťštvorka je už spravodajský kanál a Trojku dáme niekam inam, by bola klamstvom. Je to dočasný projekt,“ povedal začiatkom marca pre Denník N nový šéf spravodajstva RTVS, Attila Lovász.

 


Nový šéf správ RTVS: Reakcia na vojnu bola zlyhaním, vysielanie :24 natrvalo nepobeží!Čítajte →

:24 ostane natrvalo

Lovász naznačil, že na zabezpečenie dlhodobého celodenného spravodajského vysielania potrebuje posilniť kapacity a vyladiť procesy, čo zaberie čas. Projekt spravodajského okruhu tak bol dočasný.

„V mojom mozgu musia fungovať aj mechanizmy, že to bude pokračovať a že :24 nezatvoríme o dva týždne. No zatiaľ ide o dočasný projekt tak, ako som ja dočasne povereným riaditeľom spravodajstva,“ dodal v rozhovore.

Medzičasom však spustenie spravodajskej stanice oznámila komerčná Joj.

 


Horúca správa: Joj žiada o licenciu na spravodajskú televíziu! Prekvapí názov, testuje prvé programyČítajte →

Tá, na rozdiel od RTVS, požiadala Radu pre vysielanie a retransmisiu rovno o udelenie licencie na nový televízny kanál, ktorý bude zameraný na spravodajstvo. Televízia nazvala svoju stanicu JOJ 24, s ktorou, ako sa ukázalo, počítala už viacero rokov. Prvé domény zaregistrovala ešte v roku 2017, o projekte však neprehovorila.

Prípravy novej spravodajskej stanice Joj, ktoré taktiež mohla urýchliť vojna, mohli ovplyvniť aj rozhodovanie RTVS.

Projekt dočasnej :24 sa totiž aktuálne mení na trvalý, keď telerozhlas dal definitívne zelenú trvalému spravodajskému okruhu.

Verejnoprávna televízia v týchto dňoch taktiež požiada Radu pre vysielanie a retransmisiu o udelenie licencie na nový spravodajský televízny kanál :24. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa televízie, Andrea Pivarčiová.

RTVS plánuje spravodajský kanál spustiť čím skôr a presunúť naň kompletné dočasné spravodajské vysielanie na Trojke. Tá sa tak vráti k pôvodnému programu.

 


Konkurencia TA3 má zelenú: Spravodajská JOJ 24 dostala licenciu, kedy začne vysielať?Čítajte →

 

Čítať viac...
Nahor