Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Nový šéf správ RTVS: Reakcia na vojnu bola zlyhaním, vysielanie :24 natrvalo nepobeží!

Nový dočasne poverený šéf spravodajstva RTVS potvrdzuje, že spravodajské vysielanie pod logom :24 je len dočasné, televízia sa podľa neho na spravodajský kanál musí pripraviť.

Deň vypuknutia vojny na Ukrajine bol aj dňom obrody vo verejnoprávnom spravodajstve.

V ňom skončil jeho kontroverzný šéf Vahram Chuguryan, pod ktorým v minulosti skončili desiatky redaktorov, začali sa vo verejnoprávnom vysielaní objavovať konšpiračné názorové prúdy, a dokonca aj bývalý redaktor konšpiračného média.

Novým šéfom sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS sa dočasne stal Atilla Lovász, dosiaľ zodpovedný za národnostné vysielanie ako v rozhlasovom, tak televíznom vysielaní.

Už od nástupu do dosiaľ najvyššej vedúcej funkcie vo svojej kariére prezentuje vo svojich vyjadreniach razantnejší postoj voči dezinformáciám aj povinnosti verejnoprávneho vysielateľa.

„Urobili sme si základné vyjadrenie toho, na čo si máme v tomto období dávať pozor. Povedali sme si, že po prvé je neprípustné do nášho spravodajstva púšťať názory, ktoré relativizujú vojnu a utrpenie z vojny. Je to neprípustné z ľudského hľadiska. Druhá vec, je neprípustné robiť z obete páchateľa. Toto je základ,“ uviedol v rozhovore pre Denník N na margo prebiehajúcej vojny Ruska voči Ukrajine a narastujúcej ruskej propagandy.

Samotné fiasko RTVS v deň vpádu ruských vojsk na Ukrajinu označil Lovász za zlyhanie.

Kým Markíza, TA3 aj Joj informovali o vypuknutí vojny u našich susedov od šiestej rána, Jednotka RTVS vysielala reprízu Dámskeho klubu, navyše bez akéhokoľvek dodatočného informovania o mimoriadnych udalostiach aspoň prostredníctvom textovej lišty. Prvé správy priniesla až o 7:30, ktoré po hodine vystriedala reprízami cestopisného dokumentu a seriálu Na krok od neba. S plným mimoriadnym spravodajstvom začala až od 10. hodiny.

„To, že RTVS 24. februára ráno reagovala ako reagovala, bolo veľké zlyhanie,“ uviedol Lovász.

Príčinou je podľa neho aj samotné nastavenie spravodajskej redakcie, prispôsobené na prípravu pravidelných, nie mimoriadnych programov.

„Spravodajská redakcia RTVS nie je nastavená na rýchle reakcie. Je nastavená na výrobu relácií pre televíziu, ktorá je plnoformátová a plánovaná „mozaikovo“. Spravodajcovia sú nastavení tak, že sa vyrába na pol ôsmu do Ranných správ a potom do správ na dvanástu, na šestnástu a na siedmu do večerných Správ RTVS. Pri tomto nastavení redaktori ráno o štvrtej či piatej spia,“ dodal poverený šéf správ RTVS.

 


Horúca správa: Joj žiada o licenciu na spravodajskú televíziu! Prekvapí názov, testuje prvé programyČítajte →

Kanál :24 iba dočasný

Lovász zároveň potvrdil, že spustenie spravodajského vysielania :24 sa rozhodlo v priebehu hodín.

„Bolo to veľmi rýchle rozhodnutie, lebo sme vedeli, že musíme reagovať, inak nás konkurencia zožerie. Zároveň sme to veľmi silno vnímali ako našu verejnoprávnu povinnosť. Našli sme toto riešenie a poviem aj prečo. Neviete dať spravodajstvo o vojne v takomto rozsahu na Jednotku. Neviete rozhádzať celý program Jednotky, preto sme si povedali – máme Trojku, ktorej diváci pochopia, že sme ju načas obetovali,“ uviedol pre Denník N.

RTVS bola po spustení spravodajského vysielania RTVS 24 kritizovaná za jeho obsah, v mnohom vyskladaný reprízami. Televízia postupne dopĺňa a vylepšuje štruktúru, o plný spravodajský kanál však podľa šéfa správ nejde.

„Museli sme „zaplátať“ niektoré diery, ktoré sme nemali zaplátané. Preto hovorím, že sme nezaložili spravodajskú stanicu.  Na druhej strane, to vysielanie už dnes vyzerá inak ako v pondelok. Už budete mať divácky dojem, že už je to spravodajstvo,“ povedal v rozhovore.

„Redakcia spravodajstva nebola uspôsobená na spravodajský kanál, a preto ambícia povedať, že Dvadsaťštvorka je už spravodajský kanál a Trojku dáme niekam inam, by bola klamstvom. Je to dočasný projekt,“ dodal.

V televízii naďalej platí plán vysielať spravodajstvo na Trojke počas dvoch týždňov, a teda do konca budúceho týždňa. Lovász sa však pripravuje na možnosť, že to bude aj dlhšie.

„V mojom mozgu musia fungovať aj mechanizmy, že to bude pokračovať a že :24 nezatvoríme o dva týždne. No zatiaľ ide o dočasný projekt tak, ako som ja dočasne povereným riaditeľom spravodajstva,“ dodáva.

 


Spravodajský kanál spustila RTVS na dva týždne! Pozrite si prvé minúty vysielania :24 (video)Čítajte →

Trojka sa tak v najbližšom období vráti ku svojmu pôvodnému vysielaniu.

RTVS však môže aktuálna situácia naštartovať k skoršiemu spusteniu spravodajskej stanice, než pôvodne plánovala. Podľa Lovásza bude nevyhnutné posilnenie redakcie a kontinuita súčasného vysielania. Televízia by však musela spustiť nový, v poradí piaty televízny okruh, na ktorý zatiaľ licenciu nevlastní.

Naopak, o licenciu na spravodajský kanál mala tento týždeň požiadať komerčná JOJ.

Tá tak môže RTVS v spustení plnohodnotnej spravodajskej televízie predbehnúť a priniesť ako prvá novú konkurenciu pre zabehnutú televíziu TA3.

Zaujímavosťou je, že komerčná dvojka počíta pre svoju spravodajskú stanicu s názvom JOJ 24, s ktorým začala pracovať od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine. Logo, prvé zábery z vysielania a ďalšie detaily k spravodajskej televízii Joj nájdete v tomto článku.

 

Čítať viac...
Nahor