Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

Konkurencia TA3 má zelenú: Spravodajská JOJ 24 dostala licenciu, kedy začne vysielať?

Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila novej stanici JOJ licenciu, doterajšiu jedinú spravodajskú televíziu na Slovensku TA3 už teraz sťahuje dočasná spravodajská stanica RTVS.

Minulý týždeň portál Mediaboom.sk exkluzívne informoval o plánoch komerčnej televízie Joj spustiť novú spravodajskú stanicu.

Televízia mala pred pár dňami požiadať o licenciu na monotematický spravodajský kanál Radu pre vysielanie a retransmisiu, ktorá na tohtotýždennom stredajšom zasadnutí žiadosť o udelenie licencie pre televíziu JOJ 24 schválila.

Na slovenskom trhu tak začne vysielať druhá celoplošná spravodajská televízia.

TA3 s prvou konkurenciou

Dlhé roky, od začiatku vysielania televízie TA3 v septembri 2001, bola na Slovensku dostupná jediná spravodajská stanica, ktorá pokrývala aktuálne dianie v pravidelných spravodajských blokoch.

 


Spravodajská TA3 už v sobotu s veľkými zmenami! Pozrite si nové logo a staničnú grafikuČítajte →

Od minulej jesene, kedy oslávila 20 rokov na trhu, prešla na nepretržité 24-hodinové vysielanie a predstavila nové logo, štúdio a grafiku, tento rok zároveň prešla do rúk nového majiteľa.

TA3 však od novembra 2020 nemajú možnosť sledovať všetci diváci na Slovensku, keď spravodajská televízia odišla z bezplatného balíka DVB-T. Na anténu sa vrátila minulý rok na jar, avšak do platenej sekcie. Identické kroky so svojimi stanicami urobila v minulosti Markíza.

Nová konkurencia TA3 môže mať v tomto smere výhodu.

Aktuálne majú diváci sledujúci televíziu cez anténu k dispozícii spravodajskú stanicu RTVS :24, ktorá by však aj podľa čerstvých vyjadrení predstaviteľov verejnoprávnej televízie mala ponúkať svoje vysielanie iba dočasne.

Kanál :24 beží na signáli pôvodnej Trojky, ktorá sa pôvodne mala k svojmu vysielaniu vrátiť už od budúceho týždňa. RTVS už naznačila, že by však so spravodajským vysielaním na Trojke mohla pokračovať aj dlhšie.

 


Nový šéf správ RTVS: Reakcia na vojnu bola zlyhaním, vysielanie :24 natrvalo nepobeží!Čítajte →

Joj zas ostáva v bezplatnom DVB-T aj ďalšie roky ako posledná komerčná skupina, pričom sa dá očakávať, že k trojici hlavných staníc Joj, Joj Plus a Wau bude chcieť pridať aj spravodajský kanál.

RTVS sťahuje sledovanosť TA3

RTVS pôvodne plánovala plnohodnotnú spravodajskú stanicu spustiť až budúci rok, televízia však nevylučuje, že v kontexte mimoriadnej situácie a rýchleho spustenia spravodajského pásma :24 sa rozhodne plynulo pripravovať aj na dlhodobé spravodajské vysielanie.

Oproti Joj by mala v prípade udržania spravodajského vysielania náskok.

RTVS :24 sa od začiatku vysielania podarilo dostať v celodennej univerzálnej sledovanosti (12+) na slušnú úroveň 1,5 – 2 % podielu na trhu. Oproti výkonom pôvodnej Trojky ide o výraznejší nárast, keď tá sa posledné dni pred premenou vysielania na spravodajskú stanicu bývala na úrovni medzi 0,5 – 1 %.

Spravodajská :24 však oproti novým kanálom mala výhodu, že začala vysielať na zabehnutej stanici dostupnej u všetkých operátorov naprieč Slovenskom.

Stiahnuť pritom mohla aj sledovanosť zabehnutej TA3.

Tá sa v závislosti od dňa a aktuálnych udalostí hýbala pred vojnou v okolí 2 %, po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine prirodzene vystrelila k celodenným podielom 6 – 7 %.

Ostatné dni už však TA3 dosahuje úroveň 2,5 – 3 % a priblížila sa tak výkonom spred vojny, kým RTVS :24 obsadzuje na trhu so spravodajským vysielaním podiel na úrovni 1,5 – 2 %.

Spoločne tak spravodajské kanály aktuálne dosahujú vysoký podiel 4 – 5 %.

JOJ 24 sa už dostala aj na obraz

S novou konkurenciou by už čoskoro mohla vyrukovať aj Joj.

Tá dosiaľ potvrdila len dlhodobé plány s prípravou spravodajského kanála, ďalšie zámery nepredstavila.

Podľa viacerých informácií však už Joj rokuje s operátormi a pripravuje sa na začiatok vysielania spravodajskej stanice.

 


Horúca správa: Joj žiada o licenciu na spravodajskú televíziu! Prekvapí názov, testuje prvé programyČítajte →

Ako sme informovali, televízia prvé vysielanie stanice testovala a začala ponúkať od vypuknutia vojny na spravodajskom webe Noviny.sk, na ktorom zatiaľ zverejňuje sériu podcastov pod značkou „24“.

Najnovšie už však televízia zaradila podcasty aj do televízneho vysielania.

V stredu na sociálnej sieti oznámila zaradenie série diskusií pod logom „24“, ktoré nasadila na menšej Joj Plus popoludní pred reprízami kuchárskej šou Moja mama varí lepšie ako tvoja.

 

Čítať viac...
Nahor