Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Twitter Peter Pellegrini

Aktuality

Rozklad bezplatnej antény na Slovensku: Po Markíze odchádza aj spravodajská TA3!

Kým v iných krajinách je DVB-T naďalej dominantným zdrojom televízneho signálu v domácnostiach, na Slovensku je táto platforma čoraz bližšie svojmu koncu.

Neudržateľný biznis model s terestriálnym vysielaním na Slovensku môže priviesť túto platformu k definitívnemu krachu. Napriek výhodám terestriky, vďaka ktorej sa k televíznemu signálu dostali aj diváci v odľahlých a ťažko dostupných miestach, prípadne sociálne slabšie skupiny divákov, slovenský trh pohlcujú plne platené komerčné platformy.

Už dlhodobo DVB-T neponúkalo takú atraktivitu, ako v iných krajinách, keď napríklad aj v Česku je dodnes nosným zdrojom sledovania televízie.

Anténa sa na Slovensku stala skôr archaickým zdrojom televízneho príjmu s orientáciou na tých, ktorí za televíziu nechceli či nemohli platiť, miesto progresívneho rastu antény a bohatej ponuky doplnkových služieb.

Navyše, televízie, ktoré na anténe chcú ostať pre všetkých zadarmo, musia platiť miliónové poplatky, čo v stále náročnejších časoch, najmä po jarnej vlne koronakrízy, začína v pomere k výtlaku antény neúmerne zaťažovať rozpočty televízií.

Biznis model ostáva roky nezmenený a naďalej ťahá terestriál na dno.

Ako prvá sa k radikálnemu kroku odchodu z voľne dostupnej antény rozhodla od roku 2017 Markíza. Značne tak znížila svoje náklady, pričom dominantným spôsobom začala u svojich divákov propagovať káblový zdroj príjmu, na ktorom dosahuje najvyššiu sledovanosť. Práve na káblovky odporúčala prejsť svojich divákov.

O pár mesiacov sa Markíza síce na anténu vrátila, no už iba do plateného balíka, ktorý využíva iba zlomok jej divákov.

Ďalší úder bezplatnej anténe aktuálne zasadzuje spravodajská TA3.

Televízia má mať platnú zmluvu len do konca októbra, pričom ďalšiu už uzavrieť nemusí. Informovalo Živé.sk.

Spravodajská televízia TA3 tak má v bezplatnej anténe skončiť už tento mesiac. Pre divákov viac nemá byť dostupná od novembra.

Zasiahne to nielen divákov doma ale aj rôzne prevádzky, ktoré vo svojich priestoroch nechávali pustenú práve spravodajskú televíziu, napríklad v čakárňach.

Čítať viac...
Nahor