Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Pikošky

Koniec rúškam na obrazovke: Moderátori správ po mesiacoch zložili vo vysielaní respirátory!

Dva roky sa s prestávkami najmä moderátori spravodajských relácií prihovárali divákom v rúškach či respirátoroch, aktuálne ich už najväčšie televízie skladajú.

Nielen ochrana pred nákazou, ale aj ako osveta pre divákov slúžili rúška na tvárach moderátorov televíznych správ a ďalších programov, ktorí si ich nasadili krátko po prepuknutí pandémie koronavírusu na jar 2020.

Priekopníkom sa v tomto smere stala Zlatica Švajdová Puškárová, ktorá si ako prvá nasadila v televíznom vysielaní rúško v rozhovore s vtedajším premiérom Igorom Matovičom, v samotných spravodajských reláciách boli prví moderátori Novín JOJ, ktorí sa dostali až na CNN, či Správ RTVS. Naopak, rúška svojim moderátorom nenasadila spravodajská TA3, a to ani keď vysielali vo dvojici, za čo bola kritizovaná najmä v začiatku pandémie, kedy si verejnosť na rúška ešte len zvykala.

Po prekonaní prvej vlne pandémie začali aj televízni moderátori v júni 2020 rúška postupne skladať zo svojich tvárí.

Uvoľnenie však netrvalo dlho a vrátili sa k nim už na jeseň, kedy Slovensko nastupovalo do najsilnejšej vlny pandémie, ktorá vrcholila najhoršími číslami v počte úmrtí na svete na počet obyvateľov. Rekordérmi sme sa stali aj v nasledujúcej tretej vlne na jeseň minulého roka, kedy Slovensko zaznamenalo najvyšší počet infikovaných na počet obyvateľov na svete.

Po vyvrcholení vlny omikronu, ktorý na Slovensku ovládol pandémiu pred niekoľkými týždňami, dochádza k uvoľneniu opatrení v celej krajine. Svet sa pokúša vrátiť do normálu, pričom v týchto dňoch sa k uvoľneniam pridávajú aj samotné televízie.

Tie po dvoch rokoch môžu definitívne zložiť rúška z tvárí svojich moderátorov.

Aktuálne už bez respirátorov pravidelné spravodajské relácie moderujú tváre Markízy. Platí to napríklad o Prvých Televíznych novinách alebo hlavných správach o 19. hodine.

Naopak, v rúškach naďalej moderujú tváre Telerána, ktoré však prichádzajú v štúdiu do kontaktu s viacerými hosťami.

Pre účasť hostí Markíza ponechala nasadené rúško aj Zlatici Švajdovej Puškárovej vo štvrtkovom večernom špeciále k vojne na Ukrajine, rovnako tak v rúšku moderovala Puškárová spoločne s Janou Hospodárovou vysielanie k oslavám bronzovej hokejovej medaily zo zimnej olympiády. Hostia Marián Gáborík či Ľubomír Višňovský však v štúdiu rúška, naopak, nemali.

 


Večerný špeciál Markíze nevyšiel, RTVS si začiatok vojny nevšimla! Čierny deň ovládli správyČítajte →

V priebehu piatka už rúška po mesiacoch zložili aj moderátori Joj.

Kým v Ranných novinách aj Novinách o 12 si ich ešte moderátori ponechali, po prvýkrát si ich nenasadili tváre televízie v podvečernom a hlavnom spravodajstve Novín TV JOJ. Televízia druhý deň po sebe odvysielala večerné Noviny v mimoriadnom režime už od 19:00.

Rovnako tak bez rúšok prebehlo štvrtkové špeciálne vydanie relácie Na hrane s Ivanom Korčokom, moderátorka Jana Krescanko Dibáková absenciu respirátorov vysvetlila nedávnym prekonaním covidu ako u ministra, tak u nej samotnej. Pre ochorenie a povinnú izoláciu Dibákovej televízie zrušila dve predchádzajúce naplánované štvrtkové debaty.

Naopak, v rúškach naďalej moderujú tváre RTVS.

Platí to aj o hlavnej spravodajskej relácii, ktorá sa vysiela len s jedným moderátorom. Dlhodobo bez rúšok moderujú tváre TA3, opakom sú diskusné programy ako V politike či Téma dňa, ktorých moderátori aj hostia sa naďalej rúškami chránia.

Nosenie rúšok moderátormi správ dlhodobo iritovalo televíznych divákov.

Platilo to nielen o skupine spochybňujúcej samotný covid či protipandemické opatrenia, ale aj časť verejnosti unavenej z dlhodobej krízy, ktorá si chcela od náročného diania oddýchnuť aspoň pred obrazovkou.

Rovnako tak diváci stále častejšie v uplynulom období kritizovali intenzívne dennodenné informovanie o priebehu nákazy či počtoch nakazených.

V niektorých krajinách, po prekonaní najťažších variantov koronavírusu, v snahe vrátiť sa do normálneho života obmedzili televízie štatistiky napríklad na báze viacdňového súhrnu.

Aktuálne, aj po oslabení vlny omikronu, však médiá, prirodzene, zaplavili informácie o prebiehajúcej vojne na Ukrajine, ktorá zmenila paradigmu aj bezpečnostné riziko týchto dní.

 

Čítať viac...
Nahor