Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Joj dostali rúška na CNN, spravodajská TA3 sa v ich nosení nepridáva: Moderátori sú bez rúšok aj vo dvojici

Za krátky čas sa z nepredstaviteľného hromadného nosenia rúšok stal v krajine štandard, výrazne k osvete dopomohli televízie. TA3 ide proti prúdu.

Psychologickú bariéru Slovákov k noseniu rúšok, aké sme kedysi poznali len z ázijských krajín, prelomili na začiatku koronakrízy televízie a politici. Tí dnes mimoriadne prispeli k tomu, že rúško je na ulici dnes už štandardom a z pocitu hanby z jeho nosenia sa v priebehu pár dní stala občianska zodpovednosť.

Rúška politikom vo verejnom priestore po prvýkrát nasadila v druhej večernej Mimoriadnej relácii 13. marca Markíza, keď boli jej hosťami premiér Igor Matovič a vtedy ešte len nastupujúci minister zdravotníctva, Marek Krajčí.

Televízni redaktori však už v tom čase začali s ich nosením, pričom dôležitým krokom bolo, keď sa k nim pridali aj moderátori hlavných správ. Rúška si vo večerných spravodajstvách postupne nasadili moderátori Novín TV JOJ a tiež Správ RTVS, Markíza napriek tomu, že rúška nosili jej moderátori v Mimoriadnych reláciách, ich moderátorom Televíznych novín spočiatku nasadiť nechcela. Nakoniec sa po pár dňoch pridala aj ona.

Koláž z nedele 15. marca, konca prvého týždňa od vypuknutia koronakrízy na Slovensku

Rúška na obrazovke dokonca nosia aj tí moderátori či ďalšie tváre, ktoré sú na obraze sami. Samotné televízie potvrdili, že aj v prípade zabezpečenia bezpečnosti štábu v štúdiu nosia ich moderátori rúška ako trvalú osvetu a dnes bežný štandard, ktorý sa stal z nariadenia vlády povinnosťou na verejnosti. Až do odvolania je rúško povinné nosiť všade mimo domova, v obchodoch, na pracovisku, výnimkou je pobyt v prípade, ak sme v okolí sami.

Slovensko sa nakoniec stalo rovno vzorom. Až po nás sa vo veľkom k noseniu rúšok pridali televízni moderátori v Českej republike, pričom sa dokonca Slovensko dostalo ako vďaka politikom, tak televíziám, so zodpovednosťou v nosení rúšok do médií po celom svete. Zábery s moderátormi Novín TV JOJ vysielala aj americká spravodajská televízia CNN.

CNN vyzdvihla v reportáži Slovensko v nosení rúšok

Do dnešných dní sa k ostatným na Slovensku nepridala, paradoxne, spravodajská televízia  TA3. Tá od vypuknutia krízy zaznamenáva maximá sledovanosti, o to väčší je v dnešných dňoch aj jej vplyv.

Jej moderátori začali pár dní po vypuknutí krízy nosiť rúška v prípade diskusných programov, resp. tam, kde prichádzajú do kontaktu s hosťami. Pri čítaní správ, čiže po väčšinu dňa, ich ale nasadené nemajú.

Väčšinou moderátori nosia rúška proforma zavesené na krku, niekedy sú bez nich úplne. TA3 svojim moderátorom správ nenasadzuje rúška ani vtedy, keď moderujú vo dvojici hlavné večerné spravodajstvo, kde teda bezprostredne dochádza ku kontaktu správarov.

Podľa všetkého ide o rozhodnutie samotnej televízie, ktorá tak ide opačnou cestou ako všetky ostatné televízne stanice nielen na Slovensku ale aj v Česku, ktoré sa pridávajú v nosení rúšok k obyvateľom. Navyše, aj na Slovensku je nosenie rúška na pracovisku povinnosťou.

Hlavné správy TA3 z utorka 7. apríla

 

Čítať viac...
Nahor