Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Aktuality

Zmeny v Markíze: Od pondelka presunula vysielanie všetkých Televíznych novín! (aktualizované)

Markíza vysiela od pondelka spravodajské a publicistické programy v náhradných priestoroch. Aktualizované.

Krízový režim v Markíze sa začal už tento pondelok.

Od bezprecedentného vystúpenia moderátora Michala Kovačiča v politickej relácii Na telo nabrala situácia v najsledovanejšej slovenskej televízii rýchly spád a do pár dní vyvrcholila štrajkovou pohotovosťou časti zamestnancov aj záložnými plánmi na zabezpečenie vysielania.

V Markíze sa mal už deň po Kovačičovom televíznom prejave, v pondelok 27. mája,  pripraviť alternatívny scenár produkcie spravodajstva v prípade, ak by došlo k ostrému štrajku a bolo by ohrozené televízne vysielanie. Informoval Denník N. Obavy televízneho vedenia sa krátko na to začali napĺňať.

Kovačič sa na obraz Markízy nevráti

O dva dni neskôr, v stredu 29. mája, vysoký predstaviteľ mediálnej skupiny CME, pod ktorú patria televízie Markíza či Nova, naznačil, že Michal Kovačič sa už na televíznu obrazovku slovenského lídra nevráti. 

„Po rozhovoroch s manažmentom televízie Markíza a vedením redakcie som presvedčený, že program Na telo sa po tejto prestávke vráti. Aj keď v trochu inom formáte a, samozrejme, s moderátorom, ktorý sa chová profesionálne a nezneužíva svoju moderátorskú úlohu,“ povedal člen Redakčnej rady CME Hans Mahr.

Prakticky tak vylúčil, že dôjde k naplneniu požiadavky viac ako stovky zamestnancov Markízy, ktorí sa ešte v pondelok postavili za Michala Kovačiča a žiadali zachovanie relácie Na telo, avšak aj s pôvodným moderátorom.

 


Najväčšie hviezdy Dunaja reagujú na dianie v Markíze! V televízii hrozia hromadné výpovedeČítajte →

Rebelujúci zamestnanci sa následne skutočne priblížili k štrajku.

Vo štvrtok 30. mája vyhlásil štrajkový výbor odborovej organizácie Markízy, s podpismi redaktora Adela Ghanama a moderátorov Michala Kovačiča a Viktora Vinczeho, štrajkovú pohotovosť. Vedeniu televízie dal tri podmienky, ku ktorým sa žiadal zaviazať písomnou formou. Ak k tomu nedôjde do piatich pracovných dní, zamestnanci združení v odboroch vstúpia do ostrého štrajku.

Ultimátum pre manažment Markízy vyprší vo štvrtok 6. júna.

Náhradné vysielanie Televíznych novín

Markíza už dala otvorene najavo, že so zamestnancami nie je ochotná vyjednávať.

„Televízia Markíza (…) v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ uviedlo v stanovisku vedenie televízie ešte pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Manažment Markízy však už v tom čase s prípravami na štrajk počítal.

 


Kovačič sa už na obrazovku Markízy nevráti! Puškárová odštartuje vlastnú novinkuČítajte →

Od minulého pondelka televízia pripravovala viaceré scenáre zabezpečenia vysielania v čase ostrého štrajku. Riešenia sa líšili v závislosti od toho, ktorá televízna časť by zlyhala – režijná, redaktorská alebo moderátorská.

Markíza sa vo veľkom spoľahne na sesterskú českú televíziu Nova, s ktorou zdieľa rovnakého majiteľa PPF.

V Českej republike sa má od minulého týždňa nachádzať slovenský moderátor, ktorý je zakaždým pripravený na vysielanie správ z pražského štúdia TV Nova. V hre je tiež alternatíva kompletnej prípravy a vysielania správ z Prahy.

Správy od pondelka presunula

Aj keď do vypršania ultimáta zamestnancov ostávajú tri dni, v Markíze došlo k alternatívnemu vysielaniu už na začiatku týždňa.

Televízia od pondelka 3. júna nevysiela spravodajské relácie Televízne noviny 12, Prvé Televízne noviny či večerné Televízne noviny, ako aj publicistickú reláciu Reflex, Športové noviny alebo Počasie, z klasického spravodajského štúdia, ale presunula ich do priestorov Telerána.

V minulosti tak robila najmä v čase rekonštrukčných prác spravodajských priestorov, naposledy v lete 2023.

Vo všetkých spomínaných reláciách sa objavili štandardní moderátori týchto programov – v pondelok denné správy moderoval Dominik Matulaj, v utorok Ivana Zuzelková. Reflexom sprevádza od pondelka jeho nová tvár Roman Juraško, službu vo večernom spravodajstve mali v pondelok Miriam Kalisová a Jaroslav Zápala. Matulaj, Zuzelková a Zápala sa podpísali pod list na podporu Michala Kovačiča.

Aktualizácia: Markíza podľa aktuálnych informácií mohla pristúpiť k zmene vysielacieho štúdia z dôvodu blížiaceho sa futbalového šampionátu EURO.

Komerčný líder získal od tohto roka práva na vysielanie Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré bude vysielať na staniciach Markíza a Dajto.

Je tak pravdepodobné, že spravodajské priestory pripravuje pre vysielanie futbalových štúdií, ktoré budú súčasťou všetkých zápasov.

EURO 2024 odštartuje v piatok 14. júna a potrvá presne jeden mesiac. Výrazne pritom zasiahne aj do štruktúry hlavnej Markízy, ktorá odvysiela najatraktívnejšie súboje, vrátane zápasov Slovenska.

 


Markíza predstavila novú televíznu stanicu! Potvrdila termín štartu, ukázala logoČítajte →
Čítať viac...
Nahor