Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Podporu zamestnancom Markízy vyjadrujú aj najvýraznejšie tváre Dunaja, k vašim službám (foto: TV Markíza)

Aktuality

Najväčšie hviezdy Dunaja reagujú na dianie v Markíze! V televízii hrozia hromadné výpovede

Na stranu protestujúcich zamestnancov Markízy sa verejne postavili prvé televízne hviezdy mimo prostredia spravodajstva, vedenie televízie ukončilo rokovania so štrajkovým výborom bez dohody.

V boji o budúcnosť spravodajstva Markízy sa ozvali prvé herecké a moderátorské hviezdy.

Už niekoľko týždňov sa čakalo, ako na dianie v najsledovanejšej televízii zareagujú nielen pracovníci spravodajstva, ale aj najznámejšie tváre zo zábavných programov či pôvodných seriálov, na ktorých mnohokrát stojí ich sledovanosť.

Pre Markízu je aktuálne najdôležitejším a najsledovanejším seriálom Dunaj, k vašim službám, medzi zábavnými šou sa popularite teší veľkolepé Let´s Dance či vlaňajšia novinka Možné je všetko. Ich úspešnosť stojí na obľúbených menách, z ktorých prvé začali otvorene podporovať protestujúcich zamestnancov spravodajstva televízie.

Ozvali sa hviezdy Dunaja, Let´s Dance aj Výnimočnej Nikol

Stojíme za našimi kolegami – zamestnancami, spolupracovníkmi a redakciou spravodajstva televízie Markíza. Ani nám, tváram zo zábavných formátov nie je jedno, ako sa situácia v spravodajstve vyvíja. Ctíme si slobodnú žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickým pilierom v celom civilizovanom svete,“ uviedlo v spoločnom vyhlásení 23 známych televíznych mien.

„Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja našej spoločnosti a vedela tieto fakty vecne pomenovať. Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený,“ doplnili signatári.

Nachádzajú sa medzi nimi napríklad najvýraznejšie herecké mená z Dunaja ako Jana Majeská, Emil Horváth, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská, Petra Dubayová, Jakub Jablonský, Petra Polnišová alebo Jana Kovalčíková.

List rovnako podpísala aj porotkyňa Let´s Dance a dlhoročná moderátorka Markízy Adela Vinczeová, ktorá je taktiež jednou z tvárí zábavnej šou Možné je všetko. Jej manžel a moderátor Televíznych novín a Let´s Dance Viktor Vincze je po boku Michala Kovačiča a Adela Ghanama súčasťou štrajkového výboru, ktorý protestuje proti pomerom v Markíze.

Markíza sa už na jeseň pripravuje na veľké Let´s Dance Turné, ktorého súčasťou majú byť aj Vinczeovci. Rovnako tak aj Gabriela Marcinková alebo spomínaná Jana Kovalčíková, ktoré sa taktiež postavili za spravodajcov televízie.

Zo zábavného programu Možné je všetko list okrem Vinczeovej podpísali aj Juraj Kemka alebo Tomáš Maštalír, ktorý je jedným z najvyťaženejších hercov na Slovensku. Množstvo príležitostí dostáva aj v projektoch Markízy.

Podporu zamestnancom televízie vyjadrili aj tváre seriálu Výnimočná Nikol Táňa Pauhofová, Michaela Majerníková a Kamil Mikulčík, či herci z dennej série Mama na prenájom Maroš Kramár a Kristína Kanátová.

Celý zoznam mien nájdete na konci článku.

Spor o podobu Markízy vrcholí

Vyjadrenie hereckých hviezd Markízy prišlo krátko po ukončení rokovaní vedenia televízie so zástupcami štrajkového výboru.

Tí vo štvrtok 30. mája vyhlásili štrajkovú pohotovosť a vedeniu televízie dali čas do štvrtka 6. júna na písomné zaviazanie sa k trom podmienkam ohľadom slobodnej žurnalistiky. Ak k dohode nedôjde, zamestnanci združení v spravodajských odboroch vstúpia do ostrého štrajku.

Markíza sa na túto možnosť pripravovala už niekoľko dní pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti, scenáre, ako zabezpečí vysielanie spravodajských a publicistických programov mala pripravený už v pondelok 27. mája.

Odpor viac ako stovky zamestnancov, ktorí sa postavili proti zásahom do spravodajského vysielania, vrcholí tento týždeň.

Markíza oznámila, že rokovania so zástupcami štrajkového výboru neboli úspešné a rozhovory ukončila. „Štrajkovému výboru sme dnes doručili náš návrh na riešenie otvorených otázok, ktorý považujeme za správny a akceptovateľný. Napriek našej snahe o opätovné stretnutie sme z druhej strany nateraz neobdržali odpoveď. Považujeme to za signál, že protistrana nemá skutočný záujem dosiahnuť dohodu,“ uviedla v oficiálnom stanovisku televízia.

Štrajkový výbor však o ukončení rokovaní nevedel.

Oficiálne stretnutia prebehli v priebehu tohto pondelka a utorka, po ktorých mala Markíza zaslať vlastný návrh textu požiadaviek.

„Miesto toho nám konateľka spoločnosti Lucia Tandlich dnes ráno o 8:00 poslala e-mail, v ktorom na 10:00 narýchlo žiadala stretnutie, kde vedenie chcelo údajne diskutovať o ich texte. Keďže nemôžeme diskutovať o niečom, čo sme nevideli, trvali sme na pôvodnej dohode a vyžiadali si opätovne textový návrh. Tento nám televízia aj zaslala bez akejkoľvek informácie o prípadnom ukončení rokovaní. Následne vydala do médií vyhlásenie, že s nami ukončujú rokovania,“ opísali zástupcovia odborov. Informoval Denník N.

Televízia oficiálne vyjadrila súlad s požiadavkami štrajkového výboru.

„Vedenie Markízy – v úplnej zhode s Redakčnou radou CME – je presvedčené, že požiadavky doručené zástupcami štrajkového výboru sú v súlade s názormi vedenia stanice. Okrem toho sú požiadavky v súlade aj s redakčnými smernicami CME, ktoré uplatňujú všetky televízne stanice v rámci skupiny, vrátane TV Markíza,“ potvrdila v tlačovej správe.

Podpísanie samotného znenia textu požiadaviek bez výhrad však malo vedenie odmietnuť.

Štrajkový výbor, tvorený moderátormi Viktorom Vinczem, Michalom Kovačičom a redaktorom Adelom Ghannamom, žiadal nezávislosť pri tvorbe politickej žurnalistiky, možnosť klásť politikom aj nepríjemné otázky a zároveň informovať o politickej situácii „slobodne, objektívne, nestranne“ bez ohľadu na to, či z informácií aktuálna vládna moc vzíde pozitívne alebo negatívne. Rovnako tak odborové združenie Markízy žiadalo zamedzenie „neštandardných a mimoriadnych zásahov“ do schváleného obsahu reportáží pripravených do vysielania.

Aj v prípade formálnej zhody na podmienkach slobodnej žurnalistiky bola ešte dôležitejšia podoba ich aplikovania a atmosféra na pracovisku.

Ukončenie neúspešných rokovaní vedenia so zamestnancami, podľa všetkého, vyvrcholí vstúpením pracovníkov spravodajstva Markízy do ostrého štrajku.

Prvotne sa za Michala Kovačiča po jeho televíznom vyjadrení v živom vysielaní relácie Na telo postavila viac ako stovka spolupracovníkov, vrátane väčšiny redakcie spravodajstva aj niektorých moderátorských hviezd Televíznych novín.

Markíza v popoludňajšej tlačovej správe zostrila rétoriku a otvorene vyhlásila, že je pripravená prijímať výpovede nespokojných zamestnancov.

„Vedenie TV Markíza je tiež s okamžitou platnosťou pripravené prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy redakčných smerníc CME a nedeliteľnú zodpovednosť TV Markíza za obsah vysielania,“ vyhlásila televízia.

Pracovníci Markízy vzápätí televízii odkázali, že nikam neodchádzajú.

Protestujúci zamestnanci sú viac chránení proti výpovediam zo strany Markízy po tom, čo v marci tohto roka, v reakcii na narastajúce napätie vnútri televízie, vznikli spravodajské odbory.

Špecifické postavenie požíva najmä ich predseda Michal Kovačič, s ktorým televízia nemôže tak ľahko rozviazať spoluprácu. Napriek tomu má byť o jeho budúcnosti na obrazovke slovenského lídra rozhodnuté a Markíza ho plánuje vo vysielaní nahradiť.

 


Kovačič sa už na obrazovku Markízy nevráti! Puškárová odštartuje vlastnú novinkuČítajte →

Celá reakcia Markízy po rokovaniach so štrajkovým výborom

V uplynulých dňoch vedenie TV Markíza rokovalo so zástupcami štrajkového výboru v snahe dosiahnuť dohodu o ich požiadavkách. Štrajkovému výboru sme dnes doručili náš návrh na riešenie otvorených otázok, ktorý považujeme za správny a akceptovateľný. Napriek našej snahe o opätovné stretnutie sme z druhej strany nateraz neobdržali odpoveď. Považujeme to za signál, že protistrana nemá skutočný záujem dosiahnuť dohodu. Rozhodli sme sa preto ukončiť rokovania so zástupcami štrajkového výboru. Vedenie je však stále kedykoľvek pripravené rokovať s členmi redakcie, ktorí chcú situáciu skutočne deeskalovať a viesť konštruktívne rozhovory.

Štrajkový výbor a jeho podporovatelia nepreukázali, že dosiahnutie konsenzu a deeskalácia situácie je ich úprimným cieľom. Dokonca deklarujú zámer privlastniť si časť právomocí vysielateľa. Vedenie TV Markíza zdôrazňuje, že tieto právomoci sú nedeliteľné a vyplývajú z povinností vysielateľa stanovených zákonmi Slovenskej republiky. Dodržiavanie všetkých zákonných a etických požiadaviek novinárskej práce bude aj naďalej prioritou vedenia televízie a Redakčnej rady CME, ktorú tvoria medzinárodne uznávaní novinári.

Vedenie Markízy – v úplnej zhode s Redakčnou radou CME – je presvedčené, že požiadavky doručené zástupcami štrajkového výboru sú v súlade s názormi vedenia stanice. Okrem toho sú požiadavky v súlade aj s redakčnými smernicami CME, ktoré uplatňujú všetky televízne stanice v rámci skupiny, vrátane TV Markíza. Vedenie TV Markíza tiež opätovne zdôrazňuje, že stanica bude vždy presadzovať objektivitu, nestrannosť, žurnalistiku založenú na faktoch a bude stáť na strane demokratických hodnôt. Vedenie TV Markíza navrhlo zriadenie pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov redakcie spravodajstva, ktorá by sa zaoberala redakčnými otázkami.

Vedenie TV Markíza je tiež s okamžitou platnosťou pripravené prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy redakčných smerníc CME a nedeliteľnú zodpovednosť TV Markíza za obsah vysielania.

Streda 5. júna 2024

Celá reakcia štrajkového výboru

Sme rozčarovaní z nepochopiteľného konania generálneho riaditeľa TV Markíza Petra Gažíka. Po dvoch kolách rokovaní dnes ráno zaslal všetkým zamestnancom TV Markíza email, v ktorom informoval o “konštruktívnych a zmysluplných” rokovaniach so štrajkovým výborom a prijatí našich požiadaviek.

O pol hodinu na to zaslal do médií informáciu, že končí s rokovaniami a je pripravený prijať naše výpovede. Peter Gažík hrubo zavádza a manipuluje ak tvrdí, že sme sa odmietli zúčastniť rokovania, čo používa ako zámienku na útok voči redakcii. Podľa jasnej dohody zo včerajšieho rokovania malo dnes do 10:00 zaslať vedenie televízie výboru návrh svojho textu požiadaviek, keďže k nášmu zneniu, ktoré je, mimochodom, iba zhrnutím základných novinárskych princípov, sa Peter Gažík bez výhrad odmietal prihlásiť.

Miesto toho nám konateľka spoločnosti Lucia Tandlich dnes ráno o 8:00 poslala email, v ktorom na 10:00 narýchlo žiadala stretnutie, kde vedenie chcelo údajne diskutovať o ich texte. Keďže nemôžeme diskutovať o niečom, čo sme nevideli, trvali sme na pôvodnej dohode a vyžiadali si opätovne textový návrh. Tento nám televízia aj zaslala bez akejkoľvek informácie o prípadnom ukončení rokovaní.

Následne vydala do médií vyhlásenie, že s nami ukončujú rokovania. Zhrnutie: 10:20 Peter Gažík píše zamestnancom, že sme sa dohodli. 10:45 píše Peter Gažík médiám, že je pripravený prijať naše výpovede. Na záver sa ohradzujeme voči výzvam na odchod redaktorov a moderátorov, ktorí si 10, 15, či 20 rokov poctivo robia svoju prácu.

Celý čas nám ide o jediné – pracovat‘ slobodne a podľa novinárskych štandardov tak, ako sme to robili ešte pred pár mesiacmi. Markíza je najsilnejším spravodajstvom na Slovensku a my budeme ďalej bojovať za to, aby to tak ostalo. A preto nikam neodchádzame.

Streda 5. júna 2024

Celá výzva hercov a moderátorov TV Markíza

Stojíme za našimi kolegami – zamestnancami, spolupracovníkmi a redakciou spravodajstva televízie Markíza. Ani nám, tváram zo zábavných formátov nie je jedno, ako sa situácia v spravodajstve vyvíja. Ctíme si slobodnú žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickým pilierom v celom civilizovanom svete.

Objektívnosť podľa nich neznamená nekritickosť voči tým, ktorí majú štát v rukách ani voči ich oponentom. Objektívnosť neznamená informovať v rovnakej miere o každej strane. Objektívnosť sa odvíja od faktov a argumentov a tie nefigurujú v každom čase na všetkých stranách v rovnakej miere. Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja našej spoločnosti a vedela tieto fakty vecne pomenovať. Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený.

Prácu v TV Markíza sme si vždy veľmi vážili a veríme, že naša televízia si bude chcieť svoju spoločenskú úlohu, v ktorej vždy bola pevná, plniť aj naďalej.

Petra Dubayová, Emil Horváth, Jakub Jablonský, Anna Jakab Rakovská, Kristína Kanátová, Juraj Kemka, Jana Kovalčíková, Maroš Kramár, Evelyn Kramerová, Zuzana Kubovčíková Šebová, Michaela Majerníková, Jana Majeská, Marek Majeský, Gabriela Marcinková, Zuzana Marianková, Štefan Martinovič, Tomáš Maštalír, Kamil Mikulčík, Tatiana Pauhofová, Petra Polnišová, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská, Adela Vinczeová

Streda 5. júna 2024

Čítať viac...
Nahor