Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: ilustračné (zdroj: TV Markíza)

Aktuality

Kovačič sa už na obrazovku Markízy nevráti! Puškárová odštartuje vlastnú novinku

Prvotné požiadavky nespokojných zamestnancov televízie boli nereálne, Markíza precedens vo vysielaní nepripustí. Odpovedáme na najčastejšie otázky.

Už viac ako týždeň je napätie v najsledovanejšej televízii Markíza verejnou záležitosťou.

Situácia sa za tento čas neupokojila, naopak, obe strany sporu sa pripravujú na dosiaľ najväčší vzájomný stret. Vo štvrtok 6. júna vyprší ultimátum štrajkového výboru, na čele s redaktorom Adelom Ghanamom a moderátormi Michalom Kovačičom a Viktorom Vinczem, pričom v prípade nesplnenia troch požiadaviek vedením televízie vstúpia zamestnanci združení v odboroch do ostrého štrajku.

Ochromená bude nielen dominantná časť redakcie ale aj výrobných zložiek.

Markíza počíta s viacerými scenármi, ako situáciu v reálnom čase vyrieši a zabezpečí plynulé vysielanie Televíznych novín tak, aby eliminovala škody pred zrakmi státisícov divákov a súčasne naplnila podmienky vysielacej licencie.

Súčasťou boja o Markízu sú aj viaceré otázky, na ktoré zatiaľ oficiálne odpovede nepadli. Napriek tomu je už dnes o nich prakticky rozhodnuté.

Čo bude s Na telo

Rétorika Markízy sa v priebehu niekoľkých dní upravila ohľadom budúcnosti relácie Na telo.

Ešte v piatok 24. mája, dva dni pred kontroverzným a, pravdepodobne, posledným vystúpením Michala Kovačiča v živom vysielaní Markízy, písali Aktuality.sk o možnom úplnom konci relácie. Redakcia vychádzala priamo z vyjadrenia televízie, ktorá oznamovala skorší koniec jarného vysielania Na telo. Ako dôvody uviedla „dramaturgické výzvy“ a problematické skladanie zostavy hostí pri bojkote predstaviteľov koalície.

Pri zmienke o ďalšej budúcnosti politickej diskusie pritom Markíza vôbec Na telo nespomenula.

„Počas nasledujúcich týždňov bude TV Markíza v rámci príprav jesennej štruktúry zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie, s ktorým by sme sa chceli po letnej pauze na obrazovky vrátiť,“ uviedol pre Aktuality.sk PR manažér Markízy Lukáš Kočišek.

Špekulovalo sa, že televízia môže prísť aj s novou reláciou, ktorá by nahradila Na telo, pevne spojené s Michalom Kovačičom.

O tom sa už v tom čase hovorilo, že to má, ako aj ďalší jeho kolegovia, nahnuté či spočítané. Ako sme informovali, s personálnymi zmenami sa malo čakať na letné obdobie mimo ostrej televíznej sezóny.

Keď došlo k oficiálnemu osekaniu jarných epizód Na telo, s čím Kovačič nesúhlasil, následne cez víkend v živom vysielaní otvorene skritizoval pomery v Markíze a televízii dal formálny dôvod na vyvodenie dôsledkov.

Samotná Markíza po tomto incidente pozmenila svoje stanovisko a naznačila, že dlhoročná televízna značka Na telo ostane zachovaná.

„TV Markíza bude počas vzniknutej vysielacej prestávky intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo tak, aby bola platformou pre korektnú diskusiu medzi jednotlivými politickými stranami a názorovými prúdmi v slovenskej spoločnosti,“ uviedla televízia.

Zachovanie Na telo už malo predbežne odobriť aj vedenie televízie. 

Po rozhovoroch s manažmentom televízie Markíza a vedením redakcie som presvedčený, že program Na telo sa po tejto prestávke vráti,“ povedal člen Redakčnej rady CME Hans Mahr. Markíza je súčasťou mediálnej skupiny CME, vlastnenej českou investičnou spoločnosťou PPF Group.

Pokračovanie relácie je aj v záujme Markízy.

Michal Kovačič so svojím tímom vytvoril od návratu relácie v septembri 2018 silný divácky návyk, pričom Na telo v nedeľnom čase o 13. hodine patrí pravidelne k najsledovanejším programom celého dňa. Rovnako je tak najvplyvnejšou politickou diskusiou na trhu, a to aj vďaka kritickým otázkam moderátora. S politickou diskusiou RTVS O 5 minút 12 si zároveň pravidelne vymieňa pozíciu najsledovanejšej televíznej diskusie na slovenskom trhu.

Návrat Kovačiča je nereálny

Veľkou témou je budúcnosť moderátora Michala Kovačiča u televízneho lídra.

Aj keď sa za jeho zotrvanie v Na telo postavilo približne 120 kolegýň a kolegov, Markíza výzvy na zachovanie relácie s pôvodným moderátorom označila za „absolútne nepochopenie situácie“.

Aj podľa zákulisných zdrojov je návrat Kovačiča do vysielania nepredstaviteľný.

Na tom, že po svojom prejave bude musieť Kovačič skončiť, sa zhodujú tiež viacerí komentátori – bez ohľadu na to, či vystúpenie moderátora voči vlastnej televízii priamo na jej obrazovke oceňujú alebo kritizujú.

Dôvodom je, že Kovačič svojím prejavom v živom vysielaní prekročil rubikon, ktorý televízia nemôže akceptovať, a to aj pre prípadný precedens do budúcnosti. To si už v tom čase, podľa všetkého, uvedomoval aj samotný moderátor.

Ten však v televízii požíva osobitý status, keďže je zároveň predsedom spravodajských odborov, ktoré s kolegami zakladal v televízii ešte v marci.

Z tejto pozície mu plynie špecifické postavenie, a to najmä v situácii, keď mu hrozí ukončenie pracovného pomeru. Momentálne je tak zvádzaný najmä boj o celkové pokračovanie pomerov v Markíze, kým Kovačič si v dlhodobom horizonte bude musieť hľadať nové zamestnanie.

Už teraz je prakticky isté, že Na telo bude mať v prípade pokračovania od jesene nového moderátora.

Člen Redakčnej rady CME Hans Mahr vyjadril presvedčenie, že sa relácia na obrazovky vráti v pozmenenom formáte a „s moderátorom, ktorý sa chová profesionálne a nezneužíva svoju moderátorskú úlohu“. Naznačil tak zároveň, ako sa na situáciu pozerá vedenie televízie.

Puškárová sa vracia

V čase, kedy sa na verejnosti rozhorel spor veľkej časti spravodajskej redakcie Markízy s jej vedením, ohlásila svoj návrat do televízie dlhoročná tvár Zlatica Švajdová Puškárová.

Z obrazoviek zmizla v polovici novembra 2023 po tom, čo len krátko pred začiatkom večerných Televíznych novín oznámila zdravotnú indispozíciu a v moderátorskom kresle za ňu musela zaskakovať mladšia kolegyňa Ivana Zuzelková.

O mesiac na to Markíza ukončila spoluprácu s dlhoročným šéfom spravodajstva Henrichom Krejčom a vnútri redakcie začalo rásť napätie.

Puškárová v tom čase čelila pravidelným otázkam o svojej budúcnosti.

Na obrazovke sa neobjavovala týždne, návrat do televízie ohlasovala v druhej polovici januára. Nakoľko mali jej zdravotné problémy pretrvávať, najprv sa mala vrátiť len do redakcie. V Televíznych novinách však chýbala aj mesiace po tom.

Moderátorka sa rozhovorila minulý týždeň.

Potvrdila, že mimo Markízy bola v priebehu celého kritického obdobia, do televízie tak napokon nemala chodiť ani mimo vysielania. „Polroka nie som v redakcii. Ešte v novembri som sa rozhodla kvôli zdravotným komplikáciám úplne odstrihnúť od vzťahov aj každodenných spravodajských situácií,“ napísala na sociálnej sieti.

Zároveň priznala, že tak, ako ju s Michalom Kovačičom spája dlhoročné moderovanie spoločných programov, so súčasným generálnym riaditeľom Petrom Gažíkom ju spája dlhoročné priateľstvo. Následne ohlásila návrat do Markízy.

Puškárová verejnosti oznámila, že v Markíze bude čoskoro realizovať svoj „nápad“, ktorým chce prispieť k zmierneniu „zlej spoločenskej nálady“. Zároveň sa prijatím „vnútorného rozhodnutia“ mala vzdať časti vlastného komfortu.

O aký „nápad“ ide, dosiaľ neprezradila.

Puškárová sa však podľa zákulisných informácií mala s televíziou dohodnúť na spustení vlastnej novinky, v ktorej by sa opäť mohla objaviť v polohe moderátorky spovedajúcej hostí. Nepôjde však o diskusný formát.

Moderátorka už odmietla, že by sa vracala do pozície moderátorky politických programov.

Vylúčila, že by sa od septembra stala staronovou tvárou svojej bývalej relácie Na telo, ako aj novej televíznej diskusie, ktorá by ju mohla nahradiť. Puškárová rovnako upozornila, že jej pripravovaná novinka nebude mať nič spoločné s politikou.

Čítať viac...
Nahor