Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Markízu môžu opustiť kľúčové tváre! Za Kovačiča sa postavili aj moderátori Televíznych novín

Napätie v Markíze sa cez víkend stalo verejnou záležitosťou pred očami státisícov divákov. Aktualizované.

„Na záver vám musím povedať ešte jednu dôležitú vec, ktorá sa týka vysielania Na telo,“ obrátil sa na divákov v závere svojej nedeľnej televíznej diskusie moderátor Michal Kovačič, ktorého nečakaný príhovor zakrátko obletel internet.

Kovačič sa na obrazovke relácie, ktorú v septembri 2018 pomáhal po rokoch oživiť a po niekoľkých sezónach s ňou sledovanosťou dorovnal najstabilnejšiu politickú diskusiu na trhu O 5 minút 12, rozhodol vystúpiť s kritickým prejavom, ktorý obnažil pripravované zmeny u televízneho lídra.

Na telo sa vrátiť nemusí

Prvé z nich naznačila už samotná Markíza pred víkendom.

Tá v oficiálnom stanovisku potvrdila zoškrtanie počtu premiérových vydaní Na telo do konca jarnej sezóny, keď rozhodla o skoršom ukončení vysielania relácie už 2. júna 2024. Udeje sa tak hneď po tom, čo prebehnú dve debaty s kandidátmi do Európskych volieb.

Pôvodne sa malo Na telo vysielať ešte ďalšie dva týždne, až následne dostať plánovanú klasickú letnú prestávku.

Televízia ako dôvod uviedla „objektívne dramaturgické výzvy a s tým súvisiacu potrebu zabezpečiť názorovú pluralitu“ po tom, čo do relácie odmietli chodiť všetci zástupcovia koalície. Tím Na telo ich napriek tomu pravidelne pozýval – o zastúpenie rôznych názorov sa po zmene dramaturgie musel v prvej časti relácie starať moderátor v rozhovore s opozičným politikom jeden na jedného, v druhej časti prebiehala diskusia známych osobností mimo prostredia politiky, ktoré zastávali opačné názory.

Markíza otvorene prehovorila o ambícii upraviť formát nedeľnej debaty, pričom po letnej prestávke sa samotné Na telo ani nemusí vrátiť.

K zmenám vo vysielaní Na telo došlo na poslednú chvíľu.

Zo zákulisných aj verejných vyjadrení je zrejmé, že dôvodom je dramaturgia hostí, v ktorej sa nezhodlo vedenie televízie s tvorcami relácie. Tí museli už viackrát v ostatných týždňoch pri skladbe hostí improvizovať.

Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko na to čelili aj Televízne noviny,“ povedal vo svojom televíznom prejave na konci Na telo Michal Kovačič. Uviedol, že tlak vyvíjajú nielen politici koalície, ktorí Markízu zaradili na zoznam „nepriateľských médií“, ale aj nadriadení novinárov. Tlakom sa podľa Kovačiča darilo nateraz vďaka zomknutému kolektívu spravodajstva odolať.

Markíza cenzúru odmietla.

„Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. Reláciu Na telo sme, paradoxne, niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami,“ uviedol PR manažér Lukáš Kočišek.

Zaujímavosťou je, že Markíza ostatné nedeľné vydanie Na telo nezaradila na platenú videoplatformu Voyo. Posledná dostupná relácia je ešte z predošlej nedele 19. mája, v archíve si pritom diváci môžu nájsť vydania od roku 2021.

Čaká sa na leto

Kovačič so svojím verejným televíznym vystúpením prišiel v poslednej chvíli.

Už aj bez okresania počtu jarných vydaní Na telo sa v televíznom zákulisí schyľovalo k zmenám, na ktoré sa podľa viacerých informácií čakalo na skončenie jarnej vysielacej sezóny.

K viacerým rozhodnutiam v Markíze tak môže dôjsť počas menej exponovaného letného obdobia.

Televízia už oficiálne potvrdila, že práve počas leta sa bude zamýšľať nad budúcnosťou relácie Na telo. Z vyjadrenia je zrejmé, že v hre je aj jej nahradenie iným formátom.

„Počas nasledujúcich týždňov bude TV Markíza v rámci príprav jesennej štruktúry zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie, s ktorým by sme sa chceli po letnej pauze na obrazovky vrátiť,“ povedal pre Aktuality.sk PR manažér Lukáš Kočišek minulý piatok.

Pri Na telo však zmeny skončiť nemusia.

Odídu kľúčové tváre?

Michal Kovačič spoločne s ďalšími kolegami ešte v marci 2024 založil v televízii odbory.

Medzi štatutármi, spoločne s moderátorom Na telo, boli ďalšie výrazné spravodajské tváre ako moderátor Televíznych novín Viktor Vincze či redaktori televízneho spravodajstva Adel Ghannam, Gabriela Kajtárová, Martina Töroková, Viktor Serebryakov, Lukáš Zuzelka a Juraj Pruša.

„Cieľom našich aktivít je zachovať úroveň spravodajstva v najvyššej možnej kvalite čo najdlhšie,“ napísal podľa Denníka N kolegom k založeniu odborov Viktor Vincze.

Odbory zároveň zvyšujú ochranu pracovných miest a možnosti zamestnancov v sporoch so zamestnávateľom.

Podľa prvých neoficiálnych informácií môžu byť viaceré známe spravodajské mená jednou nohou na odchode z televízie.

Po uplynulom víkende sa okrem iného čaká na to, či Michal Kovačič dostane priestor aj v tohtotýždňovej poslednej nedeľnej relácii Na telo v jarnej sezóne. Rovnako tak má už na tento utorok naplánovanú aj internetovú debatu Na telo plus.

Pred prezidentskými voľbami 2024 si moderovanie predvolebných diskusií Kovačič podelil s kolegami Gabrielou Kajtárovou a Martinom Prôčkom, obaja mu však vyjadrili verejnú podporu. Markíza by tak musela hľadať náhradu inde.

Podporili ho aj moderátori Televíznych novín

Aktualizácia: Moderátora po jeho televíznom prejave podporilo celkovo 95 kolegov a spolupracovníkov Markízy.

Vedenie televízie vyzvali, aby sa zaviazalo, že relácia Na telo ostane zachovaná aj po letnej pauze, s rovnakým moderátorom a slobodnou dramaturgiou.

Medzi signatármi sú popri zakladateľoch odborov aj viaceré ďalšie známe televízne mená ako Jaroslav Zápala, Danica Nejedlá, Lenka Vavrinčíková, Zuzana Čimová, Ján Tribula, René Medzihradský, Roman Ruttkay, Michal Hečko, Andrea Šprochová, Branislav Tomaga, Marian Lechan či Dominik Matulaj.

„Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia. Michal Kovačič vytvoril z Na Telo svojím profesionálnym prístupom najsledovanejšiu politickú reláciu na trhu, jeho zrušenie je preto jednoznačne proti záujmom televízie a teda nás všetkých,“ uviedli signatári.

Otázne výrazné mená

Markíze sa odchodom kľúčových tvárí spravodajstva darilo vyhýbať.

Už dlho sa ale špekuluje o budúcnosti Zlatice Švajdovej Puškárovej, ktorá patrí medzi najväčšie osobnosti televízneho spravodajstva Markízy.

Roky bola práve ona moderátorkou Na telo, predvolebných debát či najsledovanejších volebných nocí, od roku 2012 moderuje hlavné Televízne noviny. Z ich vysielania zmizla v novembri 2023, a to neplánovane zo zdravotných dôvodov. Krátko na to v decembri došlo v Markíze k výmene vedenia spravodajstva, pričom Puškárová sa na obrazovky dodnes nevrátila.

Po boku Puškárovej vyrástol Michal Kovačič ako nastupujúca spravodajská hviezda Markízy.

Niekoľko rokov patril medzi viditeľných redaktorov Televíznych novín, od roku 2014 moderoval či spolumoderoval mnohé volebné debaty a vysielania, v ktorých zbieral skúsenosti. Od roku 2023 je už ich hlavným moderátorom na Markíze iba on. Na telo s Michalom Kovačičom sa po niekoľkých rokoch vysielania stalo silnou politickou debatou, ktorú spoločne s O 5 minút 12 sleduje najviac divákov na trhu.

Dôležitým moderátorom Markízy sa v uplynulých rokoch stal aj Viktor Vincze.

V roku 2013 začínal ako redaktor spravodajstva, účasť v zábavnej šou Tvoja tvár znie povedome v roku 2016 ho vystrelila na post moderátora večerných Televíznych novín. Zároveň vďaka nej našiel prienik aj mimo spravodajstvo a Markíza si ho začala testovať ako moderátora zábavných programov. S vlastnou súťažnou šou Na love neuspel, osvedčil sa jej však ako moderátor jej najväčšej a najdrahšej televíznej šou Let´s Dance, ktorou túto jar sprevádzal tretí rok po sebe. Na poste nahradil dlhoročného predchodcu Martina „Pyca“ Rauscha.

Spomínaní redaktori Televíznych novín, ktorí sa podpísali pod založenie odborov, zas patria k najviditeľnejším reportérom televízie, a to aj vďaka práci na politických témach či citlivých kauzách.

Čítať viac...
Nahor