Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Aktuality

Dusno v Markíze eskaluje: Moderátori a redaktori spravodajstva hrozia ostrým štrajkom!

Markíza zareagovala na výzvu pracovníkov, ktorí podporili Michala Kovačiča. Na ich požiadavky nepristúpila, vyše stovka zamestnancov teraz hrozí štrajkom.

Viac ako 120 kolegov a spolupracovníkov Markízy sa spoločne vzbúrilo a podporilo moderátora Michala Kovačiča, ktorý sa na konci minulotýždňovej relácie Na telo rozhodol otvorene prehovoriť o pomeroch v televízii.

Svojmu zamestnávateľovi zároveň smerovali otvorenú výzvu, aby sa do štvrtka, 30. mája, písomne zaviazal zachovať politickú reláciu Na telo, a to s pôvodným moderátorom a slobodnou dramaturgiou.

Markíza krátko na to mimoriadne kritický televízny prejav Michala Kovačiča, smerovaný v živom vysielaní aj vedeniu televízie, označila za hrubé porušenie zákona aj etického kódexu novinára. Reláciu Na telo s okamžitou platnosťou pozastavila a stopla tak tohtotýždňové naplánované vydania.

Ostrá reakcia Markízy

Dnes uplynulo aj ultimátum zamestnancov, na ktoré Markíza zareagovala ešte ostrejšie.

Podmienky viac ako 120 kolegov Michala Kovačiča označilo vedenie za nepochopenie situácie. „Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať,“ uviedla televízia v stanovisku.

Vedenie Markízy tak na podmienky rebelujúcich zamestnancov nepristúpilo.

Tichý protest redaktorov na obrazovke

Napätie v Markíze sa v rovnaký deň opäť prejavilo aj v televíznom vysielaní.

Nespokojní zamestnanci televízie zareagovali oblečením sa do čierneho, čím vyjadrujú tichý protest s pomermi slobodnej žurnalistiky v televízii.

„V živých vstupoch v správach o 12.00 h sa postupne vystriedali piati redaktori, každý z nich mal čierne oblečenie. Do čierneho oblečenia sa obliekli aj kameramani televízie,“ uviedol Denník N.

V čiernom boli v rámci obedných Televíznych novín počas jednotlivých vstupov zaradom odetí redaktori Adel Ghanam, Zuzana Ferenčáková, Jozef Demeter, Monika Koleková a Kristína Oravcová. Moderátor v štúdiu Dominik Matulaj, ktorý výzvu taktiež podpísal, bol oblečený štandardne.

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti

Kritickí zamestnanci, združení v odboroch zakladaných v marci tohto roka napríklad moderátormi Michalom Kovačičom alebo Viktorom Vinczem, zareagovali na nesplnenie výzvy vyhlásením štrajkovej pohotovosti.

Vedeniu televízie doručili rozšírený zoznam podmienok na ceste k slobodnej žurnalistike, ku ktorých splneniu sa majú nadriadení zaviazať do 5 pracovných dní. Ak sa tak nestane, v zmysle platnej legislatívy vstúpia odbory do ostrého štrajku.

Štrajkový výbor, tvorený okrem Kovačiča s Vinczem aj redaktorom Adelom Ghannamom, žiada nezávislosť pri tvorbe politickej žurnalistiky. Odbory žiadajú možnosť klásť politikom aj nepríjemné otázky a zároveň informovať o politickej situácii „slobodne, objektívne, nestranne“ bez ohľadu na to, či z informácií aktuálna vládna moc vzíde pozitívne alebo negatívne.

Rovnako tak odborové združenie Markízy žiada zamedzenie „neštandardných a mimoriadnych zásahov“ do schváleného obsahu reportáží pripravených do vysielania.

Celé znenie pôvodnej výzvy vyše 120 zamestnancov

Plne podporujeme nášho kolegu Michala Kovačiča v jeho stanovisku, ktoré odprezentoval vo vysielaní poslednej relácie Na Telo a v celom rozsahu za ním stojíme. Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia. Michal Kovačič vytvoril z Na Telo svojím profesionálnym prístupom najsledovanejšiu politickú reláciu na trhu, jeho zrušenie je preto jednoznačne proti záujmom televízie a teda nás všetkých.

Generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla požiadame, aby sa do troch dní písomne zaviazali, že relácia bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon.

Platí to, čo sme manažmentu komunikovali už v minulosti – naše kroky nie sú pokusom o boj s vedením, iba snahou o zachovanie slobody spravodajstva Markízy. V minulosti práve ono zohralo kľúčovú úlohu vo vývoji slovenskej demokracie a sledujúc dianie v ostatných médiách sa ukazuje, že naša nezávislosť bude potrebná viac, ako kedykoľvek predtým.

Pondelok 27. mája 2024

Celé znenie reakcie Markízy

Televízia Markíza ako súkromná televízna stanica, ktorá plne rešpektuje zákonný rámec upravujúci pravidlá televízneho vysielania v Slovenskej republike a podmienky z udelených oprávnení, ako aj nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, konštatuje, že v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok.

Osobitne v kontexte posledných udalostí, kedy došlo k porušeniu všetkých zásad profesionálnej žurnalistiky zo strany jej vlastného zamestnanca a tým poškodeniu dobrej povesti TV Markíza, považujeme zverejnené požiadavky za absolútne nepochopenie situácie.

Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať.

TV Markíza bude počas vzniknutej vysielacej prestávky intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo tak, aby bola platformou pre korektnú diskusiu medzi jednotlivými politickými stranami a názorovými prúdmi v slovenskej spoločnosti.

TV Markíza nedopustí, aby táto relácia, ako aj celé jej vysielanie, bolo zneužité v prospech ktorejkoľvek z politických strán.

Štvrtok 30. mája 2024

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze)

Štvrtok 30. mája 2024

Čítať viac...
Nahor