Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Viete prví: Markíza odštartuje druhú sériu Dunaj, k vašim službám! Koľko má seriál častí?

Výpravná dobová séria Markízy pokračuje. Odpovedáme na najčastejšiu otázku, koľko má Dunaj častí.

Začiatkom januára uviedla Markíza na obrazovky svoj historicky najväčší seriálový projekt Dunaj, k vašim službám.

Dobová výpravná novinka preniesla divákov do obdobia spred 2. svetovej vojny, do prostredia prvého obchodného domu v Bratislave, v ktorom rozohrala sériu romantických zápletiek, ale aj liniek pripomínajúcich temné časy na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia.

Vôbec najväčší seriál Markízy dosiahol rozpačitý nástup na obrazovky.

Napriek líderskému postaveniu v obchodnej cieľovej skupine, na ktorú Markíza a Joj predávajú reklamu, sa seriál neuviedol dominantným spôsobom a s prvými časťami skôr strácal časť divákov. Odštartoval zároveň vôbec najslabšie spomedzi všetkých dobových seriálov.

Zlom v prospech Dunaja nastal od marca.

Dobový seriál momentálne dosahuje najlepšie výkony sledovanosti od štartu, pričom v obchodnej cieľovke už viackrát prepísal rekordy. Kým v prvých dvoch mesiacoch sa častejšie hýbal okolo a pod hranicou 7 ratingov, v marci nateraz s každým dielom 7-percentnú ratingovú hranicu prekročil a po prvý raz sa dostal aj nad 8 %.

 


Dunaj zaberá najlepšie od štartu: Prepisuje divácke rekordy, po Nemocnici preberá dominanciu!Čítajte →

Veľkosť seriálového projektu Dunaj vyvolala u mnohých divákov očakávania, že pôjde o krátky televízny seriál.

V prvých dňoch vysielania sa dokonca medzi divákmi šírili informácie, že ide iba o 8-dielnu minisériu, akou bola napríklad Iveta alebo aktuálne vysielaný Einstein.

Koľko má Dunaj častí?

Dunaj však, naopak, priniesol na slovenské obrazovky dosiaľ najkvalitnejšiu televíznu telenovelu.

Už pred štartom seriálu portál Mediaboom.sk informoval, že oproti predchádzajúcim výpravným seriálom je Dunaj, k vašim službám dlhodobejším projektom televízie, ktorý v prípade úspechu dostane väčší počet epizód.

Obchodný dom je koncipovaný do väčšieho množstva epizód. Jednotlivé epizódy na seba nadväzujú a nie sú uzavreté,“ uviedla v minulosti kreatívna producentka TV Nova, Klára Follová, ktorá pracuje na českej verzii seriálu pod názvom Zlatá labuť.

Nakoniec to potvrdila aj samotná Markíza.

Dunaj zaradila do vysielania až dvakrát do týždňa, keď sa rozhodla prioritne zaútočiť v oba vysielacie dni na konkurenčný seriál Nemocnica. Ovocie tohto rozhodnutia žne v treťom vysielacom mesiaci seriálu.

Dunaj, k vašim službám tak na rozdiel od niekdajších výpravných dobových seriálov 1890 alebo Slovania nemá od začiatku stanovený presný počet častí.

Seriál z prostredia obchodného domu má v tomto smere najbližšie k projektom ako Nemocnica alebo Divoké kone, ktorých počet častí sa vyvíjal prakticky v reálnom čase v závislosti od úspešnosti seriálu a diváckeho dopytu.

Namiesto vopred kompletne nakrúteného seriálu s presne stanovenou porciou epizód prebieha výroba Dunaja kontinuálne naďalej.

Koniec pôvodnej jarnej série

Dnes už však vieme povedať, koľko častí Markíza uvažovala pôvodne odvysielať v rámci prvej jarnej série.

Seriál Dunaj, k vašim službám sa pôvodne očakával ako nový projekt na pondelky, ktorým by mohla mať Markíza ambíciu nahradiť vlaňajší úspešný seriál Druhá šanca. Ťažila z neho hercov aj tvorcov.

Aj česká verzia Zlatá labuť ukázala, že pôvodní tvorcovia počítali so seriálovým námetom jedenkrát do týždňa. TV Nova českú adaptáciu uvádza iba vo štvrtky.

Markíza prišla s prekvapivou správou uprostred decembra, kedy Dunaj, k vašim službám vytiahla na obrazovky od januára mimo avizovaných plánov zmenou programu. Na poslednú chvíľu sa rozhodla zareagovať na nástup konkurenčnej Nemocnice a zároveň tým definitívne rozhodla o zdvojení vysielania nového seriálu v rámci jedného týždňa.

 


Exkluzívne: Ohrozené vysielanie Dunaja? Markíza nové časti nestíha podľa plánu!Čítajte →

Ako sme v minulosti exkluzívne informovali, toto náhle rozhodnutie Markízy malo skomplikovať seriálovú prípravu, keď mali tvorcovia epizódy uvádzať do vysielania na poslednú chvíľu.

Na Voyo dokonca seriál pred štartom nebol vôbec v predstihu, po čase televízia oficiálne zastabilizovala pre Dunaj iba 24-hodinové predpremiéry.

Pre prvú jarnú sériu Dunaja, k vašim službám pripravila Markíza celkovo 20 epizód.

Tie už televízia aktuálne stihla kompletne odvysielať.

Seriál pri zdvojenom vysielaní došiel potichu do finále prvej série už minulý týždeň vo štvrtok, kedy symbolicky trhol nový rekord sledovanosti v obchodnej cieľovej skupine ratingom 8,1 % a podielom na trhu 26,1 %.

Dunaj štartuje druhú sériu

Markíza s vysielaním Dunaja pokračuje kontinuálne aj naďalej.

Nakoľko môže byť čoraz viac spokojná s narastajúcou sledovanosťou, Dunajom bude vypĺňať utorňajšie a štvrtkové večery aj ďalšie týždne.

Pokiaľ bude chcieť Markíza prekryť seriálovú Nemocnicu na Jojke až do jej jarného finále, Dunaj by sa mohol vo vysielaní zdržať až do júna. Joj totiž počas minuloročnej jari potiahla nemocničný seriál až do začiatku posledného mesiaca pred prázdninami.

Markíza, naopak, vlani končila svoje hlavné jarné programy už začiatkom mája.

Dunaj, k vašim službám štartuje novú 2. sériu tento utorok.

Zlom medzi sériami ilustruje najmä blížiaci sa začiatok vojny.

„Ranné správy sú horúcou témou naprieč všetkými poschodiami a oddeleniami Dunaja. Na vedenie aj zamestnancov však dolieha aj počet mobilizovaných mužov a práca, ktorá sa kvôli tomu kopí,“ začína anotácia prvej časti novej série.

Témou nových častí bude aj príchod konkurencie v podobe nového obchodného domu či odhalenie viacerých tajomstiev kľúčových postáv.

Dej úvodného týždňa 2. série Dunaja
„Eva si užíva svoj prvý hudobný úspech a prísľub nového života. Dávid však po ranných správach potrebuje jej pomoc viac, ako kedykoľvek predtým. Vilma sa snaží nájsť si cestu ku Kristíne po tom, ako sa prevalí jej tajomstvo. Alena dostáva ďalšiu príležitosť predviesť svoje zručnosti. Irena sa rozhoduje vymyslieť Dunaju slogan, ktorým budú môcť konkurovať novému obchodnému domu. Leopold musí spraviť ťažké rozhodnutie po tom, ako Šarlota odhalí jeho tajomstvo. Petrov nečakaný návrat rozvíri Klárine city a zamieša karty Irene, ktorá už preberala kontrolu nad dianím v Dunaji. Eva nevie Walterovi odpustiť, že pred ňou tajil Helgine tehotenstvo. Walter cíti tlak aj zhora, keď sa vysokopostavený nemecký dôstojník posťažuje na neoznačené židovské obchody v Bratislave. Annu prekvapí milá návšteva na oddelení hudby, ktorá však so sebou nesie množstvo otázok. Julova nová úloha vyvoláva konflikty všade, kde sa ukáže. Aj u Kučerovcov. Peter sa nevie vyrovnať s Kláriným postojom a útechu hľadá v kabarete.

Dunaj môže ísť celý rok

Pre Markízu sa Dunaj stal jedným z vôbec najdôležitejších projektov roka 2023.

Do projektu s dlhodobejšími ambíciami sa televízii podarilo zlákať celú plejádu veľkých hereckých mien, pričom ako vzťahový seriál s otvoreným počtom epizód nemusí skončiť ani druhou sériou.

Markíza má byť v prípade úspechu pripravená pokračovať s Dunajom aj v priebehu ďalšej sezóny.

Ako sme už v minulosti informovali, imidžovo Dunaj, k vašim službám vystriedal vo vysielaní televízneho lídra pauzujúcu Druhú šancu, ktorá sa na obrazovky s treťou sériou vráti až v priebehu roka 2024.

Dovtedy si Markíza potvrdila viacerých jej hereckých predstaviteľov aj účinkovaním v Dunaji.

 

Čítať viac...
Nahor