Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Nové projekty

Blesková zmena Markízy: Urýchľuje štart horúcej novinky s Koleníkom, postaví sa Nemocnici!

Okrem podvečera nastane hneď na začiatku nového roka veľký súboj aj v prime-time. Markíza sa opäť pokúsi zaútočiť na Nemocnicu, proti ktorej urýchľuje nástup svojho dosiaľ najvýpravnejšieho seriálu.

Jarná televízna sezóna odštartuje hneď na začiatku januára.

Televízie ani budúci rok nevypustia kedysi menej dôležité televízne týždne medzi Vianocami a marcom, v priebehu ktorých v minulosti zväčša zavládol pokoj zbraniam podobný letným mesiacom.

Mimosezónne obdobie zo začiatku roka sa však postupom rokov zmenšovalo až takmer úplne vytratilo.

Vianočné sviatky prinášajú jedinečnú možnosť odprezentovať vôbec najväčším diváckym masám pripravované novinky, s ktorými televízie zväčša počítajú pre celú ďalšiu sezónu a niekedy ešte dlhšie. V priebehu januára a februára sa tak objavuje stále viac kľúčových noviniek a programov, aj keď ostrá jarná televízna sezóna štartuje až na prelome februára a marca.

Ako sme už informovali, k mimoriadnemu súboju sa schyľuje podvečer, kedy dochádza k najväčším zmenám za dlhé roky.

Okrem nového denného seriálu Markízy, Mama na prenájom, ktorý po piatich rokoch nahrádza seriál Oteckovia, vlastnú novinku spúšťa RTVS, ktorá po 15 rokoch zrušila dennú súťaž 5 proti 5 a vystrieda ju vlastnou pôvodnou zábavnou reláciou Traf to!.

Obe novinky sa postavia dennej kuchárskej šou Bez servítky na Jojke, ktorá od tohtoročnej jari prevzala líderstvo v podvečerom čase a vôbec po prvý raz sa ocitne v pozícii programu, ktorý bude musieť obhajovať svoju pozíciu.

 


Súboj roka 2023 sa blíži: Veľký televízny boj o podvečer, známy dátum štartu všetkých noviniek!Čítajte →

K podvečernému súboju Markízy, Joj a Jednotky dôjde hneď na začiatku roka.

Ako sme informovali, všetky tri televízie odštartujú svoje podvečerné programy súčasne v pondelok 9. januára. 

Rozdielny bude iba vysielací čas, Markíza pripravuje na úvod špeciálnu dlhú epizódu seriálu Mama na prenájom, s ktorým tak odštartuje už o 17:45, Bez servítky bude nasledovať po 17:50. Ako posledná svoju novinku uvedie Jednotka, ktorej šou Traf to! bude mať nevýhodu so štartom až okolo 18:20, a teda v čase naplno rozbehnutých konkurenčných programov.

Nástupca Druhej šance odštartuje skôr

K mimoriadne atraktívnemu televíznemu súboju však dôjde aj v hlavnom vysielacom čase.

Markíza pre budúci rok pripravuje náhradu tohtoročného najväčšieho televízneho hitu Druhá šanca, ktorý vystrieda ohlásenou dosiaľ najvýpravnejšou seriálovou produkciou Dunaj, k vašim službám.

Ide o novinku pôvodne predstavenú pod názvom Obchodný dom, ktorá oficiálne ponesie práve názov odkazujúci na najslávnejší obchodný dom v Bratislave z 30. rokov minulého storočia.

Markíza pôvodne s novým seriálom Dunaj chcela vyrukovať na obrazovky vo februári 2023.

Termín bol prispôsobený aj začiatku výroby, ktorá nie je vôbec jednoduchá a vyžaduje si najmä pri príprave úvodných výpravnejších častí väčší časový priestor.

Televízia však operatívne mení plány a novinku odštartuje o niekoľko týždňov skôr.

Reaguje tým na konkurenciu, ktorá svoje seriály Hranica a Nemocnica vráti na obrazovky postupne od 9. januára 2023.

Opäť vyzve Nemocnicu

Výpravná seriálová novinka bude totižto novou zbraňou Markízy voči stále úspešnej Nemocnici na Jojke.

Dobový seriál Dunaj bude kopírovať vysielanie Nemocnice a Markíza ho tak bude vysielať dvakrát do týždňa každý utorok a štvrtok o 20:30.

Novinka Dunaj, k vašim službám takto odštartuje v utorok 10. januára 2023 spoločne s úvodom novej série Nemocnice.

Televízny líder týmto krokom potvrdzuje informácie portálu Mediaboom.sk, ktorý avizoval, že napriek ohlásenej najvýpravnejšej produkcii v histórii Markízy pôjde o seriál, ktorý má dostať väčší počet častí a ideálne sa zdržať vo vysielaní televízie dlhší čas.

Operatívnou zmenou programu Markíza prekopáva januárové vysielanie.

 


Druhá šanca pozná seriálového nástupcu: Najväčšia novinka Markízy s Jánom Koleníkom! (foto)Čítajte →

Pôvodne totižto v utorky počítala s nasadením českých vydaní Utajeného šéfa, v stredu zas s reprízovou Chart Show a vo štvrtky chcela dovysielať neúspešný jesenný seriál Chatári.

Markíza okamžitým vytiahnutím Dunaja na utorky a štvrtky vyhadzuje z hlavného večerného programu Utajeného šéfa a Chart Show. Chatárov zároveň presúva na nový vysielací deň do stredajšieho prime-time.

Zvyšné večery plánuje líder vyplniť filmami.

Proti Nemocnici opakovane pohorela

Markíza sa púšťa do nového útoku na Nemocnicu po tom, čo sa už niekoľkokrát snahou odstaviť seriálový hit Jojky od úspechu popálila.

Túto jeseň skúsila proti nej postaviť rovno najsledovanejší seriál minulého roka Pán profesor, ktorý z pondelkov presunula na utorky.

Seriál s Tomášom Maštalírom sa stal televíznym fenoménom krátko po odvysielaní prvých častí. Štartoval v marci 2020, kedy sa s prvými dvoma časťami hýbal ešte okolo 7 ratingov a Markíza s ním dokonca rátala len ako druhým večerným programom za Susedmi.

Po presune na 20:30 okamžite vystrelil a stabilne sa už držal nad 10 – 12 ratingami. Najsledovanejšie obdobie zažil vlani, kedy na jar v druhej sérii priemerne prekročil rating 12 % a priemerný podiel 32 %. Na jeseň 2021 poklesol k priemernej úrovni okolo 10 ratingov a podiel 29 %.

Pán profesor sa na obrazovky vrátil po polročnej prestávke so štvrtou sériou práve na jeseň, kedy sa postavil proti Nemocnici.

Seriál v jej konkurencii a po pauze výrazne klesol v sledovanosti a najvyššie sa hýbal okolo 8 ratingov. Priemerne sa však hýbal stabilne okolo 7 %, pričom prepísal aj svoje minimá s dosiaľ najhorším ratingom 6,5 %.

Na jar si Markíza proti Nemocnici vylámala zuby s presunom reality šou Svadba na prvý pohľad a zábavnej šou 2 na 1 do jej konkurencie na utorky a štvrtky. Oba programy medzi sériami výrazne prepadli a z nadpriemerov klesli do hlbokých podpriemerov.

Na jeseň 2021 zas Nemocnica odstavila od úspechu Sestričky a Hornú Dolnú.

 

Čítať viac...
Nahor