Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Prvý výpravný historický seriál 1890 (zdroj: TV JOJ)

Nové projekty

Veľké plány televízií: Markíza v roku 2023 odvysiela svoj prvý veľkolepý seriál v histórii!

Markíza budúci rok prinesie svoj dosiaľ najvýpravnejší seriál. Veľké projekty chystajú po prvýkrát všetky tri televízie.

Slovenské televízie sa v seriálovej produkcii začínajú čoraz častejšie púšťať do ambicióznych projektov.

Kým v prvom desaťročí nového milénia pri boome slovenskej seriálovej tvorby ešte prevládali seriály nakrúcané v „krabicových“ ateliéroch, v ostatných rokoch, naopak, zažívajú rozkvet produkčne náročné projekty, ktoré sa snažia dobiehať svetové trendy v seriálovej tvorbe.

Televízie v uplynulom období dali zelenú viacerým mimoriadne nákladným projektom, ktoré vyvolávajú o to väčšie očakávania.

Joj v roku 2017 realizovala svoj vtedy najdrahší a prvý veľkolepý televízny seriál 1890, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Ján Koleník. Toho si televízie do väčších produkcií vyberajú pravidelne, medzi nákladné projekty patria aj Druhá šanca, Za sklom či Ultimátum.

Detektívku 1890 vo výške rozpočtu prekonala sama Joj v roku 2021 odvysielaním veľkolepého seriálu Slovania.

Momentálne sa na uvedenie ambicióznych historických seriálov pripravujú netradične rovno všetky tri slovenské televízie.

Rodinná sága RTVS

Ako je známe, RTVS pracuje na novej historickej rodinnej ságe s pracovným názvom Niekde v Európe, ktorá bude sledovať osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951.

V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých situácií budú mať diváci možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko – Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie či Február 1948,“ uviedla RTVS.

Verejnoprávna televízia pripravuje celkovo 8 častí rodinnej ságy. Odvysielať ju podľa pôvodných plánov chcela v roku 2023. Viac o pripravovanom seriáli Niekde v Európe aj s obsadením nájdete v tomto článku.

 


RTVS budúci rok s novým seriálom: Nakrúca rodinnú ságu plnú historických míľnikov Slovenska!Čítajte →

Historický fantasy seriál Joj

Ako sme najnovšie informovali, na novom historickom projekte pracuje aj Joj.

Žánrovo by pritom mohla nadviazať na spomínanú detektívku 1890, ktorá jej priniesla v minulosti pozitívne divácke ohlasy.

Ide o kriminálny fantasy seriál s pracovným názvom Bytosti, ktorý zas divákov prenesie do obdobia osvietenstva počas vlády Márie Terézie.

„Ak sa vtedy stal zločin spojený s nadprirodzenými udalosťami, boli na miesto činu vyslaní traja cisárski emisári, aby zločin vyšetrili a racionálne objasnili poveru, ktorej ľudia verili. Vojenský kapitán Hugo, osvietenský učenec Albert a mních Baltazár sú ideálnym spojením fyzickej sily, rozumu a viery. Cez napínavý príbeh, dojímavé aj vtipné situácie divák spoznáva dobu aj historické zaujímavosti (napr. začiatok používania adries, príboru). Tajomné príbehy o svetlonosovi, hýkalovi, vlkodlakovi či grgalici zároveň predstavujú zabudnuté slovenské mytologické bytosti, ktorým verili naši predkovia a sú trvalou súčasťou našej kultúrnej tradície,“ uviedla k novinke televízia.

Hlavné úlohy v novom seriáli Bytosti majú stvárniť napríklad Jana Kovalčíková, Ján Budař alebo Milan Ondrík.

Joj počíta s celkovo 12 epizódami nového seriálu, ktorého uvedenie je však otázne. Televízia nateraz potvrdila iba prípravu seriálu.

Veľkolepý projekt Markízy

Už dlhší čas pritom na vlastnej výpravnej novinke pracuje aj komerčný líder.

Markíza sa pred časom pustila do svojho vôbec prvého veľkolepého dobového seriálu, ktorý chce na obrazovky priniesť v roku 2023.

Televízia dosiaľ oficiálne potvrdila iba to, že pôjde o seriál odohrávajúci sa vo vojnových rokoch od konca 30. rokov minulého storočia. Podľa našich informácií zároveň ide o seriál z prostredia obchodného domu.

Z prvých informácií pritom vyplýva, že by mohlo ísť o rovnaký seriál, aký už oficiálne potvrdila česká TV Nova.

Sesterská televízia Markízy médiám potvrdila prípravu veľkej dobovej série s pracovným názvom Obchodný dom, ktorá je do vysielania pripravovaná práve pre rok 2023.

Príbeh seriálu sa začína odohrávať v marci 1939 pred vypuknutím 2. svetovej vojny, kedy sa v Prahe otvára najmodernejší obchodný dom v Európe.

„Je 15. marca 1939, obchodný dom slávnostne zahajuje svoju prevádzku. V ten istý deň nemecké vojská prekračujú československé štátne hranice. V deň, keď sa smotánka z celej krajiny schádza, aby sa v neľahkej dobe nechala uchlácholiť všetkým, čo si len možno predstaviť a priať, je hlavné mesto obsadené nepriateľským vojskom. Obchodný dom otvára svoje brány v rovnakej chvíli, keď v krajine končí nádej na mier…“ uvádzajú tvorcovia novinky.

Tvorcovia nebudú rozprávať príbeh konkrétneho obchodného domu minulého storočia. Dej posadili do fiktívneho prostredia.

„Príbehy jednotlivých postáv sú smutné, pravdivé, komické aj romantické. Tiež ale napínavé, plné ohrozenia a fatálnych rozhodnutí. Obchodný dom v sebe vo vojnovej dobe spája pozlátko s nebezpečenstvom. Lásku s hrdinstvom. A za tým všetkým sú potom rodiny, do ktorých sa ľudia z obchodu každý večer vracajú, aby sa pobili s nástrahami všedných dní. Aby žili plný život. Aby vo vojnovej dobe obstáli a zachovali si česť a dôstojnosť,“ uzatvára anotácia.

Potenciál na „obriu“ sledovanosť

Nový seriál Obchodný dom chce priniesť vzťahovú dobovú melodrámu na pozadí historických udalostí.

„Ide o dobový seriál, historické okolnosti v ňom tak hrajú podstatnú úlohu. Netvoríme však vojnovú drámu. Pre nás sú dobové udalosti skôr katalyzátorom osudov našich postáv, ktoré sledujeme v ich bežných životoch a vzťahoch. Samozrejme, históriu berieme do úvahy a pracujeme s ňou, ale nie je stredobodom nášho rozprávania. Zameriavame sa najmä na životné zvraty celého spektra postáv okolo obchodného domu,“ uviedla kreatívna producentka TV Nova, Klára Follová.

Rozdielom oproti tunajším výpravným sériám môže byť dlhodobejší projekt s väčším počtom častí.

„Obchodný dom je koncipovaný do väčšieho množstva epizód. Jednotlivé epizódy na seba nadväzujú a nie sú uzavreté,“ priblížila producentka nového seriálu.

Tvorcovia s televíziou majú od novinky mimoriadne očakávania.

Označujú ho za veľký, kvalitný a náročný projekt, ktorý bude mať v prime-time potenciál dosiahnuť „obriu“ sledovanosť. „Je to vlastne producentský sen,“ dodala Follová.

Dve seriálové verzie

Nova doteraz veľký seriálový projekt Obchodný dom predstavila len vo vlastnej produkcii.

Ohlásila tvorcov, režiséra aj hercov, medzi ktorými sa nachádzajú pravidelní spolupracovníci či už s Novou alebo českými televíziami.

Televízie doteraz vyrábali aj rovnaké seriály samostatne – Markíza a Nova vyrobili vlastné verzie Druhej šance, Pána profesora, Výnimočnej Nikol či Sestričiek.

Naopak, spoločné seriály už priniesli konkurenčné televízie – RTVS s Českou televíziou nakrútili Inšpektora Maxa alebo Doktora Martina, v oboch krajinách sa tešili z úspechu. Joj s Českou televíziou zas túto jar uviedli spoločne minisériu Ultimátum, aktuálne už pripravujú ďalšiu novinku Lovec. S Primou zas Joj nakrúca nový seriál Call My Agent.

Televízie sa pritom v ostatných rokoch stále viac začínajú pri seriálových produkciách spájať so zahraničnými televíziami či producentmi.

Vďaka tomu dokážu realizovať aj finančne náročné projekty, ktoré dosiaľ na našom trhu nevznikali.

Najznámejším príkladom je seriál Slovania, ktorý by Joj nezrealizovala bez vstupu ukrajinských partnerov a dotácie miestneho ministerstva kultúry.

Aktualizácia: Markíza už oficiálne potvrdila, že nakrúca vlastnú verziu seriálu Obchodný dom.

Opäť tak sesterské televízie, ktoré spája rovnaký majiteľ aj programová riaditeľka vyrábajú rovnaký seriál v samostatných verziách.

 


Markíza v 2023: Výpravný seriál s Koleníkom aj novinka s Maštalírom, na jar nové Let´s Dance!Čítajte →

Hlavné hviezdy Druhej šance

Markíza už najnovšie potvrdila aj mnohé mená, ktoré sa v seriáli objavia.

Zaujímavosťou je, že český projekt Obchodný dom zastrešuje produkčná spoločnosť Dramedy Productions, ktorá v minulosti z podobného žánru produkovala napríklad tri série dobového seriálu První republika pre Českú televíziu.

Ústrednou hviezdou Prvej republiky bol Ján Koleník, o ktorom sa už dlhšie špekulovalo ako hlavnej tvári nového veľkého projektu Markízy.

Práve Ján Koleník bude jednou z hlavných hviezd aj novinky Obchodný dom.

Okrem neho televízia do svojho prvého výpravného seriálu obsadila aj viacero ďalších hercov z Druhej šance ako Filip Tůma, Monika Hilmerová alebo Sarah Arató, no taktiež viaceré ďalšie veľké herecké mená. Všetky nájdete v tomto článku.

Markíza už totiž medzičasom dotočila epizódy druhej série svojho seriálového hitu Druhá šanca. Ten by sa mal po mimoriadne úspešnom tohtoročnom vysielaní pre budúci rok vytratiť z televíznych obrazoviek, na pokračovanie si budú musieť diváci počkať dlhší čas.

 


Druhú šancu čaká veľké lúčenie s divákmi: Poznáme dátum finále najväčšieho hitu roka!Čítajte →

Zároveň však Markíza bude chcieť udržať divákov Druhej šance v pondelňajšom prime-time aj od nového roka. Práve v pondelky sa jej ostatné roky darí uvádzať najúspešnejšie seriály na trhu.

Ako sme už informovali, jedným z jej veľkých pripravovaných adeptov na lukratívny vysielací deň môže byť aj pripravovaná novinka z prostredia obchodného domu.

Televízny líder pritom už pravidelne v prípade úspechu niektorej tváre využíva jej popularitu na maximum a snaží sa o jej obsadenie v ďalších programoch.

Bolo tomu tak aj pri ukončení seriálu Oteckovia, z ktorého hneď niekoľko hercov okamžite obsadila do svojho najsledovanejšieho programu tohto roka Druhá šanca. Z ďalšieho zas spravila moderátora Farmy.

 

Čítať viac...
Nahor