Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Viete prví

Vianoce na RTVS: Štedrý večer s klasickou Popoluškou aj novým televíznym filmom!

Nová vianočná rozprávka môže tento rok na RTVS zmeniť vysielací deň, miesto nej chce Jednotka na Štedrý večer ponúknuť premiéru nového televízneho filmu.

Prehľad prvých plánov televízií pre tohtoročné Vianoce po predstavení predbežných štruktúr Markízy a Jojky uzatvárame pohľadom na sviatočný program verejnoprávnej Jednotky.

Aj v tomto prípade ide o prvé plány, ktoré sa môžu do decembra zmeniť.

RTVS už tradične prinesie vôbec najviac slovenských televíznych klasík, do vysielania však pripravuje aj pôvodné filmové premiéry.

Stret troch silných titulov

Kým Jojka začne s vianočným programom už od pondelka 19. decembra, Jednotka napodobní skôr komerčného lídra Markízu.

Aj RTVS totiž do sviatočného režimu prepne až pred Štedrým dňom v piatok 23. decembra, kedy plánuje odvysielať niekoľko silných titulov. Od obeda by jej program mali tvoriť známa klasika O princezně Jasněnce a létajícím ševci, jej vlastné pôvodné rozprávky Čarovný kamienok a Zázračný nos, podvečer sa na rad dostane obľúbená komediálna rozprávka Anjel Pána.

Večerné vysielanie podľa prvých plánov obsadí kultová rozprávka Byl jednou jeden král, pričom už teraz je zrejmé, že piatkový prime-time bude jeden z najnabitejších v priebehu celých sviatkov. Markíza totiž v tento večer plánuje odvysielať legendárnu komédiu S tebou ma baví svet a Jojka zas najúspešnejšiu zahraničnú komédiu Sám doma.

Po desiatej chce Jednotka ponúknuť zasneženú francúzsku romantiku Láska v Laponsku.

 


Vianoce na Markíze: V premiére česká Láska nebeská, Mrázik dostane najlukratívnejší čas v roku!Čítajte →

Klasické Tri oriešky po prvýkrát

Tohtoročné Vianoce budú pre RTVS výnimočné, keď sa vôbec po prvýkrát od spojenia televízie a rozhlasu dostala k právam na klasickú verziu Troch orieškov pre Popolušku.

V minulosti ju STV naposledy vysielala ešte v 90. rokoch.

Dlhé roky práva na ich vysielanie držala Markíza a žiadna iná televízia sa k nim dostať nedokázala. Po zavedení žrebu českých filmov v roku 2016 si už televízie začali klasiky losovať a o zisku klasík na najbližší rok rozhodovala náhoda. Až do vlaňajška sa stalo iba jeden raz, že by si právo prvého výberu vylosovala RTVS.

Kým Markíza s Joj v takomto prípade automaticky siahnu po Troch orieškoch pre Popolušku, RTVS v roku 2018 túto možnosť prekvapivo odmietla. V roku 2021, kedy sa jej opäť naskytla možnosť vyberať si ako prvá, už zmenila stratégiu a Tri oriešky si poistila.

RTVS pri vysielaní Troch orieškov pre Popolušku neplánuje zmeniť dlhoročný zvyk a odvysiela ich na Štedrý večer o 19:00.

Z ďalších veľkých klasík sa verejnoprávna televízia pre tento rok okrem Popolušky a Byl jednou jeden král dostala ešte ku legendárnej komédii Vesničko má středisková, ktorú chce odvysielať v utorok 27. decembra o 20:30.

Zároveň tri večery po sebe – od stredy 28. decembra do piatka 30. decembra jej hlavný vysielací čas o 20:30 vyplní nesmrteľná klasika Sváko Ragan. V každý večer vytvorí dvojičku s ďalšími kultovými filmami – v stredu v druhom pásme to bude Medená veža, vo štvrtok 29. decembra jej pokračovanie Orlie pierko a v piatok Na samotě u lesa.

Štedrý deň bez novej rozprávky

V sobotu 24. decembra otvorí Jednotka vysielanie vlastnou rozprávkou Johankino tajomstvo a klasikou Jak se budí princezny. Na obed RTVS nevynechá tradičný koncert Úsmev ako dar, po ktorom bude nasledovať ďalšia z bývalých štedrovečerných slovenských rozprávok Láska na vlásku.

Popoludní sa dostane na rad tradičná rozprávka Dařbuján a Pandrhola, nasledovať budú slovenské klasiky Vianočné oblátky a Kráľ Drozdia brada, ktorý už pôjde podvečer proti Perinbabe na Markíze a Kúzelnej opatrovateľke na Joj.

Ako sme uviedli, o 19:00 budú nasledovať klasické Tri oriešky pre Popolušku, na ktoré chce Jednotka o 20:20 nadviazať rozprávkou režiséra Petra Bebjaka Vianočné želanie.

 


Vianoce na JOJ: Moderné Tri oriešky pre Popolušku aj veľký úlovok kultových komédií z Markízy!Čítajte →

RTVS v prípade potvrdenia prvých plánov neponúkne tentoraz na Štedrý večer premiérovú vianočnú rozprávku.

S tradíciou po vzore Českej televízie začala v roku 2014, kedy 24. decembra uviedla Lásku na vlásku. Odvtedy iba dvakrát novú slovenskú rozprávku na Štedrý večer vynechala, a to v rokoch 2017 a 2021, kedy dostali prednosť české produkcie a investícia do nákladnej minisérie Mária Terézia.

Prehľad sledovanosti nových slovenských rozprávok RTVS od roku 2014*

Štedrý deň 2014: Láska na vlásku / rtg 13,9 %, shr 29,6 % / celkovo 681-tisíc divákov
Štedrý deň 2015: Sedem zhavranelých bratov / rtg 13,1 %, shr 26,3 % / celkovo takmer 680-tisíc divákov
1. sviatok vianočný 2015: Johankino tajomstvo / rtg 11,3 %, shr 23,5 % / celkovo 701-tisíc divákov
Štedrý deň 2016: Zázračný nos / rtg 7,6 %, shr 15,9 % / celkovo 430-tisíc divákov
Štedrý deň 2017: RTVS hlavnú slovenskú premiérovú rozprávku nevysielala, prednosť dostal Anjel pána 2 a miniséria Mária Terézia
Štedrý deň 2018: Vianočné želanie / rtg 12,3 %, shr 21,5 % / celkovo 603-tisíc divákov
Štedrý deň 2019: Čarovný kamienok / rtg 11 %, shr 18,9 % / celkovo 583-tisíc divákov
Štedrý deň 2020: O liečivej vode / rtg 9,8 %, shr 19,3 % / celkovo 558-tisíc divákov
Štedrý deň 2021: RTVS uviedla českú koprodukčnú rozprávkovú premiéru Ako si nevziať princeznú, na sviatky dostala prednosť finálová časť minisérie Mária Terézia

(rating, share v 12-54 / počet divákov v 12+)

Nový televízny film

Tento rok RTVS novú rozprávku cez Vianoce uvedie, na Štedrý deň však chce dať prednosť inej premiére.

Ako sme informovali už v marci, verejnoprávna televízia tento rok nakrútila nový televízny rodinný film Kôň, ktorý sa skutočne dostane na obrazovky tieto Vianoce.

Ide o nový televízny film po tohtoročnej premiére Jozef Mak, ktorú Jednotka odvysielala hneď na Nový rok 2022.

Nový film Kôň podľa prvých anotácií nebude iba jednoduchou vianočnou oddychovkou. V televíznej snímke sa kôň stane hlavným motívom príbehu aj nositeľom mnohých symbolov. Ústredná postava filmu, učiteľ Dušička, totiž jedného dňa pred Vianocami objaví u seba doma koňa. Nebolo by to tak zvláštne, keby nebýval v bytovke na druhom poschodí.

Prítomnosť netradičného domáceho miláčika však narúša každodenný stereotyp ako života v bytovke, tak v súkromí i práci hlavného hrdinu a odkrýva vzťahy aj pravú tvár ľudí v jeho okolí. Tvorcovia naznačujú, že na pozadí netradičnej témy chcú vo filme otvárať viaceré vnútorné dilemy hlavnej postavy a reflektovať povrchnosť súčasného sveta.

Rodinný televízny film Kôň chce Jednotka podľa prvých plánov odvysielať na Štedrý večer o 22:00.

Rozprávková premiéra zmení večer

Nová vianočná rozprávka vo vysielaní RTVS ani tento rok chýbať nebude.

Verejnoprávna televízia plánuje tieto Vianoce odvysielať televíznu premiéru rodinnej fantazijnej rozprávky Zakliata jaskyňa (2022), ktorá sa do kín dostala v júni tohto roka. Vznikla v slovensko-česko-maďarskej koprodukcii.

Za novou rozprávkou režisérsky aj scenáristicky stojí Mariana Čengel Solčanská, ktorá má na konte aj spomínanú rozprávku Láska na vlásku. V Zakliatej jaskyni si zahrali Marko Igonda, Táňa Pauhofová, Karel Dobrý, Martina Zábranská, Ondřej Kraus, Dominick Benedikt, Petra Dubayová, Jan Dolanský, Tereza Bebarová, Václav Kopta, Predrag Bjelac, Filip Kaňkovský.

Novú rozprávku Zakliata jaskyňa odvysiela Jednotka v nedeľu 25. decembra o 20:30.

Podobný krok urobila RTVS aj v roku 2017.

Vtedy mala na sviatky pripravené rovno dve silné rozprávkové premiéry – na Štedrý deň uprednostnila kino rozprávku Sedem zhavranelých bratov, vlastnú pôvodnú rozprávku Johankino tajomstvo odvysielala až na 1. sviatok vianočný. Paradoxne si ju celkovo pozrelo o približne 20-tisíc divákov viac ako štedrovečernú premiéru, ktorá však výraznejšie lákala mladšiu generáciu. Porovnanie sledovanosti nájdete v tabuľke vyššie.

Česko-slovenské premiéry proti sebe

Zaujímavosťou je, že sa v nedeľný večer proti sebe môžu stretnúť rovno tri nové česko-slovenské vianočné premiéry.

Ako sme už informovali, Markíza na nedeľu 25. decembra plánuje televíznu premiéru silnej romantickej komédie Želanie pre Ježiška, v ktorej sa rovnako objaví napríklad Táňa Pauhofová, Joj zas v rovnaký večer plánuje premiéru svojej historicky prvej rozprávky Krakonošove tajomstvo.

V nedeľu 25. decembra plánuje Jednotka zároveň počas dňa odvysielať filmy Bičianka z doliny, Krakonoš a lyžníci, Svätojánsky venček či Sebechlebskí hudci.

Na 2. sviatok vianočný v pondelok 26. decembra plánuje rozprávky Falošný princ alebo O liečivej vode, zreprízuje tiež klasiky Kráľ Drozdia brada a Tri oriešky pre Popolušku, denný program ukončí komédia Dobrý vojak Švejk.

 

Čítať viac...
Nahor