Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Televízny veľkofilm Jozef Mak, zdroj: RTVS

Televízia

RTVS odpáli Nový rok veľkou slovenskou premiérou! Na Silvestra potvrdzuje nové koncerty a tri špeciály

RTVS oficiálne predstavila sviatočný program, potvrdila viaceré informácie portálu Mediaboom.sk.

Verejnoprávna televízia necelý mesiac pred začiatkom vianočných sviatkov predstavila verejnosti svoj sviatočný a novoročný program.

RTVS v ňom potvrdzuje viaceré očakávané premiéry, ako napríklad silvestrovský špeciál Pečie celé Slovensko, ktorým uzavrie prvú sériu tohtosezónnej najsledovanejšej šou na slovenskom trhu.

„RTVS divákom ponúkne očakávanú záverečnú časť výpravnej minisérie Mária Terézia, novú rozprávku Ako si nezobrať princeznú, či filmy Jozef Mak a Šarlatán. Tešiť sa môžu aj na množstvo hudobných programov a dokumentov, nových Websterovcov, či špeciálne vyvrcholenie najsladšej šou roka Pečie celé Slovensko,“ uvádza sviatočné plány televízia.

Sviatočné vysielanie na Jednotke

Vianoce na Jednotke budú klasické, zábavné, no najmä s očakávanými novinkami. Divákov čakajú štyri slovenské premiéry spoločne s viacerými slovenskými a českými rozprávkami.

Na Štedrý večer odvysiela Jednotka v premiére o 19:00 vianočnú rozprávku Ako si nezobrať princeznú. Princ Leopold a princezná Jozefína sa v nej netradične postavia svojmu osudu a rozhodnú sa, že svadba nebude. Po novej rozprávke odvysiela Jednotka kultovú Princeznú so zlatou hviezdou na čele, ktorú vystrieda slovenská klasika ako Rysavá jalovica a Vianočné oblátky. Štedrý deň tradične uzavrie Polnočná svätá omša.

25. decembra o 20:30 Jednotka divákom ponúkne očakávanú premiéru záverečnej časti výpravnej historickej minisérie Mária Terézia.

„V nej budú môcť diváci spoznať postavu panovníčky v úlohe matky. Matky svojich šestnástich detí, matky Habsburskej ríše, ktorej blahobyt stavala na piedestál a svadobnou politikou sa snažila zabezpečiť stabilitu monarchie.“ RTVS od 22. novembra každý pondelok o 20:30 vysiela aj prvé štyri časti minisérie.

26. decembra ponúkne Jednotka slovenskú klasiku Pacho, hybský zbojník, na ktorú bude vzápätí nadväzovať aj trilógia Sváko Ragan v hlavnom vysielacom čase.

Tohtoročné Vianoce na Jednotke prinesú od 23. decembra až do 2. januára v hlavnom večernom programe zakaždým československú pôvodnú tvorbu.

Lákať bude Jednotka na mnoho nestarnúcej československej klasiky ako Krakonoš a lyžníci, trilógia titulov s detskou hviezdou Tomášom Holým a tradične komédiami ako Marečku, podejte mi pero, Vrchní, prchni, Sněženky a machři, Jak utopit Dr. Mráčka či Vesničko má středisková. Chýbať nebudú ani rozprávky Byl jednou jeden král, Kráľ Drozdia brada, S čerty nejsou žerty, Láska na vlásku či Pávie pierko. Jednotka prinesie aj klasiky Pod jezevčí skálou, Na pytlácke stezce, Za trnkovým keřem či duchovné príbehy Dieťa menom Ježiš a Svätá Barbora. Odvysiela tiež historické príbehy Sissi, Gróf Monte Christo, Hrbáč, Kapitán, V službách kráľa či Traja mušketieri.

Počas silvestrovského večera ukončí Jednotka v hlavnom vysielacom čase špeciálnou časťou Pečie celé Slovensko, po ktorej bude nasledovať tradične Milujem Slovensko a Neskoro večer. Po polnoci príde na rad premiéra mimoriadneho spomienkového koncertu Karol Duchoň – Posledný bohém, k nedožitým 70. narodeninám legendárneho speváka.

Na Nový rok, 1. januára 2022, odvysiela Jednotka po Novoročnej svätej omši tradične Novoročný prejav prezidentky i klasickú slovenskú rozprávku Popolvár najväčší na svete, ktorá sa vo vysielaní Jednotky objaví po dlhých dvadsiatich rokoch.

Hlavným novoročným programom Jednotky bude o 20:30 očakávaná premiéra televízneho veľkofilmu podľa klasickej románovej predlohy Jozefa Cígera Hronského o „človeku milión“ v réžii Petra Bebjaka s hviezdnym hereckým obsadením Jozef Mak. Predstavia sa v ňom napríklad Dávid Hartl, Judit Bárdos, Diana Mórová, Alexander Bárta alebo Tomáš Maštalír.

Veľkú premiéru koprodukčného filmu uvedie Jednotka aj nasledujúci deň, v nedeľu 2. januára o 20:30, kedy odvysiela snímku Šarlatán.

V týždni od 3. januára 2022 do 9. januára 2022 bude Jednotka pokračovať vo vysielaní kultových pôvodných rozprávok a kostýmovej klasiky. V januári odštartuje aj vysielanie nového pôvodného seriálu Priznanie, ktorý je voľným pokračovaním najúspešnejšieho seriálu RTVS Hniezdo.

Sviatočné vysielanie na Dvojke

Atmosféru Vianoc na Dvojke tradične navodia adventné koncerty počas štyroch adventných nedieľ. V súvislosti s výročiami televízie a rozhlasu 95/65 a zároveň aj s 10. výročím projektu Slovensko Advent si diváci budú môcť pozrieť počas troch nedeľných večerov na Dvojke špeciálne dramaturgicky zostavený výber toho najlepšieho z adventných koncertov z uplynulých rokov.

Posledná adventná nedeľa bude patriť premiérovému vianočnému koncertu Márie Čírovej. V adventnom čase počas piatkových večerov vysiela Dvojka súťaž mladých inštrumentalistov a interpretov z krajín V-4 a Chorvátska Virtuózi. Záver jubilejného televízneho roka bude patriť aj trom častiam série Bratislavské pondelky a premiérovým štyrom častiam dokumentárnej série Na programe televízia.

Na Štedrý deň, 24. decembra ponúkne Dvojka divákom premiérový dokument Poklady Jeruzalema alebo televíznu klasiku podľa Ferka Urbánka Kamenný chodníček. Dávnu históriu Rádu premonštrátov a ich pôsobenie na Slovensku v Jasove priblíži premiérový dokument z produkcie košického štúdia RTVS Kanonici bieleho rúcha. Poludnie bude patriť deťom so seriálom Pippi dlhá pančucha.

Pre divákov je pripravená aj obľúbená televízna klasika Bičianka z doliny, sviatočný Večerníček deťom prinesie premiérovú časť koprodukčného animovaného seriálu RTVS Websterovci a akvizičný animovaný film pre deti Tichá noc.

Po Sviatočnom slove sa bude niesť Štedrý večer na Dvojke v ľudovom duchu – na úvod s Radošincami v legendárnom predstavení Jááánošííík po tristo rokoch a po ňom s televíznou inscenáciou Kubo. Nasledovať bude Dlhá cesta domov – do súčasnej podoby pretvorená televízna klasika Rysavá jalovica.

Prvý sviatok vianočný ponúkne večer pokračovanie pôvodného televízneho seriálu Vivat Beňovský, ktorý je uvádzaný v obnovenej premiére po 45 rokoch a digitálne retušovaný. Neskôr Dvojka prinesie nórsko-švédsky film Nádej a na záver večera koncert Viedenských filharmonikov z baziliky Sagrada Familia v Barcelone – Špeciálny koncert Viedenskej filharmónie.

26. decembra bude hlavným programom večera repríza úspešného hudobného dokumentu ABBA-Víťaz berie všetko. Nedávno zosnulú československú legendu Miroslava Žbirku si pripomenie premiérový koncert zo synagógy v Liptovskom Mikuláši – Mosty Gesharim – Miroslav Žbirka a záver sviatočného Štefanského večera bude patriť francúzskej romantickej komédii o možnosti zopakovať si najkrajšie momenty života – Zažiť to znovu.

Posledný deň v roku si pripomenie Dvojka silvestrovskú zábavu v minulosti v programe Takmer zabudnuté aj s Radošincami – RND: Silvester. Do éry nemého filmu zavedie divákov filmová groteska s Busterom Keatonom Frigo na mašine. Popoludní bude znieť hudba Beatles v hudobnom dokumente The Lucky Beatles Band a osobnosti československej populárnej hudby pripomenú hudobné dokumenty Karel Svoboda – šťastná léta a v repríze profilový dokument o Miroslavovi Žbirkovi Meky. Dvojka odvysiela aj záverečnú 12. časť série Na programe televízia, venovaná bude televíznym Silvestrom.

Silvestrovský večer na Dvojke bude opäť hudobný.

Premiérovú koncertnú šnúru vo vysielaní otvorí filmový dokument o skupine Depeche Mode – „Spirit in the Forrest“- život s Depeche Mode, v programe Dvojky ju vystrieda skupina U2 v dokumente z koncertu – U2 exPERIENCE – naživo v Berlíne a pred polnocou skupina Kiss – Kiss: Rockový koncert v Las Vegas. Od polnoci až do rána sa môžu diváci Dvojky zabaviť pri sérii kultových programov Milana Lasicu a Júliusa Satinského Ktosi je za dverami.

Novoročný večer 1. januára 2022 bude patriť pokračovaniu seriálu Vivat Beňovský a po ňom Petrovi Dvorskému – výraznej osobnosti slovenskej opernej scény – v zázname Koncert k jubileu Petra Dvorského. Po premiére koncertu novoročný večer uzavrie výpravný umelecký dokument Caravaggio – duša a krv.

Sviatočné vysielanie na Trojke

Trojka v tomto roku niektoré archívne formáty obliekla do súčasného šatu a špeciálne koncipované časti z nich sa objavia aj v sviatočnej štruktúre.

V stredu 22. decembra odvysiela pokračovanie relácie Kde bolo, tam bola. Tentokrát si v nej na medzníky populárnej hudby v 65-ročnej histórii Slovenskej televízie zaspomína Stanislav Štepka. Na podvečerný čas Štedrého dňa je zaradený vianočný špeciál Vianoce, Vianoce už sú tu znova, v ktorom sa Zuzana Kronerová, František Kovár a Peter Nagy vrátia k najkrajším momentom Vianoc a ich rozprávanie bude doplnené vianočnými pesničkami. Večerný program Prvého sviatku vianočného obohatí výber klipov a ukážok najkrajšej vianočnej klasickej hudby v relácii Clippato 2. Druhý sviatočný večer spestrí výber kolekcie vtipov z kedysi obľúbeného Vtipnejší vyhráva – tentokrát s Rasťom Piškom vo Vtipnejší zostáva.

Trojka prinesie divákom aj dva portréty umelcov z produkcie Českej televízie. Stredajší prime time, 22. decembra, bude patriť známej detskej filmovej a televíznej hviezde Tomášovi Hollému a o týždeň humoristovi, spisovateľovi – nezabudnuteľnému Júliusovi Satinskému. Oba dokumenty sú z cyklu Príbehy slávnych.

Sviatočný týždeň prinesie aj dve rozprávky, ktoré budú dominovať Vianociam. Na Štedrý deň to bude koprodukčný rozprávkový príbeh Šípková Ruženka, ktorý spracováva známy príbeh rozprávky bratov Grimmovcov a na Prvý sviatok vianočný to bude príbeh z pera Hansa Christiana Andersena Galoše šťastia, ktorý na filmové plátno preniesol majster réžie Juraj Herz. Trojka počas sviatočných popoludní odvysiela aj jeden z najúspešnejších seriálov slovenskej televízie Straty a nálezy.

Z hudobno-zábavných relácií si budú môcť diváci vychutnať na Štedrý večer vynikajúce Legendy popu – Legendy Vianoc, v ktorých odznejú najväčšie slovenské vianočné hity. Na Druhý sviatok vianočný sa diváci budú môcť zabaviť s ľudovou hudbou v relácii Na Štefana, ako aj s Diabolskými husľami v nedeľu večer v Hudobnom relaxe.

Na Silvestra Trojka odvysiela okrem iného výber humorných scénok z niekdajších televíznych Silvestrov v relácii Večer televízneho archívu, silvestrovské vydanie Drišľakovín, po 19:15 budú nasledovať Gala Galaxia Borisa Filana či Legendy popu. Večer uzatvorí formát z produkcie Českej televízie – známy a legendárny Silvester pod názvom Silvester na přání aneb čí jsou hory Kavčí.

V prvý deň roku 2022 uvedie Trojka v hlavnom večernom programe poviedkový film z fondov Slovenského filmového ústavu Iba deň o členoch bývalej beatovej skupiny. V hlavných úlohách sa predstavili Jaro Filip, Miroslav Donutil a Pavel Zedníček.

Zdroj: RTVS

Čítať viac...
Nahor