Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Koláž MB

Viete prví

Vianoce na Markíze: Perinbabe radikálne mení vysielací čas! Po strate Pelíšok prekopala Štedrý deň

Predstavujeme vianočné plány Markízy pre rok 2023.

Po odhalení plánov Joj pre nadchádzajúce vianočné obdobie poznáme aj prvé zámery jej hlavného televízneho rivala.

Markíza napodobní svoje kroky z minulosti a investície do programu utlmí už v skoršom priebehu decembra, počas Vianoc by však mala do večerného programu zaradiť aj trojicu premiérových titulov. K zásadnej zmene pristúpila pri štedrovečernom programe, kde sa musela vysporiadať so stratou Pelíšok.

Tri vianočné špeciály

Markíza už tradične svoje klasické programy uzatvára skôr ako konkurenčná Jojka.

Hlavné seriálové ťaháky Pán profesor a Dunaj, k vašim službám dôjdu do finále už na konci novembra, televízia však pre ich fanúšikov prichystala ešte krátke vianočné špeciály, ktoré odvysiela v pondelok 4. a v utorok 5. decembra po 20:30. Hlavnú sezónnu šou Možné je všetko už stihla tento mesiac ukončiť.

Krátko po finále série dostane vianočný špeciál aj Mama na prenájom, ktorý televízia nasadí do vysielania v pondelok 11. decembra po 20:30.

Po uzavretí hlavných programov budú jej program vypĺňať Farma, ktorá pôjde do konca predvianočného týždňa, reprízová kriminálka Polícia Modrava alebo  podvečerné Rodinné prípady. Pokračovať s premiérovými a reprízovými časťami bude do polovice decembra Utajený šéf.

Trilógia Slunce, seno na dvoch obrazovkách

Vo vianočnom týždni plánuje Markíza prepnúť v hlavnom vysielacom čase do filmového režimu.

Do vysielania nepripravuje žiadne prekvapenia, večerný program vyplnia reprízové snímky ako Špindl, Všetko alebo nič, Známi, neznámi alebo vlaňajšia sviatočná premiéra Želanie pre Ježiška.

Tej sa pred rokom na 1. sviatok vianočný podarilo presadiť v silnej konkurencii historicky prvej vlastnej rozprávky Joj Krakonošovo tajomstvo, ktorá s ratingom 10 % večer vyhrala, a novej rozprávky RTVS Zakliata jaskyňa. Želanie pre Ježiška dosiahlo rating 9,6 % s podielom na trhu 23 % v obchodnej cieľovke. Markíza už pre budúci rok avizuje voľné pokračovanie Želanie k narodeninám. Viac v tomto článku.

Markíza tiež v prime-time odvysiela prvé dva diely trilógie Slunce, seno…

Jednotku Slunce, seno, jahody plánuje zaradiť do programu vo štvrtok 21. decembra po 20:30, pokračovanie Slunce, seno a pár facek o necelý týždeň neskôr v stredu 27. decembra po 20:30.

Na obrazovky sa dostane aj tretí diel, avšak na obrazovke konkurenčnej Jojky. Filmy sa totiž nepredávajú u rovnakého distribútora.

Zaujímavosťou je, že trilógia Slunce, seno… nepôjde na konkurenčných obrazovkách v poradí, v akom sa filmy natočili.

Tretí finálový diel sa totižto na Joj objaví v najsilnejší televízny večer už v nedeľu 24. decembra, a teda skôr, ako Markíza uvedie druhú filmovú časť v nasledovnom týždni.

Nový čas pre Perinbabu

Zmena vo vysielaní čaká na najpopulárnejšiu slovenskú rozprávku.

Ako už portál Mediaboom.sk ako prvý informoval, Markíza tento rok nateraz naposledy ponúkne vo svojom vysielaní kultovú Perinbabu, ktorú roky vysielala na Štedrý deň podvečer okolo 17. – 18. hodiny. Pravidelne predchádzala hlavnej večernej rozprávke.

Na Markíze sa Perinbaba vysielala od vzniku televízneho lídra a vysielateľa nikdy nezmenila. V roku, kedy sa do kín dostáva jej pokračovanie Perinbaba a dva svety, práva na pôvodnú rozprávku historicky po prvý raz získala konkurenčná Jojka. Vysielať ju bude v rokoch 2024 a 2025.

Podarilo sa jej to vďaka zavedeniu transparentnej súťaže slovenských klasík, pričom sa očakáva, že práve budúci rok bude môcť sama odpremiérovať aj novú Perinbabu, ktorej vznik finančne podporila. Naraz by tak mohla odvysielať oba filmy.

Aktuálnu veľkú mediálnu kampaň okolo pokračovania Perinbaby, aj posledné vysielanie pred prechodom na Jojku, využije Markíza pre jej uvedenie v novom vysielacom čase.

Po dlhých rokoch totižto zásadne upraví jej nasadenie, keď ju plánuje zaradiť do hlavného vysielacieho času mimo Štedrého dňa.

Perinbabu by mala Markíza tento rok odvysielať už v sobotu 23. decembra o 20:30.

Nevynechá ju ale ani v jej tradičnom štedrovečernom slote, avšak vo výrazne upravenom čase.

Prekopala Štedrý deň

Program Štedrého dňa bude dopoludnia patriť animákom a následne klasickým rozprávkam.

Približne do 12. hodiny plánuje Markíza v priebehu 24. decembra odvysielať sériu kratších animovaných vianočných špeciálov zo známych animovaných titulov ako Madagaskar, Ako vycvičiť draka, Šmolkovia, Kung Fu Panda alebo Shrek.

Od poludnia animáky vystriedajú česko-slovenské klasiky Slunce, seno, jahody Princezná ze mlejna, po 16:30 plánuje pokračovať slovenskou koprodukčnou rozprávkou s Libušou Šafránkovou Soľ nad zlato.

Medzitým chystá netradičný krok, keď počas 16. hodiny medzi klasikami zreprízuje trojicu spomínaných vianočných špeciálov Mama na prenájom, Pán profesor a Dunaj, k vašim službám.

V minulosti tzv. vianočné prekvapenia z vlastnej tvorby vysielala na Štedrý deň v premiére pred hlavným programom.

Výrazná zmena nastane v exponovanom čase okolo 19. hodiny.

Markíza musela v uplynulých rokoch zásadne upraviť podobu svojho štedrovečerného programu, keď po zavedení žrebu českých klasík začala prichádzať o vysielanie Troch orieškov pre Popolušku. Na ich miesto pravidelne zaraďovala ruskú rozprávku Mrázik, bez zmeny ostalo vysielanie Perinbaby, ktorá vždy hlavným štedrovečerným programom predchádzala.

Pre tieto Vianoce ale musela televízia riešiť ďalšiu stratu, keď prišla o výraznú stabilnú vianočnú klasiku Pelíšky. V posledných rokoch jej našla silný vysielací čas a nasadzovala ju rovno na Štedrý večer po 20. hodine.

Markíza však priamu náhradu za Pelíšky nenašla.

Televízna jednotka tak upravuje svoj štedrovečerný program a proti Trom orieškom pre Popolušku zosúva priamo Perinbabu. Dva dni po sebe jej tak dáva výrazne silnejší a náročnejší vysielací čas, než v minulosti – 23. decembra pôjde historicky o 20:30, na Štedrý deň bude začínať taktiež v jednom z najsilnejších časov až o 18:30. S Tromi orieškami pre Popolušku, ktoré tento rok vysiela Jednotka, sa tak bude prekrývať kompletne.

Po minulé roky chodila Perinbaba 24. decembra okolo 17:00 a v niektorom z ďalších dní v dennej repríze.

Ruský Mrázik sa následne zosúva do času až na 20:30, ktorý do minulého roka obsadzovali Pelíšky. Konkurovať by tak mal napríklad komédii Sám doma 2 na Jojke a programu po klasickej Popoluške.

Vianočné premiéry

Markíza počas Štedrého večera aj zariskuje.

Po Mrázikovi okolo 22. hodiny chystá do vysielania premiéru americkej rodinnej fantazijnej snímky Popoluška (Cinderella, 2021), ktorá je ďalším moderným spracovaním klasickej rozprávky. Tentoraz sa oň postarala platforma Prime Video.

Televíziám sa v minulosti uvádzanie premiérových zahraničných filmov na Štedrý večer nevyplácalo, spravidla končili prepadákom.

„Po smrti milovaného otca sa Popoluška (Camila Cabello) dostane do opatery macochy Vivian (Idina Menzel) a musí žiť s nepríjemnými nevlastnými sestrami Malvoliou (Maddie Baillio) a Narissou (Charlotte Spencer). Popoluška sa trápi a žije v pivnici. Má však veľký sen: rada by si sama šila šaty a predávala ich v malom obchodíku. Keď sa jej jedného dňa zjaví víla kmotrička (Billy Porter), Popoluškin pochmúrny život sa razom dramaticky zmení,“ píše k novej Popoluške Markíza.

Premiérové filmy by mala Markíza na 20:30 pripravovať aj v poslednom týždni roka.

Počas dvojice vianočných sviatkov by mala plánovať odvysielanie premiéry Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore, 2022).

Ide o tretí a podľa všetkého aj posledný film zo série Fantastické zvery, ktorý sa dočkal aj najmenšej diváckej odozvy a najnižších tržieb v kinách.

„Niekoľko rokov po udalostiach z Grindelwaldových zločinov profesor Albus Dumbledore (Jude Law) vie, že mocný temný čarodejník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) sa chystá prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom. Keďže ho nedokáže sám zastaviť, poverí Magizoológa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), aby viedol neohrozený tím čarodejníkov, čarodejníc a jedného statočného muklovského pekára na nebezpečnú misiu, kde sa stretávajú so starými i novými zvermi a narazia na rastúcu Grindelwaldovu légiu nasledovníkov. Ale keď sú stávky také vysoké, ako dlho môže Dumbledore zostať v pozadí?“ znie anotácia distribútora Continentalfilm.

V silvestrovskom týždni by mala plánovať tiež televíznu premiéru českej rozprávky Princ Mamánek (2022), v ktorej si zahrali Jan Budař, Ondřej Vetchý, Martin Huba, Veronika Khek Kubařová, Bolek Polívka, Miroslav Etzler alebo Patricie Pagáčová.

„Princ Ludvík Otomar Karel XII., zrodený Vznešený, má veľmi blízko k svojej milujúcej mamičke, kráľovnej Ľudmile. Lenže Ludvík je už tak trochu „prerastený“ princ, má 39 rokov. Bojí sa skoro všetkého, do ženenia sa veľmi nehrnie a väčšinu života trávi pofľakovaním sa po prepychovom zámku a priľahlých zverniciach. Múdry kráľ Radomil mu preto na narodeniny pripraví nečakaný darček – princ sa jedného rána prebudí v lese v obyčajných šatách a v sprievode drsného rytiera Hudrovala sa má vydať do sveta, aby zistil, o čom je život a možno konečne aj dospel. Na jeho veľkej dobrodružnej ceste ho čakajú zážitky, o ktorých doteraz čítal len v knihách. Stretne sa s mocným čarodejníkom, zlými čarodejnicami, duchom i samotnou pani Smrťou. A možno nájde aj lásku svojho života… Čo na to všetko povie milovaná mamička? A bude kráľovský otec s jeho „výkonom“ spokojný?“ píše Bontonfilm.

Ďalšou pripravovanou premiérou podľa prvých plánov je akčné sci-fi Tenet (2020), v ktorom hlavné úlohy stvárnili John David Washington a Robert Pattinson. Divákov zavedie do sveta medzinárodnej špionáže, v ktorom sa prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia pokúsi hlavný hrdina zabrániť tretej svetovej vojne.

Počas silvestrovského týždňa Markíza do prime-time zaradí aj dva diely populárnej fantazijnej komédie Kúzelná opatrovateľka. K právam sa dostala opätovne po tom, čo ich posledné tri roky vlastnila Joj.

Televízny líder sa pri nasadení oboch filmov inšpiruje u konkurencie.

Markíza v minulosti dlhodobo filmy Kúzelná opatrovateľka a Kúzelná opatrovateľka a veľký tresk vysielala v popoludňajších hodinách. Keď sa k právam v roku 2020 dostala Joj, tá oba diely zaradila aj do prime-time, v ktorom obstáli. Po návrate na Markízu ich už plánuje do hlavného vysielacieho času aj ona.

Samotný silvestrovský večer bude na Markíze najväčší za poslednú dekádu. Ako sme už informovali, do vysielania chystá dva plnohodnotné špeciály Simona: Donaha! a Možné je všetko, viac v tomto článku.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor