Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Koláž MB

Exkluzívne

Vianoce na Jojke: Záplava klasík z Markízy, návrat kontroverznej premiéry aj seriálový špeciál!

Predstavujeme vianočné plány Jojky pre rok 2023.

Najsledovanejšie televízne obdobie roka sa blíži.

Popri Majstrovstvách sveta v hokeji sa najviac divákov pred obrazovkami stretáva pravidelne v posledných dňoch roka, ktoré patria najmä overeným televíznym klasikám.

Inak tomu nebude ani tentokrát, keď druhá najsledovanejšia televízia na Slovensku po rokoch nemusí staviť na veľkú vianočnú premiéru a hlavný program posilní o česko-slovenské tituly získané z Markízy.

Finále programov aj špeciál Tomáš a Diana

Jojka začne na mimosezónny program prechádzať až v druhej polovici decembra.

Do predvianočného týždňa chce potiahnuť svoj hlavný večerný seriál Nemocnica aj rodinnú šou V siedmom nebi, ktorá túto jeseň mení vysielací deň a presúva na soboty. Posledné adventné vydanie tohto roka ponúkne v sobotu 16. decembra, krátko predtým vyvrcholí spomínaná Nemocnica.

Ako prvá uzavrie vysielanie 11. séria šou Česko Slovensko má talent, ktorá ponúkne priamy finálový prenos v sobotu 10. decembra.

Z klasického programu Joj, a zároveň spomedzi všetkých seriálov na trhu, vydrží na obrazovkách najdlhšie Hranica.

Ako sme už ako prví informovali, televízia chystá po dvoch rokoch ukončenie jej vysielania, pričom veľké finále naplánovala na pondelok 18. decembra od 20:40. Odvysielať by mala záverečné dve epizódy.

Vianočného vydania sa tento rok nedočká Inkognito, ktoré zvyklo pred Vianocami obsadzovať hlavný vysielací čas.

Z vianočných špeciálov by však Joj podľa našich informácií mala pripravovať do vysielania tematické epizódy seriálu Tomáš a Diana, ktorý by sa s vianočnými dielmi mohol dokonca vrátiť do hlavného vysielacieho času.

Posledne sa o 20:40 vysielal s prvou sériou na prelome jari a leta.

Sám doma či vlaňajší valec

Väčšinu vianočného týždňa už bude Joj v prime-time obsadzovať filmami.

Do hlavného vysielacieho času by mala tak ako vlani nasadiť populárnu komédiu Posledné Vianoce (Last Holiday, 2006) s Queen Latifah, kultovú komédiu S tebou ma baví svet, ktorú si poistila na tento aj budúci rok, či vlaňajšiu rekordne sledovanú premiéru nórskych Troch orieškov pre Popolušku.

Tá sa stala nielen jedným z najsledovanejších, ale aj najdiskutovanejším titulov minuloročných sviatkov.

Moderná verzia česko-slovenskej klasiky po silnej mediálnej kampani minulý rok dva dni pred Štedrým dňom vystrelila ratingom 11,8 % a podielom na trhu až 35,8 % v obchodnej cieľovke. Remake klasických Troch orieškov pobúril časť Slovákov, Jojka s ním však vyrukuje do prime-time aj tentokrát.

Ani tento rok na Jojke nebude chýbať jej najväčšia zahraničná klasika Sám doma, ktorú by mala do vysielania plánovať na piatok 22. decembra o 20:40.

Komédii s Macaulayom Culkinom sa v ostatných rokoch opäť výrazne darí, pravidelne býva aj voči silnej konkurencii lídrom na trhu. Vlani televízia deň pred Štedrým dňom vyhrala ratingom 10,5 % a podielom na trhu 28,9 % v obchodnej cieľovke.

V sobotu 23. decembra plánuje v popoludňajšom programe odvysielať dvojicu klasických rozprávok Ako sa budia princezné a Princezná so zlatou hviezdou na čele, ktorá bude predchádzať večernému spravodajstvu. Markíza pravidelne Princeznú so zlatou hviezdou, ktorá patrí medzi najsledovanejšie vianočné klasiky, uvádzala v prime-time.

Štedrý deň bez reklamy

Jojka bude aj tento rok počas Štedrého dňa vysielať úplne bez reklamných prestávok.

Tradíciu kampane Vianoce bez reklamy zaviedla ešte v roku 2007, tieto sviatky tak oslávi už šestnásť rokov. Televízia si na túto kampaň pravidelne hľadá partnera, ktorý zasponzoruje vysielanie celého dňa a rovnako sú jeho sponzorské odkazy aj súčasťou vianočných upútaviek.

Program 24. decembra by mala Joj skladať prevažne z animovaných filmov.

Deň otvorí vlaňajším premiérovým animákom Elliot: Najmenší sobík, pokračovať by mala s Dobou ľadovou či Madagaskarom. V jej prvých plánoch nasleduje repríza Sám doma aj klasická slovenská rozprávka Plavčík a Vratko.

Popoludnie od približne 16. hodiny by malo patriť rodinnej fantazijnej komédii Začarovaná Ella a animovanej komédii Grinch. Proti Trom orieškom pre Popolušku, ktoré sú každoročne najsledovanejším programom Vianoc, by mala Joj odvysielať animák Doba ľadová: Mamutí tresk.

Následne bude chcieť valcovať ona – tak ako po minulé roky totiž na Štedrý večer po 20. hodine nasadí komédiu Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Zväčša býva suverénnym lídrom na trhu, vlani s ňou ale držala krok komédia Pelíšky na Markíze. Oba filmy sa pohybovali nad hranicou 11 ratingov v obchodnej cieľovke. Od tohto roka sa však, ako sme exkluzívne informovali, Pelíšky presúvajú na Jojku.

Po vzore minulého roku Joj uzavrie večer komédiou Zdeňka Trošku – tento rok z legendárnej slnečnej trilógie odvysiela záverečný film Slnko, seno, erotika.

Televízia takýmto spôsobom bezbolestne dodržiava povinnosť odvysielať filmy z trilógie Slunce, seno bez akéhokoľvek prerušenia reklamou. Na Štedrý deň vysiela bez reklamy dobrovoľne sama.

Práva na prvé dva filmy Slunce, seno, jahody a Slunce, seno a pár facek, ktoré sú predávané samostatne, vlastní tento a budúci rok Markíza.

Vianočné dni

Na rozdiel od minulých rokov, kedy najmä počas dvoch sviatkov vianočných zvykla Joj uvádzať veľké večerné premiéry, staví tentokrát na klasiku.

V pondelok 25. decembra by mala Jojka v priebehu dňa počítať s komédiou Sám doma 2, Princeznou so zlatou hviezdou, Tromi veteránmi či klasickou rozprávkou Kráľ Drozdia brada.

V prime-time historicky po prvýkrát na svojej obrazovke uvedie legendárne Pelíšky, ktoré, ako sme ako prví exkluzívne informovali, získala po rokoch vysielania na Markíze.

V utorok 26. decembra plánuje Joj zreprízovať Grincha a komédiu Slnko, seno, erotika, nasledovať by mala dvojdielna klasika Cisárov pekár – Pekárov cisár a repríza S tebou ma baví svet.

Hlavný večerný program zas bude patriť komédii Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, ktorú televízna dvojka získala po Markíze ešte vlani.

Bývalé hity Markízy

Na Jojke sa tak objavuje stále viac bývalých highlightov konkurencie, na ktorých stavala svoj vianočný program Markíza.

Filmy ako Pelíšky, S tebou ma baví svet, Cisárov pekár, Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, Plavčík a Vratko, Kráľ Drozdia brada Slnko, seno, erotika alebo Princezná so zlatou hviezdou vysielala totižto kedysi výlučne v jednom roku iba ona.

Nie ku všetkým sa pritom dostala len vďaka zavedeniu žrebu českých či slovenských filmov. Viac v tomto článku.

Na Markíze sa k tomu v hlavnom vysielacom čase v minulosti s úspechom vysielali americké snímky Posledné Vianoce a Prázdniny, ktoré teraz na 20:40 nasadzuje Joj.

Silvestrovský týždeň

Filmovo bude ladiť Jojka večery až do Silvestra.

V ďalších dňoch by mala odvysielať akčnú komédiu Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw, romantickú komédiu Prázdniny (The Holiday, 2006) s Cameron Diaz a Kate Winslet či premiérovú komédiu Podfuk za všetky prachy (The Comeback Trail, 2020), v ktorej účinkujú hviezdy ako Robert De Niro, Morgan Freeman, Emile Hirsch, Tommy Lee Jones.

Do večerného programu by sa mali dostať aj české filmy Ženská na vrchole, Tankový prapor, Černí baróni či komédia Českej televízie Ledviny bez viny.

Ako sme už informovali, počas tohtoročného silvestrovského večera plánuje Jojka klasicky odvysielať koncoročné Inkognito, na ktoré nadviaže ľudovou zábavou. Po minulé roky tento čas do polnoci obsadzovala šou Všetko, čo mám rád.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor