Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Filmové premiéry Markízy v 2024: Nové česko-slovenské komédie aj návrat komiksových hrdinov!

Predstavujeme plánované hlavné filmové novinky Markízy pre budúci rok.

Televízna jednotka predstavila svoje plány na budúci rok, v ktorých počíta primárne s overenými seriálmi, známymi reality šou aj zábavnými programami. Novinky tak budú diváci hľadať skôr medzi filmami.

Česko-slovenské premiéry

Hlavnými filmovými ťahákmi Markízy budú tradične česko-slovenské premiéry, od ktorých si televízie sľubujú najlepšie výkony.

Medzi prvými avizovanými titulmi je česká rodinná komédia Želanie k narodeninám (Přání k narozeninám, 2022), ktorá voľne nadväzuje na snímku Želanie pre Ježiška.

Tá mala premiéru na Markíze vlani na Vianoce 25. decembra, kedy uhrala rating 9,6 % pri podiele na trhu 23 % v obchodnej cieľovke. Celkovo si ju pozrelo priemerne 387-tisíc divákov.

Želanie pre Ježiška aj Želanie k narodeninám nakrútila režisérka romantických komédií V lete ti poviem ako sa mám, Všetko alebo nič, ale aj seriálu Výnimočná Nikol, Marta Ferencová.

„Líba – mamička, babička, ale predovšetkým vládkyňa rodiny, má okrúhle narodeniny. Tie sa vždy oslavujú v rodinnom kruhu, ale o tom, koľké to práve sú, sa nahlas v rodine nehovorí, takže je to tak trochu tajomstvo. To ale nie je jediné tajomstvo, ktoré rodina skrýva. Petr sa rozhodne, že prvýkrát po rokoch nebude oslavovať narodeniny s matkou. Predstiera chorobu a z rodinnej oslavy sa vyhovorí. Táto zdanlivo nevinná lož je ale zásadnou chybou, ktorá spustí lavínu nečakaných udalostí, a tak sa celá veľká rodina namiesto pokojnej oslavy okrúhlych narodenín ocitne na ceste, kde jedna nepredvídateľná situácia predbieha druhú,“ znie anotácia nového filmu.

Vo komédii o tom, ako sa narodeninová oslava môže zvrtnúť na divokú jazdu, pri ktorej si nikto nemôže byť istý vôbec ničím, diváci uvidia Evu Holubovú, Jaroslava Dušeka, Tomáša Klusa, Matěja Hádka a mnohých ďalších.

Ďalším výrazne obsadeným titulom bude romantická dobrodružná komédia Buď chlap! (2023) o príbehu Pavla a Terezy, v ktorom sa z nedospelého Pavla stane vďaka láske skutočný chlap.

„Pavlovi (Jakub Prachař) síce ťahá na štyridsať, ale stále ešte úplne nedospel. Býva s mamou a chýba mu odvaha robiť v živote to, čo by ho skutočne napĺňalo. Tú získa až vo chvíli, keď stretne svoju detskú lásku Terezu (Tereza Ramba) a prežije s ňou dobrodružnú noc. Tereza však nie je pripravená opustiť svoj doterajší život pre niekoho, kto podľa nej nie je skutočný chlap. Pavol sa teda rozhodne presne takým chlapom stať. Prihlási sa na výcvikový tábor v Tatrách vedený Weisnerom (Ondřej Sokol), ktorý vyučuje všetko od rúbania dreva po zvádzanie žien. Podarí sa Pavlovi prekonať samého seba a stať sa chlapom, po ktorom Tereza túži?“ uvádza distribútor.

K novinkám z tohto roku patrí aj komédia Život pre samoukov (Život pro samouky, 2023). V komédii o tom, že začať odznova je možné kedykoľvek, si zahrala aj Zuzana Kronerová či Barbora Seidlová.

„Nový život, noví muži, tak prečo si pripadám ako stará krava?“ tak znie anotácia knižnej predlohy filmu a večná otázka hlavnej hrdinky Kláry (Jana Plodková). Jej manžel (Jaroslav Plesl) sa s ňou rozíde počas slávnostnej večere v deň 15. výročia svadby a kúpi si silnú, nablýskanú motorku. Klára si na oplátku kúpi nový bicykel a presťahuje sa k svojej mame (Zuzana Kronerová). Tá je excentrická, bezprostredná, dalo by sa povedať, že až bláznivá, ale neodpustí si typické rodičovské reči. Navyše, Klára akosi prestáva rozumieť svojej dospievajúcej dcéra, ktorá začne rozprávať takmer výlučne po anglicky. A aby toho nebolo málo, Kláru si vezme „pod svoje krídla“ úspešná influencerka a „trénerka šťastia“ (Bára Seidlová), ktorá ju vedie k tomu, aby mala rada samu seba. K tomu patrí aj randenie s novými mužmi, čo zase so sebou prináša katastrofálne zážitky, plné trapasov. Ešte donedávna mala Klára svoj život celkom dobre naplánovaný, ale s tým je teraz koniec…“ znie filmový dej.

V televíznej premiére uvedie Markíza budúci rok aj slovenskú romantickú komédiu Smolu nosíš ty, láska (2023) s Michaelou Čobejovou, Markom Igondom či Adym Hajdu.

„Hlavná postava päťdesiatnička Monika, má pocit, že v živote dosiahla všetky, pre spoločnosť dôležité méty. Dieťa už má odrastené a ako workoholičke sa jej kariérne veľmi darí. S manželom má však stále spoločného menej a menej a v myšlienkach sa čoraz častejšie vracia do mladosti, kedy sa nebála vybočiť zo zabehnutých koľají a vedela oceniť krásu okamihu.  Monika sa rozhodne objaviť svoje dobrodružné ja a prihlási sa na kurz lezenia, ktorý organizuje Igor. Igor je absolútnym protikladom Moniky – spontánny, až chaotický blázon, celoživotný dobrodruh bez sebareflexie a zmyslu pre zodpovednosť, ktorý sa zmieta v problémoch, za ktoré môže jeho ľahkovážny životný štýl. Monika sa tak ocitá pred otázkou – dať prednosť istote a kariére alebo dobrodružstvu a láske?“ uvádza distribútor.

Fantasy aj psia road movie

Lokálne premiéry doplní Markíza aj zvučnými zahraničnými akvizíciami.

Jednou z nich bude čerstvá akčná komédia Fortunova hra (Operation Fortune: Ruse de guerre, 2023), v ktorej špeciálny agent Orson Fortune musí zabrániť predaju smrtiacej modernej technológie, ktorú ovláda miliardár a zbrojný maklér Greg Simmonds.

Kartami zamieša hollywoodska hviezda Danny Francesca, v herecky nabitej snímke si zahrali tiež esá ako Jason Statham, Aubrey Plaza, Hugh Grant či Josh Hartnett.

Na divákov po čase opäť čaká výrazná psia premiéra, tentokrát v štýle road movie, ktoré bude v sebe niesť komediálne prvky, no i dojímavé momenty.

V snímke Pes (Dog, 2022) sa Channing Tatum, mariňák vo výslužbe, vydá na cestu popri pobreží Tichého oceánu spolu so štvornohou spoločníčkou, ktorú vezie na pohreb bývalého pána. Pritom obidvaja cestovatelia sú svojrázni a tvrdohlaví a rozhodne to nie je láska na prvý pohľad.

Televízna jednotka načrie i do sveta fantasy.

Medzi jesennými premiérami sa objaví napríklad akčné dobrodružné fantasy Mortal Kombat (2021), v ktorom sa skupina bojovníkov bude snažiť zachrániť celý vesmír odvekým druhom bojového umenia.

Veľkou filmovou premiérou budúceho roka bude rodinný dobrodružný sci-fi veľkofilm Duna (Dune, 2021), ktorého uvedenie Markíza avizovala už pre tohtoročnú jeseň. Timothée Chalemet a Rebecca Ferguson budú stáť pred neľahkou úlohou odísť na najnebezpečnejšiu planétu, aby získali vzácne korenie, vďaka ktorému môžu zachrániť celé ľudstvo.

Komiksoví hrdinovia

V zálohe má líder aj niekoľko veľkolepých komiksoviek. Kým konkurenčná Joj ponúka filmy zo sveta Marvel, Markíza spravidla nakupuje od DC Comics.

V premiére Suicide Squad: Samovražedná misia (The Suicide Squad, 2021) sa v jednom tíme stretnú tí najhorší superzloduchovia všetkých čias, no i tak o zábavu núdza nebude. V akčnom filme o partii, ktorá sa ide potrhať, aby zachránila svet, hrajú hollywoodske hviezdy ako Margot Robbie, Idrisa Elbu, Violu Davis a mnohých ďalších.

Snímka je voľným pokračovaním filmu Suicide Squad z roku 2016, ktorý už Markíza v júni roku 2020 uviedla pod názvom Jednotka samovrahov. Pár dní pred začiatkom letným prázdnin dosiahla uspokojivú sledovanosť na ratingu 7,7 % s podielom na trhu 24,7 % v obchodnej cieľovke.

Zaujímavosťou je, že kým prvý film zožal skôr negatívne kritiky, „dvojka“ zbierala prevažne pozitívne recenzie a dosiahla výrazne vyššie tržby v kinách.

Ďalším filmovým pokračovaním medzi budúcoročnými premiérami bude komediálne ladená komiksovka Shazam! Hnev bohov (Shazam! Fury of the Gods, 2023).

Kinohit, plný nielen tínedžerských superhrdinov, sľubuje výpravné efekty, strhujúcu akciu okorenenú humorom a mnoho mladých tvárí ako Asher Angel, Jack Dylan Grazer, ale aj herecké esá – Zachary Leviho, Helen Mirren či Lucy Liu.

Úspech si bude Markíza sľubovať tiež od akčnej dobrodružnej komiskovky Black Adam (2022), v ktorej zahviezdil Dwayne Johnson.

Ako hlavný hrdina Black Adam, takmer 5 000 rokov po tom, čo získal nadľudské sily egyptských bohov a následne bol uväznený, je oslobodený zo svojej hrobky a pripravený konať v zmysle svojej jedinečnej formy spravodlivosti. Ocitá sa však v úplne novom svete.

 

Čítať viac...
Nahor