Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Sledovanosť

Krakonošovo tajomstvo ovládlo tohtoročné Vianoce! Nová rozprávka trhla historické rekordy

Prvá spoločná vianočná rozprávka Českej televízie a Joj priniesla jeden z najväčších televíznych úspechov.

Nedeľný 1. sviatok vianočný patril rovno trojici vianočných premiér, ktoré RTVS, Markíza a Joj naplánovali na rovnaký večer.

Aj tieto Vianoce priniesla rozprávkovú premiéru RTVS, ktorou sa tentoraz stala kino rozprávka Zakliata jaskyňa.

Vianočná rozprávka RTVS

Verejnoprávna televízia novú rozprávku odvysielala netradične mimo Štedrého dňa, počas ktorého boli historicky po prvý raz v tomto miléniu na Jednotke highlightom Tri oriešky pre Popolušku. RTVS nevyužila príležitosť zužitkovať extrémny nábeh Troch orieškov pre novú rozprávku a nasadila ju do vysielania až o deň neskôr na 1. sviatok vianočný.

Od zavedenia tradície prinášania nových vianočných rozprávok v roku 2014 dosiahla Zakliata jaskyňa jeden z najhorších výkonov.

Tohtoročná nová rozprávka Zakliata jaskyňa na Jednotke dosiahla rating 7,1 % s podielom 16 % v komerčnej cieľovke. V celkovom publiku si ju na 1. sviatok vianočný pozrelo 415-tisíc divákov pri podiele 17,7 %.

Zakliata jaskyňa bola dvojkou na trhu v celkovom publiku 12+ a večernou trojkou v komerčnej cieľovej skupine 12-54.

 


Štedrý večer pre klasickú Popolušku, deň prevalcovala Jojka! Mrázikovi pribudli diváciČítajte →

Prehľad sledovanosti nových slovenských rozprávok RTVS od roku 2014*

Štedrý deň 2014: Láska na vlásku / rtg 13,9 %, shr 29,6 % / celkovo 681-tisíc divákov
Štedrý deň 2015: Sedem zhavranelých bratov / rtg 13,1 %, shr 26,3 % / celkovo takmer 680-tisíc divákov
1. sviatok vianočný 2015: Johankino tajomstvo / rtg 11,3 %, shr 23,5 % / celkovo 701-tisíc divákov
Štedrý deň 2016: Zázračný nos / rtg 7,6 %, shr 15,9 % / celkovo 430-tisíc divákov
Štedrý deň 2017: RTVS hlavnú slovenskú premiérovú rozprávku nevysielala, prednosť dostala česká premiéra Anjel pána 2 a miniséria Mária Terézia
Štedrý deň 2018: Vianočné želanie / rtg 12,3 %, shr 21,5 % / celkovo 603-tisíc divákov
Štedrý deň 2019: Čarovný kamienok / rtg 11 %, shr 18,9 % / celkovo 583-tisíc divákov
Štedrý deň 2020: O liečivej vode / rtg 9,8 %, shr 19,3 % / celkovo 558-tisíc divákov
Štedrý deň 2021: RTVS uviedla českú koprodukčnú rozprávkovú premiéru Ako si nevziať princeznú, na sviatky dostala prednosť finálová časť minisérie Mária Terézia
1. sviatok vianočný 2022: Zakliata jaskyňa / rtg 7,1 %, shr 16 % / celkovo 415-tisíc divákov

*rating, share v 12-54 / celkový počet divákov v 12+

Romantická premiéra Markízy

Markíza do súboja na 1. sviatok vianočný prehovorila so silnou premiérou českej romantickej komédie, ktorá bola inšpirovaná vianočným hitom Láska nebeská.

Vlaňajší kinofilm Želanie pre Ježiška s nabitým hereckým obsadením priniesol brniansku verziu poľského filmu  Noc plná zázrakov (2011), ktorý sa inšpiroval viacerými známymi snímkami, medzi inými aj Láskou nebeskou. Vyznačuje sa tak rozprávaním rôznych príbehov viacerých postáv súčasne.

Markíza s televíznou premiérou Želanie pre Ježiška dosiahla rating 9,6 % s podielom 23 % v komerčnej cieľovke, kde bola dvojkou na trhu. Celkovo si romantickú komédiu pozrelo 387-tisíc divákov, čo znamenalo pozíciu tretieho najsledovanejšieho programu večera.

Markíze sa vianočnú komédiu nepodarilo predať tak ako jej sestre v Česku, Nova začiatkom decembra s premiérou filmu nebola ďaleko miliónu, v komerčnej skupine atakovala podielovú hranicu 35 %.

Krakonošovo tajomstvo lídrom aj hitom Vianoc

Najsledovanejším programom nedeľného večera sa stala prvá vianočná rozprávka TV JOJ.

Slovenská televízna dvojka sa pridala k projektu Českej televízie Krakonošovo tajomstvo, ktoré televízie zverili do rúk slovenským tvorcom. Režisérom bol Peter Bebjak, kameru mal na starosti Martin Žiaran.

Na Jojke premiéra Krakonošovo tajomstvo tesne vyhrala súboj nedeľných premiér ratingom 10 % pri podiele 23,6 % v komerčnej cieľovke. Celkovo viedla suverénne so 496-tisíc divákmi.

Absolútnym hitom Vianoc sa Krakonošovo tajomstvo stalo u susedov.

Diváci v Česku každoročne najväčšiu pozornosť venujú práve novým rozprávkam, ktoré ČT uvádza na Štedrý deň aj vo vianočné sviatky. V sledovanosti sa spravidla hýbu v širšom okolí 2,5 milióna divákov a prekonávajú sledovanosť Troch orieškov pre Popolušku.

Prvú spoločnú rozprávku odvysielali Joj a ČT súčasne v rovnaký večer na 1. sviatok vianočný.

Krakonošovo tajomstvo zlomilo v Česku magickú hranicu, keď tesne prekročilo 3 milióny divákov pri podiele okolo 64 % v univerzálnom publiku.

O státisíce tak prekonalo sledovanosť rozprávkových premiér ČT z tohto aj predošlých rokov.

Tohtoročnú novú štedrovečernú rozprávku Tajemství staré bambitky 2 sledovalo na ČT necelých 2,5 milióna divákov, vlaňajšia rozprávková premiéra Jak si nevzít princeznu prekonala hranicu 2,6 milióna. V roku 2020 sa premiéra O vánoční hvězdě blížila k hranici 2,7 milióna divákov.

Prepisovalo rekordy

V rámci vysielania 25. decembra sa Krakonošovo tajomstvo stalo najsledovanejšou rozprávkou v histórii peoplemetrového merania v Česku.

Zároveň ide o druhú najsledovanejšiu rozprávku za 20 rokov vysielania.

Krakonošovo tajomstvo napodobnilo rekordný úspech premiéry pokračovania mimoriadne populárnej rozprávky Anjel pána 2 z roku 2017, ktorá drží dvadsaťročný rekord sledovanosti u našich susedov.

Pred piatimi rokmi na Štedrý deň dosiahol Anjel pána 2 na ČT sledovanosť takmer 3,05 milióna divákov, čo znamenalo podiel na trhu až približne 68 % v univerzálnej cieľovke.

Krakonošovo tajomstvo je ešte úspešnejšie v spoločnej sledovanosti v oboch krajinách.

V jeden večer na Slovensku a v Česku sledovalo Krakonošovo tajomstvo priemerne cez 3,5 milióna divákov, čo je jeden z rekordov televíznej sledovanosti.

Anjel pána 2 mal v rovnaký deň premiéru aj na Slovensku, kde na Štedrý večer 2017 na Jednotke rozprávku sledovalo 356-tisíc divákov. Spolu tak rozprávku v jeden večer videlo v oboch krajinách cez 3,4 milióna divákov.

Pre porovnanie, dlhoročne najúspešnejší vianočný program na Slovensku Tri oriešky pre Popolušku si v oboch krajinách tento rok na Štedrý deň pozrelo spolu okolo 2,2 milióna divákov, minulý rok to bolo cez 3,2 milióna divákov. Ani Popoluška tak na spoločnú sledovanosť Krakonoša nestačí.

1. sviatok vianočný pre Princeznú so zlatou hviezdou

Všetky večerné programy na Slovensku však v nedeľu prekonala podvečerná klasika.

Princezná so zlatou hviezdou na Markíze vystrelila po 17. hodine na rating 11,5 % s podielom 31,6 % v komerčnej cieľovke, celkovo si ju pozrelo 600-tisíc divákov.

Darilo sa aj predchádzajúcej repríze Mrázika, ktorá dorovnala výkon večernej premiéry Markízy s ratingom 9,5 % pri podiele 30,7 %.

Práve Markíze vyšiel denný program najlepšie, vo vedení bola suverénne od 10. hodiny po začiatku Pyšnej princeznej. Najčastejšie sa odvtedy hýbala na podieloch cez 28 %, podvečer rástla ešte vyššie.

Zároveň večer aj celý deň jasne ovládli jej Televízne noviny s ratingom 12,7 % a podielom 32,7 % v komerčnej cieľovke. Celkovo si ich pozrelo 679-tisíc divákov a dosiahli tak sledovanosť ako spred niekoľkých rokov.

V celom vianočnom týždni päť večerov zo siedmych patrilo Joj.

Markíze vyšiel najlepšie pondelok, ktorý suverénne ovládlo finále Druhej šance, Jednotke zas sobota, kde, prirodzene, dominovali Tri oriešky pre Popolušku.

Joj viedla v utorok s českou romantikou Ženská na vrchole aj v stredu s komédiou Posledné Vianoce, štvrtok prevalcovala s premiérou modernej verzie Troch orieškov pre Popolušku.

V piatok u mladých vyhral Sám doma, v celkovom publiku zas Markíza so S tebou ma baví svet.

Čítať viac...
Nahor