Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Aktuality

Pokračovanie kultovej Perinbaby konečne mieri do kín! Kedy sa dostane na obrazovky?

Uvedenie pokračovania legendárnej slovenskej rozprávky sa odkladalo štyri roky.

Najväčšia slovenská rozprávková klasika po dlhom čakaní ožíva.

Roky očakávaná premiéra novej Perinbaby sa konečne dostáva na plátna kín, pričom sa tak stane po 38 rokoch od uvedenia pôvodnej rozprávky Juraja Jakubiska.

Legendárny režisér svoje vysnené pokračovanie Perinbaby stihol nakrútiť aj dokončiť, premiéry sa však nedožil. Nebolo by tomu tak, keby sa „dvojka“ premietala vo viacerých plánovaných termínoch.

Premiéra v kinách

Perinbaba a dva svety sa pôvodne do kín mala dostať ešte pred koncom roka 2019.

Napokon mal byť film pripravený na uvedenie v roku 2020, kedy však plány zmarila pandémia koronavírusu. Po jej prepuknutí došlo k niekoľkým presunom premiéry – najprv na rok 2021, následne sa mala divákom predstaviť v roku 2022.

25. februára 2023 zasiahla Slovensko správa o úmrtí režiséra Juraja Jakubiska, ktorý tak svoje posledné dielo v kariére nestihol divákom predstaviť osobne.

Nová Perinbaba sa očakávane predstaví v najatraktívnejšom období pred vianočnými sviatkami.

Pokračovanie rozprávky Perinbaba a dva svety bude mať definitívne premiéru v kinách o jeden a pol mesiaca – vo štvrtok 7. decembra 2023.

Tento dátum je naplánovaný už niekoľko mesiacov, podobne na tom boli však aj termíny v predošlých rokoch. Čakalo sa tak na potvrdenie. Distribučná spoločnosť Bonton Film aktuálne finálny termín premiéry potvrdila uvedením oficiálneho slovenského traileru.

Už pôvodná Perinbaba bola na slovenské pomery mimoriadna svojou výpravou, typickou pre filmové diela Juraja Jakubiska, ktoré by sa medzi svetovou produkciou nestratili.

Nová Perinbaba prinesie ešte veľkolepejšie spracovanie, známe skôr z veľkorozpočtových zahraničných snímok.

Na takmer dvojročnom nakrúcaní, ktoré začalo ešte vo februári 2017, sa podieľal približne 100-členný štáb a popri ústredných či vedľajších hereckých tvárach sa vo filme objaví cez tristo komparzistov.

Premiéra na televíznej obrazovke

Definitívne uvedenie pokračovania Perinbaby je dôležitou správou aj pre televíznu Jojku.

Tá sa finančne podieľala na produkcii, a tak práve v jej rukách skončili televízne práva na vysielanie rozprávky. Na rozdiel od prvého pôvodného filmu, ktorého práva vlastní Slovenský filmový ústav, „dvojku“ bude môcť na slovenskom trhu vždy vysielať Joj.

Očakáva sa pritom, že do televízie sa Perinbaba a dva svety dostane v decembri 2024.

Nie je pravdepodobné, že by ju Jojka stihla uviesť na televízne obrazovky už tento rok, nakoľko by sa tak stalo v krátkom odstupe od uvedenia do kín.

Pre Joj by budúcoročná televízna premiéra novej Perinbaby prišla v najlepšom čase.

Ako sme už ako prví informovali, po takmer tridsiatich rokoch prišla o práva na prvý film Markíza, ktorá pôvodnú Perinbabu vysielala na svojej obrazovke prakticky od svojho vzniku v roku 1996.

Jojka sa ku kultovej prvej Perinbabe dostane historicky po prvý raz práve v roku 2024, naraz by tak mohla odvysielať spolu oba filmy.

Televízna dvojka si práva na pôvodnú Perinbabu zaistila na dva roky, vysielať ju tak s určitosťou bude na Vianoce 2024 aj 2025.

 


Markíze sa rozpadáva vianočný program: Konkurencia jej vyfúkla ďalšiu kultovú klasiku!Čítajte →

V priebehu tohtoročných vianočných sviatkov ju naposledy odvysiela konkurenčná Markíza, ktorá od tohto roka navyše prišla o ďalšie najsledovanejšie vianočné klasiky. Viac v tomto článku.

O rozprávke Perinbaba a dva svety

„Druhá kapitola fenomenálnej a nesmierne populárnej rozprávky Juraja Jakubiska z roku 1985. Ak veríš na sny, splnia sa ti. Ak veríš na lásku, nájde si ťa,“ začína predstavenie filmu.

Hlavnú postavu v pokračovaní rozprávkovej legendy stvárni Lukáš Frlajs, ktorému na dobrodružnej ceste bude verným spoločníkom psík Ucho. Frlajsovou hereckou partnerkou sa stala Valéria Frištik.

„Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti sa často dostáva na rázcestie a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré, alebo zlé, mu zmení život. Lukáš sa na úteku pred hladom a ľudskou zlobou spriatelí s malým psíkom Uchom a tým sa začínane všedný príbeh plný dobrodružstiev. Ocitne sa vo svete, po ktorom túžil, ale ktorý je plný prekážok. Dostane šancu získať kráľovstvo i princeznú, ale musí sa rozhodnúť–bohatstvo ale bo láska. Nakoniec dá Perinbaba Lukášovi možnosť, aby sám napravil, čo pokazil, a nedal šancu Zubatej. A tak sa Lukáš so svojím psím kamarátom predsa len ocitne vo svete, ktorý si vysníval, i keď je to vlastne svet skutočný…“ znie dej.

Na divákov čaká doslovné oživenie Perinbaby, keď sa vo filme objaví jej pôvodná herečka Giulietta Masina. Juraj Jakubisko sa do pokračovania rozprávky pustil po tom, čo vďaka pokročilej technológii dokázal zo starých záznamov preniesť originálnu Perinbabu aj do nového filmu. Chýbať nebudú obe sestry, Zubatá sa predstaví v podobe českej herečky Dariji Pavlovičovej.

 

Čítať viac...
Nahor