Aktuality
TA3 dostane konkurenciu: RTVS od pondelka štartuje spravodajský kanál, poznáme názov!
Verejnoprávna televízia počítala so samostatnou spravodajskou stanicou najskôr v budúcom roku, v súvislosti s mimoriadnou situáciou odštartuje nepretržité spravodajské vysielanie nečakane od nového týždňa.
Spravodajský kanál verejnoprávnej televízie sa stane nečakane realitou už v posledný februárový deň roka 2022.
RTVS v reakcii na vyhlásenie mimoriadnej situácie na Slovensku rozhodla z hodiny na hodinu o spustení nepretržitého celodenného spravodajského vysielania, ktoré začne ponúkať operatívne už od nového týždňa. S informáciou prišiel Denník N.
Na spravodajskú stanicu zmení RTVS vysielanie existujúceho kanála Trojka, čo jej zabezpečí možnosť odštartovať nový kanál okamžite.
Trojka je už v súčasnosti etablovaná a zaradená u operátorov ako aj v terestriálnom vysielaní, pri spustení novej samostatnej stanice by zároveň musela RTVS žiadať o licenciu.
„V súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie na Slovensku mení RTVS operatívne vysielaciu štruktúru televízneho okruhu Trojka a dočasne nahrádza program spravodajsko-publicistickými informáciami v nepretržitom 24-hodinovom vysielaní,“ uviedla pre denník hovorkyňa verejnoprávneho média Andrea Pivarčiová.
Názov aj nové vysielanie stanice
RTVS z dôvodu chýbajúcej licencie pre spravodajskú stanicu pre túto chvíľu priamo o novom televíznom kanáli nehovorí.
Novinku prezentuje ako spravodajské vysielanie, ktoré dostane názov :24. Takto by sa však mal volať aj samostatný nový spravodajský okruh, ktorý RTVS chcela spustiť v budúcnosti.
Trojka sa na spravodajský kanál zmení len dočasne.
Televízia názvom spravodajského vysielania nadväzuje na pomenovanie predchádzajúceho prírastku medzi televíznymi kanálmi, športovej stanice :Šport, ktorá narušila pôvodné názvoslovie v štýle číslovania okruhov Jednotka, Dvojka a Trojka.
Vysielanie :24 bude naživo prinášať zásadné vyhlásenia predstaviteľov štátu k aktuálnej politickej a bezpečnostnej situácii. Taktiež bude naživo v polhodinových blokoch informovať o tom, čo sa v súčasnosti deje najmä na Ukrajine, ale aj na Slovensku.
„Spravodajský okruh ponúkne aj diskusie odborníkov z radov politológov, sociológov, vedcov a samozrejme politikov. Prispeje tak k informovanosti a dá divákom možnosť zorientovať sa v množstve verejne dostupných informácií. Overené a aktuálne správy budú doplnené aj o analýzy a komentáre. Diváci sa môžu tešiť na prúd informácií prezentovaných známymi moderátorkami a moderátormi,“ uviedla RTVS.
Do vysielania :24 budú zaradené aj publicistické formáty Reportéri, Občan za dverami, Kultúra.sk, Svet v obrazoch či Slovensko v obrazoch. Súčasťou spravodajských blokov budú tiež Správy a komentáre, Počasie, športové spravodajstvo Góly-body-sekundy, či známa Zelená vlna.
„RTVS je verejnoprávna inštitúcia a v kontexte súčasnej mimoriadnej situácie o to citlivejšie vnímame svoju celospoločenskú úlohu a obrovskú mieru zodpovednosti voči verejnosti. Vojna za východnými hranicami Slovenska sa dotýka nás všetkých. Vnímame silnú polarizáciu spoločnosti v časoch, kedy je mimoriadne dôležitá jednota, porozumenie a súcit a uvedomujeme si aj silnú vlnu dezinformácií, ktoré významne prispievajú k tomuto stavu. Práve teraz je úloha RTVS informovať a upokojovať situáciu o to dôležitejšia, a preto sme pristúpili k operatívnemu spusteniu nepretržitého spravodajsko-publicistického vysielania :24. Chceme tak vytvoriť pevný a spoľahlivý informačný zdroj pre verejnosť, ktorý bude dostupný pre všetkých 24 hodín denne a 7 dní v týždni,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Štart z hodiny na hodinu
Pôvodne archívna Trojka sa na spravodajskú stanicu zmení od pondelka 28. februára od 6. hodiny ráno.
Ako televízia potvrdila, spravodajské vysielanie by mala ponúknuť súvisle celodenne dvadsaťštyri hodín denne. Nateraz ide o dočasné riešenie v čase mimoriadnej krízy.
O spustení spravodajského vysielania ešte pred pár hodinami nevedeli ani zamestnanci RTVS.
„O tom, že sa má byť na Trojke mimoriadne spravodajské vysielanie, sa mnohí v redakcii RTVS dozvedeli až v nedeľu, teda len deň vopred,“ napísal redaktor Denníka N, Filip Struhárik.
Po fiasku nová konkurencia TA3
Spustenie spravodajského kanála, navyše v súvislom 24-hodinovom vysielaní, je presne opačnou reakciou na mimoriadne dianie na Ukrajine, než RTVS predviedla v deň začiatku vojny vo štvrtok 24. februára ráno.
Kým komerčné televízie Markíza, Joj aj spravodajská TA3 odštartovali informačný servis od 6. hodiny ráno vo svojich ranných spravodajských blokoch, vypuknutie vojny RTVS odignorovala. S prvými informáciami prišla až o hodinu a pol neskôr.
Z veľkých televízií tak ako posledná zareagovala na vojnový konflikt u našich východných susedov, keď od 6:00 miesto mimoriadneho spravodajstva vysielala reprízu Dámskeho klubu, navyše bez akéhokoľvek dodatočného informovania o mimoriadnych udalostiach aspoň prostredníctvom textovej lišty. S prvými správami RTVS začala o 7:30, aj to iba podľa naplánovaného programu. Už po hodine pokračovala s cestopisným dokumentom a seriálom Na krok od neba. Ďalší informačný servis ponúkla o hodinu a pol neskôr. Najmä TA3 a Markíza práve v tomto čase prinášali neustály spravodajský servis.
Pár hodín po fiasku skončil v RTVS dlhodobo kritizovaný šéf spravodajstva, Vahram Chuguryan, o necelé štyri dni zároveň televízia štartuje súvislé spravodajské informovanie.
Konkurenciu tak po viac ako dvadsiatich rokoch od štartu dostáva dosiaľ jediná spravodajská televízia na Slovensku TA3.
Tá je od napadnutia Ukrajiny Rusmi mimoriadne sledovanou, keď sa v priebehu dňa jej spravodajské programy pohybujú v podieloch na trhu aj na úrovni 7 – 12 %. Bežne dosahuje dvoch či trojpercentnú sledovanosť.
Spravodajská stanica o takmer dva roky skôr
Ešte koncom minulého roka prípravu spravodajského kanála potvrdil generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník.
V tom čase bolo jeho cieľom odštartovať v poradí piatu televíznu stanicu do dvoch rokov.
„Podľa mňa jar, možno skôr jeseň 2023, aby som bol opatrnejší,“ naznačil Rezník v rozhovore pre Denník N termín možného uvedenia kanála do života.
Verejnoprávna televízia bola dlhé roky kritizovaná za absenciu samostatných spravodajských služieb – či už internetového portálu, s ktorým jej na mimoriadne presýtenom online trhu ušiel vlak, keď spravodajský web spustila len začiatkom minulého roka, ale rovnako tak televíznej stanice.
Nakoniec sa diváci v kontexte mimoriadnych udalostí spravodajskej stanice dočkajú predčasne.
Koniec šéfa spravodajstva RTVS
Po fiasku s ranným vysielaním verejnoprávneho vysielateľa v čase, kedy sa v Európe rozpútal vojnový konflikt, skončil v RTVS kontroverzný šéf jej spravodajstva, Vahram Chuguryan.
Už jeho nástup do funkcie riaditeľa Sekcie spravodajstva a publicistiky sprevádzali zvláštne okolnosti.
Chuguryan je totiž druhým šéfom spravodajstva od nástupu Jaroslava Rezníka do funkcie generálneho riaditeľa. Rezník pôvodne obsadil vedúce pozície v spravodajstve RTVS v septembri 2017 Jurajom Rybanským a Borisom Chmelom, tí však po pol roku prekvapujúco odišli. Rybanského následne nahradil Chuguryan, Chmela zas Hana Lyons.
Neprešli ani mesiace a v spravodajstve RTVS sa začali hromadiť konflikty a kontroverzné situácie. Prvou témou Chuguryana vo funkcii boli v marci 2018 krátko po vražde novinára Jána Kuciaka odznaky „allforjan“, ktoré nosili tváre spravodajstva vo vysielaní, po pár dňoch presiakli informácie o dusnej atmosfére v spravodajstve, ktorá vyústila až do odchodu viacerých redaktorov. K ďalším konfliktom došlo o dva roky neskôr, ktoré sa postarali o kauzu s investigatívnou reláciou Reportéri aj o odchod jej moderátora či Hany Lyons.
Po odchode Chuguryana je vedením sekcie spravodajstva a publicistiky dočasne poverený riaditeľ sekcie národnostného vysielania, Attila Lovász.