Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Napätie v RTVS rastie: Spravodajcovia sa vzbúrili proti vyjadreniam nového šéfa, hovoria o nepriateľskej atmosfére!

Takmer šesťdesiat redaktorov, editorov, moderátorov a pracovníkov spravodajstva RTVS sa podpísalo pod otvorený list, na vedomie ho zaslali aj generálnemu riaditeľovi Jaroslavovi Rezníkovi.

Situácia v RTVS je od minuloročnej voľby nového generálneho riaditeľa naďalej napätá. Najväčšia pozornosť sa zameriava na verejnoprávne spravodajstvo, v ktorom sa dlhodobo hovorí o horúcich vzťahoch.

Mnohí neboli spokojní už s výsledkom či priebehom voľby nového riaditeľa, ktorým sa nakoniec stal Jaroslav Rezník, spokojnosť nezavládla ani po výmene na riadiacich postoch v spravodajstve, kam nastúpili Juraj Rybanský a Boris Chmel. Tí po šiestich mesiacoch z RTVS nečakane spoločne odišli.

K otvorenému listu však spravodajcov RTVS doviedla až aktuálna situácia po nedávnom vyjadrení nového riaditeľa Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS, Vahrama Chuguryana. Ten sa dostal do pozornosti médií minulý týždeň, keď pár redaktorov RTVS vynieslo na verejnosť informáciu z tímovej porady, na ktorej začal Chuguryan riešiť odznaky #allforjan a podriadených požiadal, aby sa ich nosenia vo verejnoprávnom priestore zdržali. Po tom, čo niektorí spravodajcovia informáciu zverejnili a spustila sa kritika nového riaditeľa spravodajstva, napísal Chuguryan spočiatku verejný status, v ktorom okrem iného vyhlásil, že „niektorým mojím kolegom vôbec nejde o čestnú, profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky. Chcú byť revolucionármi.“

Zásadným vyhlásením Chuguryan kolegov pobúril a po niekoľkých mesiacoch od nástupu nového vedenia RTVS sa rozhodli napísať otvorený list. Podpísalo sa pod neho 58 redaktorov, editorov, dramaturgov či moderátorov spravodajstva, medzi inými aj Martin Strižinec, Peter Majer, Iveta Gombošová, Ivana Ratkovská, Matúš Jaco, Pavol Kalinský, Zuzana Kovačič-Hanzelová, Silvia Majerová či Filip Minich. Podpis pridala aj Oľga Baková, ktorej pozíciu RTVS zrušila a nenašla s ňou zhodu na náhradnej pracovnej pozícii. Vyjadrenie svojho nadriadeného označujú za lož a prekročenie hranice, po ktorej sa rozhodli k dlhodobej situácii v RTVS vyjadriť verejne.

V liste okrem iného narážajú na nedôveru voči novému vedeniu, a to aj pre niektoré personálne či programové rozhodnutia nového manažmentu. Situáciu podľa nich neupokojil ani spomínaný nový riaditeľ spravodajstva. Podpísaní v liste rovnako hovoria o tlaku manažmentu smerom k vyváženosti príspevkov, keď majú priestor podľa spravodajcov dostávať aj osoby spájané s dezinformačnými webmi či chýbajúcou expertízou v danej oblasti.

(kliknutím zväčšíte)

 

Otvorený list pracovníkov spravodajstva RTVS
Vážení poslucháči, vážení diváci,

náš priamy nadriadený o nás minulý týždeň verejne vyhlásil, že „v skutočnosti nám niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky“. Je to lož. Zároveň, po viacerých pokusoch riešiť situáciu v spravodajstve RTVS interne, je to prekročenie hranice, keď sa musíme ohradiť aj verejne.

Atmosféra v spravodajstve RTVS je už niekoľko mesiacov napätá. Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.

Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný.

Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.

Vážení koncesionári, za posledné roky sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Vaša dôvera v spravodajstvo RTVS posilnila. Oficiálne prieskumy ukazujú, že sa nám to do veľkej miery darí. Radi by sme túto dôveru posilňovali. Aktuálny manažment však doteraz nepredstavil hmatateľnú víziu, ktorá by prácne vybudovanú kvalitu spravodajstva zachovala a ďalej posúvala. Namiesto dobiehania trendov sa vraciame v čase.

Ak sa situácia rapídne nezlepší, spravodajstvo RTVS môže byť, opäť raz, ľahko ovplyvniteľné a nadobudnutú dôveru môže stratiť. Oslabená redakcia externé tlaky neustojí, preto môže byť verejnoprávnosť ohrozená.
Vážení poslucháči a diváci, je pre nás dôležité, aby ste boli o situácii v spravodajstve RTVS informovaní, pretože RTVS patrí Vám všetkým.

Na vedomie generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi a Rade RTVS.

Čítať viac...
Nahor