Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Konflikty v RTVS vyústili do ďalších výpovedí! Nástupca Hany Lyons už pochybne upratoval v rozhlase

Od nástupu Jaroslava Rezníka sa telerozhlas zmieta v problémoch, po novej vlne konfliktov dochádza k personálnym zmenám. Pokoj priniesť nemusia.

Len pred pár dňami vypustil do médií, dnes už bývalý šéfdramaturg investigatívnej relácie Reportéri, Richard Bolješik informáciu, že vedúca Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky, Hana Lyons, sa zo dňa na deň začala príliš aktívne zaujímať o dramaturgiu Reportérov. Mala tak urobiť prvýkrát po dokončení vydania vysielaného 25. mája, pričom sa zaujímala predovšetkým o tému zmluvy dobrovoľných hasičov vo výške 5 miliónov eur, v ktorej vystupoval aj exminister strany Smer, Róbert Kaliňák.

Lyons mala Bolješikovi iba oznámiť, že od toho momentu bude dozorovať všetky vydania Reportérov. Nie je pritom dramaturgičkou programu. Bolješikovi mala následne krátko pred nakrúcaním moderovaných štúdiových vstupov do relácie odkázať, že končí ako jej moderátor. Bolješik zároveň podal protestnú výpoveď a skončil v RTVS úplne.

Spor vyústil do tlačovej správy RTVS, ktorá informuje o personálnych zmenách. Okrem potvrdenia odchodu Bolješika končí v telerozhlase aj druhá strana konfliktu, Hana Lyons. Odchádza ku 31. máju. 

Hanu Lyons vo funkcii vedúcej Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky nahradí Peter Nittnaus, ktorý dosiaľ viedol Odbor rozhlasového spravodajstva a publicistiky. Aj on sa už stihol predstaviť zvláštnymi čistkami, a tak pokoj ani personálne zmeny nemusia v televíznom spravodajstve RTVS znamenať pokoj.

Nittnaus upratoval v Slovenskom rozhlase vlani, kedy vyhodil, resp. nepredĺžil externé zmluvy dlhoročným moderátorom spravodajstva Slovenského rozhlasu. Zo dňa na deň spoluprácu skončil s Jaroslavom Barborákom, vo vysielaní tiež skončila Adela Vavrušová.

„Tak si predstavte, pred chvíľou som sa dozvedel, že RTVS mi od júla nepredĺži externú zmluvu. Dôvod? Viac ako stručný: manažérske rozhodnutie. Oznámil mi to P. Nittnaus – poverený riadením rozhlasového spravodajstva. Viac že on nemôže povedať. Tak to vyzerá, že po 12 rokoch sa môj pekný príbeh s Rádiožurnálom a s reláciou K veci a Z prvej ruky končí,“ napísal na sociálnej sieti v druhej polovici júna 2019 Barborák.

Nittnaus na jeho pozícii nahradí doterajší tímlíder domácej redakcie rozhlasového spravodajstva Oto Görner. Ako tímlíder domáceho spravodajstva televíznej časti zas končí Miroslav Frindt, ktorý sa má popri moderovaniu spravodajských programov venovať koncepcii projektu rozvoja a rozšírenia vysielania ranného spravodajstva.

Práve v televíznom spravodajstve sú konflikty na dennom poriadku. Prvá vlna v roku 2017 vyústila do hromadného prepúšťania a odchodov redaktorov, druhá vlna konfliktov prebieha v RTVS teraz. Spor ohľadom Reportérov bol iba jedným z mnohých, ktoré sa vo verejnoprávnej televízii momentálne odohrávajú.

Dusno je v RTVS opäť od prepuknutia koronakrízy, ktorú vedenie spravodajstva vôbec nezvládlo. V čase najväčšej krízy prešprintovali RTVS v mimoriadnom vysielaní a ponúkaní dodatočného informačného servisu komerčné stanice, pričom RTVS sa prebudila až po mesiaci. Popri krátkych mimoriadnych spravodajstvách vyprodukovala iba mimoriadne slabý formát Fakty a impulzy, ktorý je zlyhaním od názvu po jeho nasadenie, keď ho televízia uvádzala bez akéhokoľvek proma, narýchlo a rovno do konkurencie etablovanej Mimoriadnej relácie Markízy v utorky.

Aj samotná dramaturgia pritom odhalila, kde sa skrývajú najväčšie problémy spravodajstva RTVS. Relácia Fakty a impulzy má byť totiž dielom šéfa spravodajstva RTVS, Vahrama Chuguryana. Ten je problémom v redakcii od svojho nástupu, pričom dodnes nepriznáva na svojej strane zlyhania. Chuguryana jeho nadriadený, generálny riaditeľ Jaroslav Rezník, vo funkcii naďalej ponecháva.

Čítať viac...
Nahor