Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Zemetrasenie v RTVS pokračuje: Minich, Kalinský či Hanzelová dávajú výpovede! Končí spolu 12 ľudí

Hneď niekoľko výrazných a dlhoročných tvárí spravodajstva RTVS dáva po doterajších udalostiach v telerozhlase výpovede.

Kríza v RTVS nekončí, naopak. Najmä verejnoprávna televízia sa dostáva do problémov, keď dnes prostredníctvom videa na sociálnej sieti informovalo 12 pracovníkov televízie a rozhlasu, že „ich boj v RTVS sa nateraz končí“.

Výpovede dávajú aj známi televízni reportéri ako Filip Minich, Pavol Kalinský, Katarína Jánošiková či Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá bola asi v najviditeľnejšom spore s novým vedením telerozhlasu. Nakoniec založila aj nové odbory. Z RTVS odchádzajú tiež Daniela Hajčáková, Simona Blehová, Ivana Lovingerová, Peter Valovič, Lucia Osvaldová, Alexandra Minich a Katarína Kozinková. Zaujímavosťou je, že záverom videa odchádzajúcich pracovníkov sprevádza svojím hlasom Martin Strižinec, moderátor O 5 minút 12. Ten z telerozhlasu v rámci tejto aktivity neodchádza. Už čoskoro však z vlastnej iniciatívy skončí ako moderátor spomínanej politickej diskusnej relácie, RTVS hľadá jeho nástupcu.

Dnes, 31. mája 2018, sme sa dvanásti rozhodli podať výpovede. RTVS sme mali, máme a budeme mať radi. Naše rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Máme deti, hypotéky aj záväzky, ale hlavne – máme túto prácu veľmi radi. Nedokážeme ju však za týchto okolností v RTVS robiť rovnako svedomito ako doteraz. Čaká nás dvojmesačná výpovedná lehota. Ak sa generálny riaditeľ Jaroslav Rezník rozhodne odvolať manažment spravodajstva, sme ochotní sa dohodnúť na stiahnutí výpovedí.
/ spoločné vyjadrenie odchádzajúcich zamestnancov RTVS

Dusno v RTVS začalo rásť rovno s príchodom nového vedenia. Už len samotná voľba Jaroslava Rezníka za nového generálneho riaditeľa vyvolala u časti zamestnancov televízie odpor, ktorý v priebehu mesiacov iba narastal. Novému vedeniu telerozhlasu dlho nevydržal nový spravodajský manažment, keď po šiestich mesiacoch  z postov riaditeľa sekcie spravodajstva a šéfa televízneho spravodajstva odišli Juraj Rybanský a Boris Chmel. Obaja pred nástupom do RTVS pôsobili ako hovorcovia, tých do telerozhlasu pribúda viac. Aj to je terčom kritiky ako médií tak nespokojných zamestnancov RTVS.

Približne 60-ti sa začiatkom apríla vzbúrili a uverejnili otvorený list, v ktorom pomenovali atmosféru v RTVS za nepriateľskú. Vyjadrili obavu z narastajúceho tlaku na poskytovanie priestoru rôznym stranám v ich spravodajských príspevkoch a to vraj aj takým, ktorých názory sú považované za konšpiračné.

Napätá situácia vyústila koncom apríla, kedy výpovede dostali štyria mladí redaktori pracujúci ako externisti. Všetci boli podpísaní pod otvoreným listom. Kovačič Hanzelová sa vtedy vyjadrila, že v RTVS nastala tvrdá normalizácia, vedenie situáciu vysvetľovalo aj snahou posilňovať interné stavy. Nakoniec však aj tak mala prijímať externých zamestnancov.

Dusno okolo RTVS dnes opäť narástlo pritom iba pár hodín po tom, čo sa vedeniu podaril jeden z mála pozitívne prijatých krokov. Pozitívnu odozvu si vyslúžilo angažovanie herca a režiséra Mareka Ťapáka ako riaditeľa programu televíznej časti RTVS. Nahradil odchádzajúceho Tibora Búzu, ten je v telerozhlase dnes naposledy.

Čítať viac...
Nahor